22:45, 29 Березня 2023
Чому Луцькрада хоче змінити директора Волинського фахового коледжу НУХТ
Луцька міська рада, яка орендувала підземелля у Волинського фахового коледжу Національного університету харчових технологій, хотіла виселити навчальний заклад із приміщення та змінити директора, чим викликала суспільний резонанс. Заявляють, що коледж заважає діяльності відреставрованого музею. Директор закладу все заперечує. Міський голова, зрештою, заявив, що скандальний проект рішення про виселення коледжу знімуть із розгляду депутатів.
Про те, чому хочуть звільнити директора та куди пропонували переселити коледж з’ясовувало інтернет-видання «Волинь Online».
Директор Волинського фахового коледжу Національного університету харчових технологій Ігор Корчук розповів, що отримав минулої п’ятниці від директора департаменту економічної політики Луцької міської ради Бориса Смаля повідомлення про те, що депутати Луцької міської ради планують звернутися до Прем’єр-міністра України та міністра освіти і науки України про перешкоджання розвитку туризму та руйнування міжнародного іміджу міста Луцька та України.
«У нас з Луцькрадою договірні відносини. Вони – орендар, ми – балансоутримувач. Орендодавець – Фонд Державного майна, приміщення в оперативному управлінні Міністерства освіти та науки України. З боку Луцької міськради, як орендаря, до нас письмових ніяких зауважень не було. Борис Смаль, який ініціював це звернення, у п’ятницю минулого тижня мені скинув повідомлення на «Viber», що він ініціює на сесії Луцької міської ради звернення. І надіслав мені текст цього звернення», – каже директор.
За словами Ігоря Корчука, у Луцькраді вирішили виселити їх під час війни з приміщення:
«Що тут буде невідомо, ми питали Смаля, каже «Може, туристичне щось». Тут три поверхи. Вони написали, що пам’ятку відновлювали з руїн. Вони ж тільки реставрували підземелля, а тут у нас – пристойний вигляд всередині. Питали Смаля на зборах трудового колективу, куди переселити. Він не дав конкретної відповіді, сказав, може, побудуємо, розселимо. Отака його відповідь була».
Директор заявляє, що заклад буде відстоювати свої права:
«Ми будемо відстоювати конституційні права здобувачів освіти і наших працівників, нашого колективу. Будемо звертатися у всі відповідні органи, бо в цю п’ятницю сесія буде. Вони на правах оренди у нас тут, на правах квартиранта. Це ж аморально у військовий час навіть такі питання піднімати, коли наших працівниць чоловіки на фронті. Вже чоловіки з фронту починають звертатися. Батьки понад 50 студентів воюють. Вони кажуть «А де ж ми будемо вчитися?». Таку нездорову обстановку зробили».
Він пояснює, що підземелля використовували лише, як укриття:
«Ми використовуємо частину цих приміщень, як укриття. Бо раніше нам укриття не треба було, віддали в оренду. Почалася війна, я став ініціювати, щоб дозволив орендар використовувати паралельно, як укриття. Бо ж музею немає ще, ми не могли втручатися. Всі роботи вони поробили, ми їх пропускали. Оце єдине, що ми тільки за їхньої усної згоди, обласної військової адміністрації використовували укриття. Вони дозволили половину, одне крило тільки, частину цього орендованого приміщення використовувати, як укриття. А вони тут пишуть, що господарську діяльність ми там здійснювали. Це укриття обстежили відповідні спеціалісти, ДСНС тощо. У нас є акти, і зареєстрували в книзі обліку найпростіших укриттів міста в їхньому підрозділі. А вже зараз вони відмовляються, що такого немає. У нас є виписка з цієї книги, фото».
Директор наголошує, що коледж навпаки сприяє розвитку туризму та веде активну міжнародну співпрацю:
«У нас досить потужна міжнародна діяльність, на солідному рівні. Ми президента Польщі Броніслава Коморовського обслуговували, і консули неодноразово були. І у нас є подяки консула. Зараз, наприклад, 17 студентів в Ризі навчаються за співпрацею «Erasmus+». Вони неправдиву інформацію написали, ми спростовуємо».
Також Ігор Корчук зауважує, що абсолютно ніякого офіційного звернення до коледжу не було:
«Пишуть, що ми перешкоджаємо розвитку туризму, але не було ж ніякого звернення. За укриття я звернувся ще 23 лютого 2022 року. Вони не дали відповіді. У серпні я знову звернувся. Вони відповіли, що підземелля не підходять як укриття. У той час, як воно було в них в книзі зареєстроване, вони не знали цього».
У свою чергу директор департаменту економічної політики Луцької міської ради Борис Смаль запевняє, що до останнього моменту сподівалися, що вдасться це мирним шляхом владнати:
«Але коли у нас через 1,5 місяця планується відкриття і у нас забирають ключ і не впускають на територію музею, натомість самостійно проводять екскурсії у тому підземеллі, про що є, наприклад, фотоматеріали, костюмовані такі екскурсії, у костюмах з бейджиками студенти ведуть екскурсії… Це при тому, що за європейські гроші це робилося і ми їм нічого не сказали, що туди вже можна зайти. У їхніх очах ми ще ведемо підготовчі роботи для відкриття. То це, на погляд міської ради, та іскра, яка вибухнула з цим зверненням. Це ненормально, і Луцьк виставляє у дуже негарному вигляді перед іноземними партнерами і, в принципі, Україну також».
На запитання, куди пропонували перенести навчальний заклад, Борис Смаль каже, що поки нікуди не пропонує:
«Питання такі винесені: перше – спочатку припинити оцей несанкціонований доступ, друге – зняти директора. Можливо, нове керівництво буде без таких маніакальних потягів і з ним вдасться домовитися. І третє, це розробити алгоритм, як забрати це приміщення на баланс Луцької міської ради. Якщо інші способи не вдасться виконати, то прийдеться робити цей. Але там дві тисячі студентів, ну, як Вам сказати, це одна луцька школа. У нас є багато варіантів, куди це, можливо, зробити – в інші виші, в більші школи. Місць, де розселити дві тисячі студентів, у такому місті, як наше, є багато. Я не знаю ще адреси, бо я над нею просто не думав, але варіантів є багато. Наприклад, в Луцький національний технічний університет, Волинський національний університет. У технічний університет переселили вже чи чотири, чи п’ять вишів. До цього моменту з навчальними закладами ми не вели розмову, не було потреби. Я чесно кажучи, сподіваюся, що до цього не дійде, але все може бути. Є процедура передачі в комунальну власність – це законна процедура».
За словами Смаля, з Міністерством вже були неофіційні переговори:
«За попередніми усними домовленостями шанси є. Це можна не писати».
На запитання чому не писати, посадовець, зауважує, бо переговори поки що були неофіційні:
«Це переговори без офіційних звернень, в п’ятницю буде офіційне звернення, в понеділок почнуться офіційні переговори. Отак я Вам сказав».
Про те, що коледж офіційно не повідомляли про цю ситуацію Борис Смаль підтверджує:
«Не вважали за доцільне, бо вважали, що домовимося. Аж поки на зборах трудового колективу не почули, що пропонує директор ліквідувати комунальне підприємство «Центр туризму», яке роками займається туризмом і є частиною міжнародної мережі таких організацій. То не повідомляли, бо думали, що не прийдеться. Ми з ними розмовляли усно кожен раз «Дайте нам ключ». Так, вони використовували, як укриття, ми звідти вивезли всі свої експонати і дозволили їм використовувати, як укриття, але забрати ключ і водити екскурсії ми не дозволяли».
На запитання, чому хочуть змінити директора і чи не є це втручанням в освітній процес Борис Смаль пояснює:
«Звернення не має юридичних наслідків, ми не втручаємося, ми звертаємося до Кабміну з проханням. Та я в освітній процес взагалі не втручаюся, питання, як пройти в музей, який зробила міська рада. Це не освітній процес, це перешкоджання діяльності. Директор особисто перешкоджає, мені незручно, що буде такий директор, який не буде давати водити екскурсії тому, хто вклав гроші і зробив це майно. Крім того Луцька міська рада фінансує діяльність цього коледжу, за останні роки 85 мільйонів гривень виділили. Директор зарплату отримує з міського бюджету. Але це не втручання в освітній процес».
Посадовець наголосив, що метою міськради є не виселення коледжу з історичної будівлі, а лише отримання приміщення на баланс міста. Тоді, мовляв, дозвіл на доступ до музейних приміщень підземель міська рада надаватиме коледжу.
Ввечері 29 березня Луцький міський голова Ігор Поліщук у «Фейсбук» повідомив, що задля уникнення протистояння, на сесії проект рішення знімуть, оскільки «професійний й хороший колектив закладу, його студенти не можуть бути заручниками неадекватної поведінки одного лише керівника».
Міський голова стверджує, що «протиправними діями буде займатися поліція та міністерство освіти та науки України».
З його слів, наразі готуються до відкриття підземель й території навколо Вежі Чорторийських уже в травні.
У коментарях до допису мера викладачка коледжу Вікторія Кавара зазначила:
«Спірна ситуація створена міською владою, яка забула, що саме студенти і викладачі коледжу розчищали вали і стіни Окольного замку, чистили підземелля, вчились проводити екскурсії! Колектив обирає директора. Ми обрали. Чи повинна міська влада втручатись в діяльність закладу? Більш, ніж ми, ніхто не був зацікавлений в розвитку цієї дестинації. Ми хочемо вчити студентів, у нас існування курс вивчення історії закладу. А хтось зі сторони маніпулює фактами».
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com
Залишити відповідь