18:25, 17 Серпня 2020

#БізнеСильні: підприємиця Тетяна Михайлецька з Луцького району виготовляє велетенські квіти для усієї України

Відкрити власну справу з виготовлення гігантських декоративних квітів вирішила два роки тому жителька села Липини Тетяна Михайлецька, яка мала досвід роботи вчителькою трудового навчання.

Як зацікавлення актуальним європейським трендом стало прибутковим бізнесом та чому ці великі квіти приносять ще більшу радість, ніж натуральні, розповіла інтернет-виданню «Волинь Online» підприємиця Тетяна Михайлецька у рамках проекту «#БізнеСильні». У цьому проекті ми розповідаємо про історії успіху у сфері бізнесу Волині.

Ростова флористика: від зацікавлення до відкриття справи

Як зауважує підприємиця, шлях до своєї справи був довгим та тернистим – ростова флористика була мрією, яку вона «клала в довгий ящик».

«Я знала, що це з’явилося в Європі ще років п’ять тому, але думала «не вийде, не можу», хоч було дуже сильне бажання. У мене є художня освіта, я навчалася у луцькій школі № 11, яка тоді була школою з естетичним нахилом, та закінчила інститут мистецтв. Так склалося, що одразу після завершення навчання я роботи не знайшла, потім якийсь час я працювала на державній роботі, вчителем трудового навчання», – розповідає вона.

А розпочалося все з виготовлення квітів для будинку культури з нагоди свята.

«У будинку культури організовували концерт до Дня Перемоги і перші квіти, які я зробила, це були паперові маки. Я зрозуміла, що можу займатися ростовою флористикою, відтоді пішло-поїхало, затягнулося, привело мене до цих гігантських квітів. Напевно, немає жінки, яка не любить квітів. А у квітів, зроблених власними руками, є особливий шарм. Тим більше, у ручну роботу вкладаєш частинку душі, свій позитив. Подобається, що люди, з якими я працюю, віддають такий же позитив. В основному, мені щастить, у мене відгуки схвальні», – говорить вона.

Велетенські квітки виконані з ізолону – будівельного матеріалу, що використовується для шумоізоляції, а стебла квітів – з металопластикової труби для утеплення підлоги.

«Декоратори люди такі, що перенаправляють все в інше русло і з будівельних матеріалів виходить такий чудовий декор. Чим подобається цей матеріал? Нещодавно я брала участь у конкурсі фотозон і робила фотозону у стилі тропіків – гігантське листя та бутафорські ананаси. Можна імітувати птахів, фрукти, будь-що, робити ляльки з цього. Діти мені підкинули ідею, але я ще ніяк не наважуся її втілити. Їхнє покоління, віком 6-8 років, дуже любить «Brawl Stars». Вони запитують, чому я не зроблю гігантського героя. Я – мама двох діток, тож мушу вивчати їхні вподобання. Син замовив мені виготовити квітку-мухоловку, але вона має бути фантазійна, виходить зубастик з язиком, що стирчить. Матеріалів для виготовлення композицій у луцьких магазинах немає, я мушу замовляти їх з Дніпра, куди їх привозять із-за кордону. Для того, щоб професійно цим займатися і робити якусь вітрину чи фотозону, одразу потрібно придбати матеріалів на чималу суму. Відтермінування оплати зараз немає», – розповідає підприємиця.

Стартувати, з її слів, було дуже складно, розпочиналася робота з кількох метрів квадратних ізолону та будівельної труби.

«Варто знати, які потрібні інструменти та база кольорів. Я починала з мінімуму. Ізолон два роки тому у продажі був лише білий, є спеціальні техніки, щоб його тонувати. Матеріал в рулонах, і з нього треба вирізати та сформувати квітку чи листочок. Я стартувала з будівельним феном, першими п’ятьма метрами труби та двома квадратами ізолону. Я зробила так першу квітку, звичайно, вона не була шедевром, але я зрозуміла, що продовжуватиму. Будь-яка складна композиція складається з простих елементів. Мені пощастило у центрі зайнятості потрапити на програму для бізнесу, це дало мінімальний поштовх. Я вже знала, що на податки гроші закладені, перша покупка у мене закладена. Це важливо, тому що для старту у мене не було нічого. Наразі щастить вже два роки перебувати «на плаву»», – зауважує Тетяна Михайлецька.

Вона розповідає, що продає вироби клієнтам з різних регіонів країни.

«Я працюю на всю Україну. Звісно, за два роки жоден клієнт з неба не впав,зараз війна за кожного покупця, а в Україні вже є 600 дівчат, які займаються ростовою флористикою. Отже, потрібно докладати зусиль, розміщувати оголошення та публікації, знімати відео про те, чим корисний твій продукт, робити розсилки, писати в магазини та пропонувати задекорувати їм вітрини тощо. Вироби доставляю по всій Україні поштою. Наприклад, стебло квітки змотується, все компактно складається. Є змога навіть зали оформляти дистанційно. Я знімаю для людей відео, де пояснюю, як можна скласти композицію. Найбільше клієнтів зі Львова та Києва. Також мені подобається, як у Львові міська влада стимулює магазини робити художнє оформлення. Є вітрини магазинів, як справді мистецькі шедеври. Там хочеться бути, милуватися вітриною, неможливо в такий магазин не зайти, а у нас це ще слабо розвинуте. Немає такого напряму як вітринистика, хоча дуже хотілося б, щоб з’явився»,  – говорить підприємиця.

Щодо клієнтів, обмежень у неї немає – замовляють вироби як приватні особи, так і будинки культури, підприємства.

«Я працюю на широку аудиторію, моїми клієнтами можуть бути як пересічні люди, які хочуть вдома у себе поставити композицію, так і кафе, магазини, яким потрібен декор вітрин, весільні салони. Клієнтами можуть бути і ТОВ, будинки культури, які замовляють оформлення для сцен тощо. У мене немає обмежень щодо клієнтів. Популярним напрямом у мене стали автобанти. Виявляється, коли дарують авто, у Луцьку складно знайти людину, яка виготовила б автобант», –  пояснює Тетяна Михайлецька.

Чому гігантські декоративні квіти кращі, ніж живі

Квіти з ізолону, з її слів, мають низку переваг над композиціями з живих квітів.

«Конкуренція з флористами, які працюють з живими квітами, є, тому що це аналог, але я пояснюю людині, що квіти, які я принесу на початку свята, будуть такими ж наприкінці свята, вони не зів’януть, вони не бояться води, до них можна спокійно доторкатися. Жива композиція не дає таких переваг. Живі квіти, звичайно, мають свій шарм, цей момент квітучості, але я вважаю ростову флористику хорошою альтернативою. У спеку часто буває, що живий декор за кілька годин в’яне і вже не той ефект. А мої квіти гіпоалергенні, не мають запаху. Є сертифікати якості на матеріали від постачальників. Навіть коли робиш світильники, виріб буде безпечним. Я сама алергік і не переношу те, що викликає алергію. Готуючи композиції, я працюю з високими температурами, нагріваю матеріали, і якби були якісь шкідливі випари, я їх точно відчула б», – зауважує вона.

Підприємиця переконує, що велетенські квіти можуть принести ще більше позитивних емоцій, ніж звичайний букет.

«Маленька квітка несе позитив, а велика квітка це вже «вау-ефект» – йдеш з таким букетищем і на тебе люди зглядаються. Наприклад, у мене кум дуже не любить жінці дарувати живі квіти. Він попросив мене: «Забабахай щось велике». Я зробила композицію з трьох метрових троянд. Кум каже кумі: «Я тобі не дарував три роки квітів, тримай один букет», – розповідає вона.

Якщо хочеш, роби: поради тим, хто вагається, чи започатковувати справу

Як переконана Тетяна Михайлецька, для того, щоб щось вийшло, для початку треба щось робити – це порада, яка працює зі всіма.

«Хотіти і не робити – так точно нічого не буде. Я вважаю: якщо хочеш, то роби, життя одне. Не обов’язково це має бути щось мега-велике. Для початку можна зробити одну лялечку, можливо, маленьку в’язану серветку, набивати руку, вдосконалювати вміння. Фото в цьому має велике значення. Раджу, щоб починали і робили, не зупинялися, це робить нас щасливими. Для пошуку клієнтів доведеться докладати зусиль, робити розсилки, розміщувати оголошення. Якщо сісти і надіятися, що люди самі тобі подзвонять, такого чуда не станеться. Можливо, хтось розчарується, але якщо докладе зусиль, все, звісно, вийде. Є маса безплатних платформ, все доволі добре працює у соцмережах, якщо знімати відео та пояснювати, буде напрацьовуватися цільова аудиторія. Це буде довгий старт, але результативний та без особливих матеріальних втрат», – відзначає вона.

Сім’ю та бізнес підприємиці вдається поєднувати завдяки самоорганізації та жорсткій дисципліні.

«Ти знаєш, що в цей час ти обов’язково повинен встати та розмістити оголошення, у певних рамках часу треба зібрати дітей в дитсадок та школу, потім приходиш, а тобі надійшли замовлення – потрібно їх виконати і відправити до години, поки повернуться діти, бо інакше цього тобі ніхто не дасть зробити. Потім уроки з дітьми. Насправді, підприємець працює 24 години на добу. Поки люди сплять, мусиш сидіти і розкидати заявки в інтернеті, робити розсилки, щоб отримати замовлення. Вигорання у мене, як і в усіх людей, буває. Потрібен час, щоб відновитися, буває, що нічого вже не хочеться і клієнти інколи бувають незадоволені. Але коли я утримуюся 2-3 дні, розпочинається «ломка». Коли я не виготовляю композиції, можу слухати чи читати електронні книги, подивитися якийсь фільм про успішну історію, а буває, що нічого не роблю», – пояснює вона.

Карантин, плани на майбутнє та майстер-класи

Похитнули плани на майбутнє несподівані жорсткі карантинні обмеження.

«У мене була купа ідей, але розпочався карантин. Він дуже похитнув бізнес та збив плани. Я сподіваюся, що ця ситуація не вічна. Я планувала брати кредит у банку і організовувати більше виробництво. Ситуація така, що був розрив шаблонів – кафе закрили. Щоб кафе не заробляли, для мене – це дикість. Така ситуація у світі, напевно, вперше, щоб закрили все і працювали тільки продуктові магазини. Я хочу розширити команду, була спроба, але карантин мене похитнув: випускні пропали, весілля теж, їх майже немає. Поки що чекаю, страшно зараз влазити в якісь зобов’язання. Все під знаком питання – ми то в червоній зоні, то в помаранчевій, а раптом знову все закриють? Я вважаю, це ненормально», – зазначає підприємиця.

Вона зауважує, що виготовлення таких композицій – копітка робота.

«Якщо прийшло термінове замовлення, не піднімаючи голови догори, можна працювати з ранку до вечора над композицією, це займе 12 годин. Рука у мене вже набита на троянди. У декору є сезонність, адже це не лише квіти, а й хвоя, ялинкові іграшки, гігантські шишечки тощо. Зараз легко розпочати якусь справу, адже в інтернеті є маса навчальних відео. Мені пощастило навчитися цьому самостійно. Є майстри, які діляться досвідом безплатно. Якщо хочеш для себе щось взяти, то візьмеш і з такого досвіду. Мені хотілося б навчати цьому інших, але через коронавірус масові заходи стали заборонені, зібрання зробити стало неможливо. Думаю, вдасться зробити хоча б міні-зібрання, наприклад, у нас є молодіжний центр Волині, можна стати їхнім спонсором і вони тоді нададуть приміщення. Немає проблем, де зібрати людей та привезти обладнання, але невідомо, чи «не прилетить» за те, що робиш це зараз. Охочі навчатися знайшлися б у будь-якому випадку. Я організовувала майстер-класи для дітей з виготовлення декору для кошиків та ялинкових іграшок, діти це робили з задоволенням. Я ставлюся спокійно до  того, що з’являться конкуренти. Наприклад, я проводила майстер-клас у Княгининку, а потім мені одна з його учасниць відписала, що продає такі квіти у Польщу. Я кажу: « Я рада, що була Вам корисна». За кордон продавати вироби я поки не наважувалася, раніше великий потік клієнтів був в Україні, а тепер думаю, що варто шукати покупців і там»,  – розповідає підприємиця.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Павло ПЕРЕВЕДЕНЕЦЬ

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

 

Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: