20:25, 03 Квітня 2020

Чи можна гуляти в парках під час карантину: думка науковців

Уряд затвердив нові, ще жорсткіші обмеження на час карантину. Зокрема, під забороною опинилося відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності. Наскільки виправданими є такі заходи і чи не є вони безглуздям та обмеженням свободи, з’ясовувало інтернет-видання «Волинь Online», проаналізувавши позиції фахівців у галузі вірусології та імунології.

Вірусолог, завідувач відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського НАМН України Алла Мироненко у своєму інтерв’ю у березні коментувала носіння масок та можливість інфікуватися на вулиці: «Ці заходи — вже продукт страху, напевно. На вулиці ви не можете заразитися. Там вітер і сонце будуть згубно діяти на вірус. Головне — з хворими надворі не цілуйтеся. А гуляти у парку не тільки корисно, а й потрібно, це заспокоює нервову систему, розхитану карантином».

Своєю чергою, вірусолог з Інституту мікробіології і вірусології ім. Заболотного НАН Надія Жолобак критикувала китайський приклад ізоляції:  «Я бачила частину відео з Китаю і вважаю, що там далеко не все робили правильно: наприклад, тотальне ходіння в масках, абсолютна ізоляція. Носіння масок [необхідне] в крайньому випадку, це не той метод, який захищає від коронавірусу. Я бачу на вулиці деяких людей, які під відкритим сонцем ходять в масках — вони самі не розуміють, що хочуть цим сказати, який в цьому сенс. Тоді неможливо заразитися, особливо, якщо людина йде по сонячній вулиці. Ось сьогодні, наприклад, весь день сонце, тепло, ультрафіолет вже все «прожарив». І коли ось така людина йде, вона, напевно, хоче зберегти свій вірус для себе або свого близького».

Рекомендації Петеріса Апініса (Латвія) наводить український імунолог Андрій Волянський: «Ходити, бігати, їздити на велосипеді на свіжому повітрі щодня. Працювати на городі. Тільки Ваш непрямий або частковий імунітет дозволить Вам легко перехворіти Covid 19. Частковий імунітет найбільше виробиться рухами і спортивними активностями, раціональним харчуванням і перебуванням на свіжому повітрі. Вам потрібно знайти можливість щодня гуляти по лісі або на березі моря, бігати або кататися на велосипеді щонайменше одну годину. Той, хто кожен день бігає або швидко крокує на свіжому повітрі, не помре від коронавірусу і не постраждає від нього. Жоден урядовий карантинний захід не настільки ефективний, як активний рух на свіжому повітрі».

Андрій Волянський коментує: «Імунітет не пов’язаний з рухами, харчуванням і свіжим повітрям, але рекомендація абсолютно правильна. Щодня потрібні значні фізичні навантаження і свіже повітря. Ризики виходу на вулицю можна подолати двома шляхами – захищати себе маскою або респіратором в під’їзді, ліфті, в потоці перехожих; провітрювати приміщення, займатися вдома, на балконі/лоджії».

Прокоментував нові правила карантину директор інституту біохімії імені О.Палладіна Сергій Комісаренко.

«Це бояться за людей чи за річку? В усіх законах чи постановах має бути здоровий глузд і має бути якась межа, що можна робити, а що не можна робити.», – коментує він урядову заборону прогулянок біля водойм.

Щодо заборони людям віком понад 60 років виходити на вулицю він каже: «Як люди похилого віку будуть харчуватися? Якщо їм потрібно буде вивести домашню тварину, то що, їм викидати собаку з балкону на мотузці, а потім підіймати нагору? Я не бачу здорового глузду, якщо це правда, що люди віком понад 60 років не можуть виходити».

Він відзначив також, що за рекомендаціями ВООЗ, люди без ознак захворювання можуть не носити масок. Водночас, найкращі маски, які не пропускають віруси, повинні бути у медичних працівників, які працюють з інфікованими. Люди ж, які не мають ознак хвороби, на вулиці, на відстані один від одного можуть не носити масок.

На запитання про те, чи можна під час карантину гуляти в парках, науковець відповів: «Я вважаю, що люди наодинці, максимум вдвох, можуть гуляти в парку, не маючи контактів з іншими людьми. На свіжому повітрі прогулянки навіть обов’язкові, вони обов’язкові і для людей похилого віку. Без контактів і різних шашликів».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: