17:07, 17 Червня 2020

Чого очікувати волинянам на ринку нерухомості після карантину

Як вплинув карантин на продаж житлової нерухомості, чи знизилися або навпаки зросли ціни та що очікувати на ринку комерційної нерухомості після карантину. 

Про це для інтернет-видання «Волинь Online» розповіли експерти керівник відділу комерційної нерухомості компанії «Атланта Нерухомість» Олександр Данкін та керівник відділу житлової нерухомості компанії «Атланта Нерухомість» Роман Вольчинський.

Керівник відділу комерційної нерухомості компанії «Атланта Нерухомість» Олександр Данкін:

Карантин на продаж комерційної нерухомості поки впливає легкими нотками, нотками що ставлять все на паузу. І здебільшого носіями цієї паузи є потенційні покупці, які переживають «чи не куплю на пікові ціни», «чи не краще відсидітися зараз  у валюті, поки нестабільна гривня та ситуація з пандемією», або ж на кшталт «хай-но, хай-но, через трохи часу куплю в 2 рази дешевше». З іншої ж сторони є оптимізм, що ситуація буде / є контрольована, просадки по цінах очікувати не варто, «ринок» запрацює краще і швидше, і якщо хороший об’єкт зараз є в продажі – потрібно купувати, бо дістанеться не нам. У силу своєї «монументальності», складності ведення прорахунків бізнесу, довготривалості прийняття рішень по купівлі-продажу на ринку комерційної нерухомості — пройшло мало часу, без кричущих фінансових змін, тому зростання чи падіння поки не відбувається.

На ринку оренди, в силу своєї більшої «рухливості» чи активності, на відміну від  ринку купівлі-продажу відчуваються зміни які, можливо, призведуть в майбутньому до зниження цін на комерційну нерухомість. Зокрема, перед карантином на ринок вийшли об’єкти, що лишалися вакантними після заборонених казино, букмекерських контор тощо. Вакантність була зумовлена «перегрітою» орендою, яку дозволяли собі плати ті заклади, які потрапили під закриття, і власники таких приміщень до останнього сподівалися здати за ті ж кошти свої вивільнені об’єкти. У дуже хороших локаціях, такі об’єкти здалися швидко. Інші – дочекалися періоду карантину, який ніби й знизив до реальних орендних побажань власників таких об’єктів, але з іншого боку вже бізнес не готовий та й не міг розвиватись та відкривати нові магазини, точки збуту, склади чи виробництво. Не варто відкидати й можливі недомовленості між власниками та орендарями по цінах на період карантину, які призведуть до збільшення вакантності орендних об’єктів на ринку. А при зростанні вибору, за однакових умов, ціна буде падати. При падінні цін на оренду, по методу окупності (інвестиційному) ціна на нерухомість теж буде падати, оскільки не забезпечить потенційному інвестору необхідних цифр по окупності.

Невизначеність, відсутність стабільності — основні фактори, які не дозволяють комерційній нерухомості зростати. Але стиснена пружина очікування, паузи, сидіння у віддалених робочих місцях вистрілить з хорошою енергією розвитку та кумулятивним ефектом, який неодмінно призведе до різкого зростання ділової активності, економіки та й нашого з Вами добробуту.

Керівник відділу житлової нерухомості компанії «Атланта Нерухомість» Роман Вольчинський.

За перші три тижні від початку карантину активність продавців та покупців нерухомості, які зосереджені на території міста Луцька впали на 60 %, наступних три тижні ми спостерігали потижневе збільшення активності.  З другої половини травня за нашим статистичними показникам ми зафіксували абсолютне повернення до тих цифрових показників, які були до карантину.

На сьогодні ми можемо сказати про те, що різких коливань в сторону збільшення або зменшення не спостерігається, майже три роки поспіль ми спостерігаємо динамічний ріст вартості житла на вторинному так і на первинному ринках.  Що нас буде очікувати в подальшому буде залежати від багатьох факторів, посилення карантинних заходів, світова фінансово економічна криза, яку прогнозують, державна політика і багато інших факторів.

Одне можу сказати, що для тих хто хоче продати свою нерухомість, саме зараз вимальовуються чудові перспективи вигідно продати свій будинок чи квартиру, звичайно, щоб угода була вигідна, продаж потрібно здійснювати за допомогою професійного спеціаліста ринку нерухомості саме в цьому регіоні. Не бійтеся звертатися за консультацією до свого ріелтора і тримати руку на пульсі можливих змін або цінових коливань на ринку.

На вторинне житло ціни на сьогодні залишаються на рівні, який був в першому кварталі  2020 року, динаміка укладених договорів та проданих об’єктів також.

Стосовно первинного житла спостерігається не найкращі періоди інтенсивності продажу, хоча не в усіх забудовників однаково. Сьогодні потенційний покупець дуже скрупульозно підходить до вибору новобудови, забудовника, вивчає інформацію про попередні проекти і багато іншого, це зрозуміло адже ризики інвестування в новобудови є, і  не кожен зуміє самостійно розібратися. Знову ж таки пропоную звертатися до свого ріелтора за консультацією.

На початку карантину було дуже важко здійснювати покази та огляди квартир, але ми відразу подбали про безпеку наших працівників та клієнтів, забезпечивши усіма можливими засобами індивідуальної безпеки, та антисептиками. На сьогодні проблем з показом і оглядом немає.

Нерухомість продаватися буде завжди, не зважаючи на будь які чинники, в людей є потреба,  хтось одружується, хтось розлучається, хтось переїздить, хтось розширяється, інший виріс з квартири шукає будинок і навпаки потрібно продати будинок та купити квартиру. Чимало житлової нерухомості придбали, як інвестицію з подальшим продажем або здачею в оренду, окупність якої складає 8-12 років. Що стосується цінової політики, то залежно від градації об’єктів коливання можливі, але в гривневому еквіваленті суттєвих знижень очікувати не варто.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: