15:00, 29 Січня 2021
#БізнеСильні: як на Волині налагодили виробництво солодощів ТМ «Chocoboom»
Як криза може стати можливістю для заснування бізнесу у новій сфері та як на Волині вдається розвивати кондитерське виробництво з натуральних інгредієнтів, розповіли керівники Торгово-виробничої компанії «ВОЛДІ» ТМ «Chocoboom».
Секретами успіху кондитерської справи з інтернет-виданням «Волинь Online» поділилося керівництво ТМ «Chocoboom» у рамках проекту «#БізнеСильні». У цьому проекті ми розповідаємо про історії успіху у сфері бізнесу Волині.
Про те, як вдалося розвинути виробництво солодощів на Волині та вийти на міжнародний ринок, розповіли директорка Торгово-виробничої компанії «ВОЛДІ» ТМ «Chocoboom» Ірина Петелицька та директор з виробництва Олександр Мілов.
Криза та нові можливості для бізнесу: як усе розпочиналося
Як розповідає Ірина Петелицька, усе розпочалося під час кризи 2008-2009 років в Україні. Як радять бізнес-книжки, при кризовій ситуації потрібно пробувати інші можливості і диверсифікувати свій бізнес.
«Тому ми вирішили спробувати себе в іншому напрямку і придбали кондитерську фабрику. Чому кондитерська? Перед нами не стояло вибору – або так, або так. Так, мабуть, склалися зірки, що якраз у цей момент фабрика продавалася. Ми ще не розуміли, які ризики нас чекають, тому що не мали досвіду ведення бізнесу в кондитерській сфері та взагалі у виробництві. До того наша компанія займалася продажем готової нехарчової продукції», – згадує вона.
Першою з труднощів була відсутність досвіду і розуміння, як виготовляються цукерки, як працює виробництво і як ним керувати.
«Ми зрозуміли, що все буде дуже непросто, виклик був дуже цікавим, але дуже складним. Друга проблема, з якою зіткнулися – те, що виробництво розташоване не у Львові, а на Волині. Треба було планувати роботу на відстані, їздити туди, що ми і робили. Мене навчала наша команда на виробництві, технологи, керівники цехів, майстри – розповідали, як виготовляється цукерка, що потрібно робити. Тобто, досвід я отримувала на своїй фабриці. Окрім відсутності досвіду були відсутні знання – треба було повністю вивчати технологічні процеси у виробництві, як це все відбувається. Тепер я вивчила усі ці моменти, відвідувала курси, працювала з людьми. Я можу сказати, що розумію, як відбувається виробництво цукерок, але подолати усі без винятку труднощі складно», – говорить директорка.
Конкуренція на українському ринку та закордонні взірці
Як зізнається Ірина Петелицька, раніше на ринку було багато конкурентів, а зараз, напевно, ще більше.
«Кілька років вистачило, щоб вникнути у цю справу, далі ми розуміли, що потрібно змінити рецептуру та дизайн упаковок, потрібно змінити політику компанії. Ми змінили свою політику, кредо компанії – ми виготовляємо якісний, нешкідливий продукт з натуральних інгредієнтів, які не шкодять здоров’ю дорослих та дітей. Саме цим ми відрізняємося від багатьох конкурентів – у нас немає консервантів та штучних барвників, штучних ароматизаторів, але конкуренція є і працювати нелегко», – розповідає вона.
Серед закордонних взірців для наслідування вона виділяє швейцарський бренд «Lindt».
«Мені подобаються закордонні цукерки бренду «Lindt», які я скуштувала і зрозуміла, що вони мені найбільше подобаються за смаком, дизайном. Це більше преміум-клас і ми завжди на них орієнтуємося. Я читаю їхню сторінку, на жаль, я не була на виробництві, де виготовляють їхні цукерки, тому що конкурентів не дуже пускають подивитися на технології. Тому не можна сказати, що я переймаю їхній досвід, але вивчаю їхні цукерки, аналізую їхні тренди, інколи вони рекламують, що вони виготовлятимуть. Те, що запущене в Європі, за декілька років приходить в Україну і ми можемо прогнозувати, що буде популярним у майбутньому», – розповідає Ірина Петелицька.
Вона наголошує, що компанія не планує здешевлювати продукцію ціною погіршення якості.
«Були випадки, коли до нас приїздили великі дистриб’ютори і наголошували, що їм все одно, що ми кладемо всередину цукерок, їм потрібна низька ціна. Таку проблему ми маємо і досі, конкурувати дуже непросто, але ми непохитні у своїх переконаннях, що здешевити продукт ми не маємо права, тому що це піде в розріз з нашими цінностями. Ми розповідаємо, чому у нас ціна не низька і люди, які цінують своє здоров’я, купують наші цукерки. Ті, хто цього не розуміє, не купують. Не можу сказати, що проблема вирішена і ми успішніші, ніж великі компанії, які продають за низькими цінами, але поки ми конкуруємо, тому що для нас цінність – це якість», – пояснює директорка.
Мізерна державна підтримка та недосконале законодавство: що варто змінити в Україні
На думку Ірини Петелицької, на рівні держави варто було б визначити однакові вимоги для усіх виробників у кондитерській галузі.
«Якщо держава дбає про здоров’я українців, то мали б ввести в законодавство заборону на використання трансжирів, хімічних штучних домішок, ароматизаторів, що шкодять здоров’ю. І можливо, тоді ми могли б на рівних умовах розвиватися, конкурувати було б легше. Інше питання – те, що ми середній бізнес, а в теперішні часи, в період кризи, малий та середній бізнес дуже потерпає від того, що не може працювати повноцінно, розвиватися. Ми сподівалися на підтримку від держави, дивилися на іноземні країни, які тим чи іншим чином допомагали своїм малим та середнім бізнесам. У нашій державі такої допомоги, що допомогла б вистояти в кризові періоди, практично немає, або ж вона дуже мізерна. Думаю, що варто було б змінити законодавство щодо оподаткування малого та середнього бізнесу. На початку свого розвитку, такому бізнесу варто надавати пільги в оподаткуванні, виплатах. Було б добре, щоб у такому напрямку рухалася держава», – зазначає вона.
Відкриття власної справи та баланс роботи з сім’єю
На її думку, завжди реально зробити щось нереальне, однак нині започатковувати власний бізнес важче, ніж було декілька років тому.
«Щоб відкрити свій бізнес, потрібен передусім людський ресурс – це команда, яка підтримає у важкі та радісні моменти. По-друге, для старту бізнесу потрібні кошти. Зараз є багато банків, які дають кредити, але під немалі відсотки. Якщо цим скористатися правильно, розпочати власну справу реально. Важливо мати команду, підтримку, адже одна людина нічого не зробить, а друге – це фінансові ресурси», – зауважує Ірина Петелицька.
Балансувати між роботою та сім’єю, з її слів, доволі непросто.
«Я можу порадити: коли в жінок маленькі діти, насолоджуйтеся їх вихованням, коли вони малі, до років 3-4, а тоді вже думайте про бізнес. Той час ніколи не повернеться назад, а ті моменти, цінність спілкування з рідними важливі. Родина підкріплює, допомагає працювати, стояти на ногах. Коли немає цього спілкування, є відчуття що щось йде не так. Коли повертаєшся додому та розумієш, що тебе чекають і люблять, все не так погано. Це непросто, але варто встановити цей баланс і ніколи ваги не переважувати в жоден бік. Коли ви працюєте, мають бути час та сили на роботу, і для сім’ї часу має бути не менше. Тоді будуть баланс і гармонія в душі, на роботі та вдома», – переконана вона.
Модернізація виробництва та ефективна команда
Директор з виробництва Олександр Мілов розповідає, що у компанії працює трохи більше, ніж півтора року, але в кондитерському бізнесі – понад 20 років.
«У компанію я прийшов як технічний директор. За 3-4 місяці мені запропонували посісти вакантну посаду директора з виробництва і я погодився. Потрібно було знайти спільну мову з людьми (виробництво розташоване у селищі Колки). Серед актуальних питань – модернізація виробництва та зниження собівартості продукції. Машини, які приходять на місце людей, звільняють працівників від роботи, але люди переходять на інші виробничі процеси. Таким чином збільшуються потужності виробництва і зберігаються робочі місця», – говорить він.
З його слів, у 2020 році через карантин, складно було досягти ритмічності завантаження виробничих потужностей. Проте за результатом року загальний обсяг виготовленої та реалізованої продукції був на рівні 2019 року, що є хорошим результатом зважаючи на фактори зниження купівельної спроможності споживачів, періодичного закриття ринків та роздрібних торгових точок.
Він наголошує, що головний секрет успішного бізнесу – люди.
«Немає команди – немає нічого. У 2020 році на виробництво прийшло працювати багато молодих спеціалістів. У нас дуже потужна лабораторія, у якій працюють троє працівників та технологічний відділ, всі – молоді фахівці. Є завідувачка виробництва, Надія Василівна, – дуже досвідчений кондитер, яка багато років працює у цій сфері. Поєднання досвідчених спеціалістів з молоддю – це формула успіху нашої виробничої команди», – говорить Олександр Мілов.
Він визнає, що налагодити виробництво на Волині було нелегко.
«Загалом складно сформувати надійну та перевірену команду, тим більше тоді, коли є потреба створити нову команду, яка зможе виконати поставлені цілі. Потрібні були саме фахівці. Та на Волині мало фахівців-кондитерів з досвідом. Ми брали на роботу тих, хто працював у цій сфері, а також вирішили наймати працівників без кондитерського досвіду та навчати їх, аби вони стали супер-спеціалістами цієї галузі», – розповідає він.
Говорячи про секрети ефективного управління працівниками, він зауважує, що треба завжди розуміти кінцевий результат.
«Коли даєш завдання людині, треба розуміти, що саме ти хочеш побачити в результаті. Коли приходить нова людина, повністю контролюєш усі етапи, потім частину роботи, а згодом можна їй повністю довіряти і тільки інколи перевіряти. Були люди, які підводили нас в роботі, були ті, хто звільнився у 2020 році, вони самі розуміли, що не можуть працювати у цій команді. Хоч як це важко, інколи, після неодноразових попереджень, доводилося матеріально карати працівників. Маємо систему мотивації, є преміальні. Відповідно, коли виконуються поставлені плани, винагороду працівники отримують у повному обсязі. Коли я тільки починав працювати на управлінському рівні, ще у іншій компанії, у мене був досвід з працівниками, які не надто добросовісно працювали. Я зробив так, щоб їм встановили найвищу зарплату і за місяць-два – це були найкращі працівники. Завжди номер один – це люди. Є такі працівники, які не будуть працювати і за 100 тисяч доларів, а є такі люди, яких можна мотивувати за додаткові 200 гривень чи похваливши їх. Я знаю своїх працівників, їхні родини, постійно спілкуюся з ними. Потрібно, щоб був зворотний зв’язок між керівником і працівником, тоді люди відчувають, що це команда», – зазначає директор з виробництва.
Принципи виробництва продукції та підсумки непростого року
Олександр Мілов розповідає про принципи, яких дотримуються у виробництві продукції, та «вибух», який відбувся у 2020 році.
«Найперший принцип при виготовленні продукції – це те, що усі інгредієнти у нас натуральні, у нас дуже якісна сировина і тому наш продукт на полиці супермаркету у «середній плюс» ціновій категорії. У сучасних умовах потрібно йти шляхом або дешевої неякісної продукції або дорогої, але якісної та навіть корисної продукції. У мене є діти, вони також їдять цукерки, і я не хочу, щоб моя дитина їла цукерки, що коштують 30-60 гривень за кілограм. Я краще куплю менше цукерок, але якісних. Багато інгредієнтів ми купуємо за кордоном і впевнені, що це якісна сировина.
Минулоріч запустили у виробництво п’ять нових видів продукції. Кожна новинка – це велика спільна робота команди технологів, маркетологів, аналітиків, збутовиків. Коли бачу нашу новинку на полиці, з’являється відчуття, наче у мене народилася ще одна дитина», – зазначає він.
Кризовий 2020 рік став для компанії роком здобутків попри те, що обсяги виробництва не збільшилися.
«2020 рік важливий тому, що в умовах карантину ми змогли створити дуже професійну команду, залишилися «на плаву» та розвивалися. Це стосується не стільки виробничих потужностей, скільки того, що наша продукція з’явилася в багатьох національних мережах, споживачі ще більше нас почали впізнавати, партнери також задають нам вектори руху. Ми переконалися, що у нас великий потенціал. Ну а «вибухом» року я називаю блискавичну та результативну роботу експортного напрямку. Адже саме минулого року нам вдалося укласти договори та відвантажити нашу продукції на експорт аж у сім країн світу. Причому замовлення ми отримували повторні, що свідчить про те, що наша продукція припала до смаку тамтешнім споживачам. Тому у 2021 році бачу великі перспективи у цьому напрямку. Дуже приємно бачити за кордоном на полицях солодощі ТМ «Chocoboom»», – зауважує директор з виробництва.
З його слів, у кожній країні є вимоги до продукту і навіть свої улюблені смаки. Наприклад, у Нідерландах та Німеччині споживачі дуже полюбляють цукерки з лакрицею. В Україні такі цукерки не стали популярними.
«У нас є продукція як для дорослих (колекція цукерок «Tortufel», «Dark Prince», «Золоті каштани», «Piano») , так і для дітей (колекція «Milla» – цукерки, сендвічі батончики). Загалом, маємо багато задумів та ідей щодо розвитку асортименту, покращення виробничих потужностей, оптимізації затрат виробництва – а це поле для подальшої діяльності та розвитку», – наголошує Олександр Мілов.
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Павло ПЕРЕВЕДЕНЕЦЬ
Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com
Ніколи не купую продукцію де підписи не українською мовою це примітивні підробки