19:00, 19 Серпня 2019

Де волинянам вибрати хорошу тую?*

Ці вічнозелені дерева гарно виглядають в українських садах, вони не потребують особливого догляду, невимогливі та морозостійкі. А ще вони мають лікувальні властивості. Є близько 120 сортів туї, вони відрізняються за розмірами, формою крони і кольором хвої. Читайте, як вдало підібрати у свій сад хорошу тую. 

Опис та особливості біоти східної

Батьківщиною дерева є гори північного Китаю, у 1762 році її завезли у Європу. У висоту цей кипарис може сягати до 20 метрів, однак середня висота для них 10-15 метрів. Крона яйцеподібна, рідше пірамідальна. Листя більше схоже на лусочки, насичено-зеленого кольору, на зворотному боці має поздовжньо-борозенчасту смоляну залозку. Кора тонка, червонуватого кольору. Квіти маленькі (2-3 мм в ширину), зеленувато-жовтого кольору, розташовуються на кінцях пагонів. Період цвітіння відбувається у вересні-квітні, плоди дозрівають восени і являють собою 7-8 сполучених лусочок, що спрямовані вгору. До настання періоду дозрівання шишки вкриті бірюзовим нальотом, опісля вони набувають коричнево-червонуватого відтінку, стають твердішими і розкриваються. Насіння темно-коричневе, глянцеве, з характерною білою міткою поблизу основи.

Довідково. Дозрівають шишки лише на другий рік після запилення.

Розмножується біота за допомогою живців та відводків. Також може розмножитись і насінинами, однак у цьому випадку батьківські ознаки у молодих дерев не зберігаються.

Правила вибору саджанців

Хоч біота і є рослиною витривалою і довговічною, однак якщо обрати хворий саджанець, ризикуєте купити непридатне для подальшого росту дерево, яке може у гіршому випадку заразити усі інші рослини або принести з собою шкідників, а придбати здорові і сильні саджанці можна в “Твоя Туя”.

1. Намагайтесь купувати саджанці у перевірених і надійних продавців. Сумнівні продавці на ринку можуть продати Вам хвору чи пошкоджену рослину, або й взагалі кипарис іншого сорту.

2. Якщо помічаєте личинки (переважно це хрущ, чиї личинки розташовуються як правило на земляному комі) чи наліт, краще відмовитись від саджанця, адже це свідчить про неправильні умови вирощування рослини.

3. Купувати саджанці потрібно лише з закритою кореневою системою, тобто вже з землею, в горщиках, коробках, тощо.

4. При покупці туя повинна виглядати пишною і без залисин. Не варто вірити продавцям, що запевняють у тому, що після посадки у відкритий ґрунт дерево розростеться – в більшості випадків таке не трапляється.

Найпопулярніші сорти широкогілочника східного

“Aurea Nana”. Характерна своєю зеленаво-жовтою, компактною, яйцеподібною кроною, що дуже повільно росте (за 10 років досягає лише 70 сантиметрів, максимальна висота – півтора метра) По діаметру цей сорт нечасто перевищує 60 сантиметрів. Вимоги до землі та вологи невисокі, туя прекрасно росте на самих бідних ґрунтах, може бути висаджена як на сонці, так і в тіні. Ідеальний варіант для декору невеликих садів і обсадження доріжок або ставків.

Увага! Цей сорт потребує захисту від морозу на зиму, тому не забувайте вкривати дерева при низьких температурах.

Результат польської селекції, цей сорт теж відносять до карликових. Однак росте ця туя дещо швидше за свою попередницю – 10-12 сантиметрів в рік. Колоноподібна крона не надто густа, чітко видно основні гілки, які ростуть вертикально вгору, навколо них формуються менші гілки віялоподібним чином. За кольором цей сорт брунатно-зелений, можуть траплятися пожовтілі вершечки хвої. Доволі морозостійка, тому захисту не потребує.

Цей сорт був виведений австралійськими селекціонерами. Ця туя є ще меншою – у дорослому віці вона сягає лише 140 сантиметрів, річний приріст складає 5-7 сантиметрів в рік, однак має щільну пірамідальну крону, яка у теплий сезон тішить око насиченим смарагдово-зеленим кольором, а взимку змінюється на світло-коричневий. Потребує захисту від морозу в холодну пору року, однак чудово почувається в посушливих регіонах.

“Franky Boy”. Рослина нагадує радше кущ, ніж дерево – у висоту вона сягає максимум 80 сантиметрів, однак діаметр є майже таким самим, або трохи меншим, утворюючи таким чином майже кулясту форму. Крона світло-зелена, може бути золотисто-жовтою, щільна, потребує регулярного обрізання. Садити цю тую варто у сонячних місцях, добре захищених від протягів. На зиму їй потрібно стягувати гілки, аби вони не ламались під тиском снігу.

Догляд за туєю східною з весни до осені

Будь-які кипариси люблять підвищену вологість. Хоча вони й не гинуть при засухах, однак тривале позбавлення води може негативно відобразитись на їхніх декоративних властивостях. Відразу після посадки варто підливати тую в пропорції 10-40 літрів води щодня на кожне дерево. Корисно також іноді влаштовувати дощування.

Підживлювати тую можна мінеральними добривами, однак не частіше, ніж раз в два роки.

Регулярна стрижка і обрізання потрібні усім деревам цього виду. Незалежно від того, де росте Ваша біота, варто робити хоча б санітарні та проріджуючі обрізування, мінімум двічі на рік – на початку цвітіння і безпосередньо перед холодним сезоном. Перше обрізування повинно проводитись на третьому році життя.

Оглядайте дерево на наявність шкідників і хворіб. Як правило туя схильна до грибкових інфекцій – фузаріозу і цитоспорозу. Якщо хвороба присутня, дерево варто кожні два тижні обробляти бордоською рідиною, аж поки рослина не одужає. Шкідників, що можуть турбувати кипарис, позбуваються інсектицидами, після лікування рекомендується робити профілактичну обробку.

Зверніть увагу! Необхідно берегти кипариси від собак – їх сеча може пошкоджувати корені дерева і представляє для нього смертельну небезпеку.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: