19:07, 11 Квітня 2022

«Денацифікація» перетворилася на «деукраїнізацію»: як змінювалася риторика путіна протягом року та з початку війни

Від історичних містифікацій до погроз Заходу – путін у своїх промовах та статтях постійно намагається виправдати окупацію України. На різних етапах підготовки агресії путін озвучував різні цілі росії від владнання конфлікту на Донбасі, як третя сторона, до деукраїнізації та навіть припинення домінування США у світі.

Інтернет-видання «Волинь Online» проаналізувало як змінювалася риторика кремлівського тирана протягом останнього року.

Перша половина 2021 року: «росія – третя сторона в конфлікті»

У 2021 році путін ніде не заявляв, що потрібно вводити війська на Київщину, Херсонщину чи будь-які інші області України, не згадував, що росія буде робити «денацифікацію» чи «демілітаризацію» України і визнавав владу України.

З кінця березня 2021 року на фоні загострення конфлікту у Донбасі росія нарощувала військову присутність біля українських кордонів. Пентагон оцінював, що воно стало максимальним з 2014 року. Росія заявляла, що це відбуваються навчання, які нібито нікому не загрожують.

Рік тому у квітні путін обговорив з канцлером Німеччини Ангелою Меркель підвищену військову присутність рф біля кордонів України. Ангела Меркель закликала путіна відвести частину цих військ від кордонів України. У відповідь путін став заявляти, що «Київ проводить провокаційні дії, загострює обстановку на лінії зіткнення». Він став наголошувати на тому, що «Києву потрібно неухильно дотримуватися досягнених домовленостей, насамперед щодо налагодження прямого діалогу з Донецьком і Луганськом і правовому оформленню особливого статусу Донбасу».

21 квітня 2021 року путін під час звернення до Федерального зібрання зробив доволі дивну заяву-погрозу, натякаючи на Україну:

«Всі повинні розуміти, що відповідь росії буде швидкою, асиметричною і жорсткою. Нам вистачить терпіння, професіоналізму і здорового глузду при ухваленні будь-якого рішення. Надіюся, нікому не прийде в голову перейти у відносинах з росією «червону межу», а де вона буде проходити – ми будемо визначати самі. Організатори будь-яких провокацій, які загрожують інтересам безпеки рф, пожаліють про скоєне так, як давно вже ні про що не жаліли. Біля них зразу же, як біля Шерхана, крутяться всякі дрібні Табакі, все, як у Кіплінга, підвивають для того, щоби задобрити свого суверена».

Наступного ж дня путін реагуючи на пропозицію Зеленського провести зустріч у будь-якій точці українського Донбасу, де йде війна, заявив, що готовий прийняти його в москві у будь-який зручний час для нього та наголосив, що росія у випадку з Донбасом є представником третьої країни, а вирішувати проблеми з Донбасом Зеленському потрібно з керівниками «лнр» та «днр».

путін вдає із себе «видатного історика»: химерна стаття про «один народ» у липні 2021 року

12 липня 2021 року на офіційному сайті кремля оприлюднили розлогу, на понад 33 тисячі знаків, статтю, підписану прізвищем путіна «Про історичну єдність росіян та українців». Цікаво, що це перший матеріал на сайті президента рф, який опублікували одразу двома мовами – російською та українською. Отже, очевидно, кремлівський диктатор апелював не лише до громадян росії, а й до українців.

У ній він заявляє, буцімто українці та росіяни є та були одним народом та використовує безліч вже вживаних раніше російською пропагандою маніпуляцій про буцімто «спільну історію», економічну неспроможність незалежної України та зовнішні сили, які начебто завжди намагалися розділити «братні народи». Зі «зброєю масового ураження» проти росії він порівнює «насильницьку асиміляцію» росіян, яку буцімто здійснюють в Україні.

«Стіну, яка виникла в останні роки між росією та Україною, між частинами, по суті, одного історичного і духовного простору, сприймаю як велику спільну біду, як трагедію. Це, передусім, наслідки наших власних помилок, яких ми припустилися у різні періоди. Але й результат цілеспрямованої роботи тих сил, які завжди прагнули підірвати нашу єдність. Формула, що застосовується, відома споконвік: розділяй та володарюй. Нічого нового. Звідси і спроби зіграти на національному питанні, посіяти розбрат між людьми. А як надзавдання – розділити, а згодом і стравити між собою частини єдиного народу», – пише путін на початку статті.

У традиціях радянської історіографії «квазідержавним утворенням» він називає УНР, а в націоналісти записує усіх тогочасних українських політичних лідерів, як, наприклад, соціаліста Симона Петлюру.

«У квітні 1920 року С. Петлюра (один з «героїв», яких нав’язують сучасній Україні) уклав від імені Директорії УНР таємні конвенції, за якими – в обмін на військову підтримку – віддав Польщі землі Галичини і Західної Волині. У травні 1920 року петлюрівці вступили до Києва в обозі польських частин. Проте ненадовго. Вже у листопаді 1920 року, після перемир’я між Польщею і радянською росією, залишки петлюрівських військ здалися тим же полякам. На прикладі УНР видно, наскільки несталими були різноманітні квазідержавні утворення, які виникали на просторі колишньої російської імперії під час Громадянської війни та смути. Націоналісти прагнули створити свої власні держави, лідери Білого руху виступали за неподільну росію», – йдеться у статті.

Попри те, що путін не пише прямим текстом про наміри росії вводити на територію України війська, лунає теза про те, що «Києву Донбас просто не потрібен».

Російський деспот заявляє, начебто поважає українську мову та цінує точку зору українців: «росія відкрита для діалогу з Україною та готова обговорювати найскладніші питання. Але нам важливо розуміти, що партнер відстоює свої національні інтереси, а не обслуговує чужі, не є зброєю в чиїхось руках для боротьби з нами. Ми з повагою ставимося до української мови і традицій. До прагнення українців бачити свою державу вільною, безпечною, благополучною».

Насамкінець, путін заявляє, що «справжня суверенність України можлива лише в партнерстві з росією».

«Наша спорідненість передається із покоління до покоління. Вона – у серцях, у пам’яті людей, які живуть в сучасних росії та Україні, в кровних зв’язках, які об’єднують мільйони наших сімей. Разом ми завжди були і будемо незліченно сильнішими та успішнішими. Адже ми – один народ. Зараз ці слова сприймаються деким в штики. Можуть бути витлумачені як завгодно. Але багато людей почують мене. І скажу одне: росія ніколи не була і не буде «анти-Україною». А якою бути Україні – вирішувати її громадянам», – завершує він статтю, вчергове заявляючи про те, буцімто право вибору надає українцям.

Кінець 2021 – початок 2022 року: путін став нав’язливо заявляти буцімто НАТО загрожує безпеці росії

У листопаді путін нагадав про «червоні лінії» і заявив, що Захід недостатньо серйозно сприймає це попередження. Путін наголосив, що не потрібно «заходити за червоні лінії» та загострювати ситуацію поставками зброї для Києва та провокаційними маневрами біля російських кордонів. Путін підкреслив, що рф вдалося створити «відоме напруження» на Заході, яке на його думку треба зберігати якомога довше.

7 грудня Президент США Джо Байден попередив путіна про рішучі економічні чи інші заходи у випадку військової ескалації українсько-російської кризи. Путін натомість став говорити про «деструктивну лінію Києва», яка за його словами, направлена на «зрив домовленостей щодо Донбасу». На попередження Байдена про санкції путін заявив про те, що НАТО нібито робить «небезпечні спроби освоєння української території» та «нарощує військовий потенціал біля кордонів росії». Путін наголосив, що рф зацікавлена в юридично зафіксованих гарантіях унеможливлюють розширення НАТО на схід.

З цього часу путін все більш нав’язливо говорив про те, що НАТО загрожує безпеці росії. 17 грудня російське МЗС навіть опублікувало проект договорів росії зі США та НАТО, де вимагало від НАТО не розширятися і не приймати в свою організацію інші країни, у першу чергу, Україну, адже у документі згадали лише її. Путін заявляв, що росію «надули», обіцяючи не розширяти НАТО на схід.

Варто зауважити, що НАТО вже давно біля кордонів росії. Литва, Польща, Латвія, Естонія та Норвегія – вже є членами НАТО не один рік, однак путін ні разу не говорив, що потрібно вводити туди війська, бо це загрожує безпеці рф. Натомість путін постійно говорить про загрозу з боку України, яка не є членом НАТО, не розміщувала на своїй території військових баз НАТО та навіть не отримувала перспективи членства.

Визнання псевдореспублік «лнр» та днр» у рф та початок вторгнення в Україну

15 лютого Держдума відправила путіну пропозицію визнати незалежність псевдореспублік. Він спочатку ухилявся від прямої відповіді, говорив, що потрібно вирішити проблему у рамках Мінських домовленостей, але разом з тим, говорив, що Україна не виконує ці домовленості.

Після цих слів було вже зрозуміло, що путін готується найближчим часом напасти на Україну і шукає причину.

За чотири дні до війни путін поспілкувався по телефону з президентом Франції Емманюелем Макроном. У прес-службі путіна повідомили, що у ході розмови президент заявив, що причиною загострення обстановки в Донбасі стали «провокації українських силовиків».

Після цієї розмови путін поговорив також з Зеленським про те, що є необхідність скликання тристоронньої контактної групи і введення режиму тиші на Донбасі.

Наступного ж дня путін визнав незалежність «днр» та «лнр», однак не сказав у яких межах. Натомість прочитав росіянам цілу лекцію з історії від часів Рюрика. Правда, історії за його версією. Як заявив президент рф, сучасну Україну створили більшовики за рахунок відділення від росії частини її власних історичних територій, Донбас «впихнули» в її склад. Цю країну можна назвати Україною імені Леніна, бо він її архітектор. Після розпаду срср росія дружила з Україною і допомагала їй, але в Києві вирішили будувати державність, відкидаючи те, що об’єднує росію та Україну. На фоні цього розвинулися русофобія та неонацизм. Україна «промотала» всю спадщину срср і російської імперії та перебуває під внутрішнім управлінням і готовиться до бойових дій, бо хоче вернути силою Крим. Західна зброя йде непереривним потоком, а натовські центри відкриті по всій Україні. Путін заявив, що рф кажуть, що Україна не вступить в НАТО, а це очевидно, що лише питання часу. Зросте рівень воєнної загрози для росії, ракети до москви будуть летіти п’ять хвилин. Мета НАТО – стримати розвиток росії. А Київ не зацікавлений в мирі на Донбасі і навпаки хоче бліцкригу. За його словами, він визнав незалежність «днр» та «лнр», бо мільйони людей піддаються геноциду.

22 лютого путін звернувся до ради федерації, аби застосовувати російську армію за кордоном, підписав договори про дружбу з «днр та лнр», які передбачають взаємну охорону кордонів. Він повідомив, що росія визнала «днр» та «лнр» в межах колишніх Донецької та Луганської областей. Разом з тим він наголосив, що територіальні питання «республік» з Україною повинні вирішуватися в ході переговорів. Путін водночас зазначив, що це не означає, що війська зараз будуть відправлені на Донбас.

Вночі 24 лютого путін виступив зі зверненням до росіян і оголосив про початок війни з Україною. Він назвав це проведенням спеціальної військової операції після прохання «днр» та «лнр». Путін сказав, що в плани росії не входить окупація України, а лише «демілітаризація»та «денацифікація» України. Відповідальність за можливе кровопролиття він поклав на українську владу.

Від «денацифікації» до «звільнення Донбасу»

путін закликав українських військових захоплювати владу, заявивши, що з військовими легше буде домовитися, ніж із «шайкою наркоманів та неонацистів», яка засіла в Києві та «взяла у заручники весь український народ». Він сказав, що у зіткнення з російськими військовими вступають не українські військові, а «національні формування, які відповідальні за геноцид на Донбасі».

«Вони виставляють тяжку зброю прямо в центрах великих міст, щоби викликати вогонь російських ударних комплексів у відповідь по житлових кварталах та звинуватити росію у жертвах серед мирного населення. Це роблять за рекомендацією іноземних консультантів», – сказав путін.

Разом з тим представники Кремля згодом за декілька днів, у березні, стали заявляти, що в завдання «спецоперації» не входить  повалення чинної влади в Україні, окупація та знищення державності. А Володимира Зеленського визнавали легітимним президентом, хоча до того путін і закликав українських військових здійснити переворот. Як відомо, ніхто у кремлі не озвучує інші думки, які є у путіна. Отож, риторика його всього за декілька днів від початку війни змінилася, коли він побачив, що Україну не захопити за три дні, як він планував спочатку.

16 березня путін знову заявив, що жителі Донбасу вісім років піддавалися геноциду, а Київ саботував виконання Мінських домовленостей (безглуздий псевдоаргумент про «вісім років» від початку вторгнення візьмуть на озброєння усі – від кремлівських пропагандистів до рядових інтернет-тролів та лояльних до путінського режиму пересічних росіян). Також за його словами Україна буцімто намагалася отримати ядерну зброю, а тому наступ українських військових на Донбас був лише питанням часу, тому росія не мала іншого варіанту для забезпечення своєї безпеки, крім, як проведення спеціальної військової операції. путін цинічно заявив, що російські військові роблять все, щоб уникнути втрат серед мирного населення українських міст, а Захід підштовхує Київ до продовження кровопролиття, поставляючи зброю, розвіддані та направляючи радників та найманців.

29 березня у ЗМІ стало відомо, що росія в ході переговорів про припинення вогню готова відмовитися від «денацифікації» та «демілітаризації» України, але Україна повинна відмовитися від НАТО в обмін на гарантії безпеки і перспективу вступу до ЄС. Така зміна риторики, звісно, через те, що рф не очікувала такого супротиву українців.

Згодом росія вже офіційно змінила риторику – в районі Києва та Чернігова вирішили кардинально скоротити військову активність, а сили зосередити на Донбасі. Спочатку путін надіявся, що «спецоперація» мине легко і швидко, однак українці чинили такий супротив, що тактику довелося змінювати, а з нею і офіційну риторику. Щоб виглядати хоч десь переможно – вирішили захоплювати повністю Донбас, тому назвали його головною ціллю «спецоперації».

«Деєвропеїзація» та «деукраїнізація» – прокремлівські видання відкрито говорять про знищення українців

Після того, як стало відомо, що російські окупанти влаштували у Бучі прокремлівське видання «РИА Новости» опублікувало статтю, в якій відкрито говорять про винищення більшості українців та встановлення тотальної цензури та диктатури для тих, кого «звільнили». «Денацифікацію» запланували на 25 років.

«План рф – знищити кожного українця, оскільки нацистська, бандерівська Україна, яка стала інструментом Заходу по знищенні росії, нам не потрібна», – йдеться у статті.

Також там зазначають, що покарати потрібно всіх, бо український народ у більшості був втягнутий нацистським режимом у свою політику.

«Денацифікація» за їхніми словами – це комплекс заходів стосовно «нацифікованої» маси населення, яка технічно не може бути піддана прямому покаранню в якості воєнних злочинців. Український народ назвали «пасивними нацистами». Подальшу «денацифікацію» бачать як перевиховання за допомогою придушення нацистських установок та жорсткої цензури не лише у політичній сфері, а й у культурі та освіті.

«Терміни денацифікації ніяк не можуть бути менше одного покоління, яке повинне народитися, вирости і досягнути зрілості в умовах денацифікації», – заявляють пропагандисти.

Якщо раніше рф погоджувалася, що Україна може вступити в ЄС, то у цій статті йдеться, що не може бути ніяких компромісів. Мало того, не може бути навіть збережена назва Україна, а на її території мають бути народні республіки, які будуть «спокутувати провинну перед росією за відношення до неї, як до ворога». Сама «денацифікація» буде і деукраїнізацією, адже мовляв українізацію запустили ще у часи радянської влади, штучно роздувши етнічний компонент самоідентифікації населення малоросії та новоросії.

Пропагандисти заявляють, що «дебандеризації» буде недостатньо для «денацифікації», оскільки потрібна і «неминуча деєвропеїзація». «Бандерівська верхівка» має бути ліквідована, її перевиховання неможливе.

У статті також вказують, що саме на захід України поїдуть ненависники росії, але москва при першій же можливості продовжить «військову операцію» і створить там «територію потенціальної інтеграції в російську цивілізацію, антифашистську за своєю внутрішньою природою».

Тобто по-суті, у кремлі нарешті зізналися, що їхня мета – знищити повністю українську націю.

Після низки поразок російської окупаційної армії в Україні путінський міністр лавров завив спеціальна військова операція покликана покласти край безоглядному розширенню і безоглядному курсу на повне домінування США та під ними інших західних країн на міжнародній арені.

Можна побачити, що риторика кремлівського тирана змінюється залежно від невдач його армії в Україні – від «всесильного лідера-денацифікатора» до загнаного у куток воєнного злочинця, який готовий забути про початкові безмежні амбіції та йти на компроміси.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА 

Павло ПЕРЕВЕДЕНЕЦЬ 

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: