08:15, 19 Червня 2021

Чехія вносить право на самозахист зі зброєю у свою Конституцію

Чехія законодавчо забезпечує своїм громадянам право на захист зі зброєю в руках: за таку зміну проголосувала в третьому й остаточному читанні більш ніж конституційною більшістю нижня Палата депутатів парламенту Чехії.

Як передає «Укрінформ», про це повідомляє портал «Ceske Noviny».

Таким чином, до чеської Хартії засадничих прав і свобод, що поряд із власне Конституцією і низкою конституційних законів становить конституційний лад країни, вноситься право захищати себе й інших зі зброєю в руках.»

«Право захищати своє життя чи життя іншої людини і зі зброєю в руках гарантується за умов, які визначає закон», – йдеться в тексті доповнення.

Цей законопроект подала на розгляд верхня палата парламенту, Сенат; Палата депутатів схвалила його без змін. Наступний крок в ухваленні закону – голосування в Сенаті – буде радше символічним. Документ набуде чинності після підписання президентом.

Як зазначається в пояснювальній записці, «у зв’язку зі значенням права на життя, що є найбільш засадничим правом, пропозиція вважає за справедливе й символічне підвищити це право на конституційний рівень».

Нині чинне чеське законодавство вже передбачає право на захист у випадку необхідної оборони. Зміна ж має на меті забезпечити, щоб таке право стало конституційним і не могло бути обмежене майбутніми законами. Крім того, кажуть чеські політики, внесення права на захист зі зброєю в руках у конституційне законодавство зміцнить позиції Чехії в переговорах про можливе подальше законодавство Євросоюзу щодо зброї.

Законопроект був розроблений на підставі петиції, яку підписали 102 тисячі осіб – не тільки мисливці та інші власники легальної зброї, але й багато чеських державних діячів. Петиція була відповіддю на намагання Європейської комісії обмежити володіння зброєю, зокрема й легальне, на рівні законодавства Європейського союзу, обов’язкового для всіх країн-членкинь до втілення в національному законодавстві.

Єврокомісія обґрунтовувала його необхідністю вжити заходів проти тероризму. Критики вказували, що терористи переважно використовують нелегальну зброю, і чинного чеського закону достатньо для протидії цьому.

Тоді Чехія програла справу в Європейському суді зі своєю скаргою на ту директиву ЄС, і уряд був змушений подати зміни до чеського закону про зброю, щоб втілити вимоги директиви мінімальною мірою. Цей законопроект уже теж пройшов через Палату депутатів і чекає на розгляд у Сенаті і підпис президента.

Чинне законодавство Чехії про зброю вважають найліберальнішим у Європейському союзі, а після США другим найліберальнішим в умовному західному світі.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: