18:06, 02 Вересня 2018

Більше запитань, ніж відповідей, – підсумок пленарних засідань Луцькради у серпні

Луцька міська рада завершила роботу 45-ої та 46-ї сесій, які відбулись 13 і 29 серпня 2018 р. відповідно. Аналітики Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу (ЦПАВК) проаналізували, як працювали депутати міської ради за цей період.

Про це повідомляє Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу.

У серпні 2018 р. відбулось дві сесії Луцької міської ради – 45-та позачергова та 46-та чергова. За два пленарні засідання місцеві обранці встигли розглянути більше 100 питань, взяти участь у 151 голосуванні, озвучити три депутатські запити, почути, але не врахувати під час своїх рішень думку лучан, які виступили на засіданнях з важливих для них питань.

Відвідуваність засідань ради: Чому опозиційні депутати не відвідують сесії?

У серпні 2018 р. у Луцькій міській раді відбулось два пленарні засідання. Не усі депутати, які представляють в раді міську громаду, були присутні під час них. А тому середній показник відвідуваності пленарних засідань Луцької міської ради депутатами у серпні склав 71,4 %. Якщо чергову сесію Луцькради «прогуляли» 11,9 % представників громади, то на позачергову не з’явились 45 % депутатів.

На жодне засідання ОМС не з’явились четверо членів фракції «БПП «Солідарність»: Наталія Бунда, Артем Запотоцький, Петро Нестерук та Андрій Покровський. Чергову сесію, окрім цих депутатів, не відвідав і член фракції «Об’єднання «Самопоміч» Микола Собуцький. Засідання позачергової сесії, окрім представників фракції «БПП «Солідарність», не відвідали у повному складі фракція «Громадський рух «Народний контроль» (Павло Данильчук, Олександр Лазука, Анна Мовяк) та фракція ВО «Свобода» (Богдан Богонос, Богдан Вавринюк, Микола Романюк, Микола Федік, Віктор Ящук), частково фракція «Об’єднання «Самопоміч» (Юлія Вусенко, Алла Надточій, Тарас Шляхтич), а також троє членів фракції «Українське об’єднання патріотів» (Юлія Дацюк, Вікторія Побережна та Тетяна Янчук).

Представники фракцій ВО «Свобода», «БПП «Солідарність», «Об’єднання «Самопоміч» та «Громадський рух «Народний контроль» неодноразово заявляли про свою опозиційність у раді. То чому ж вони не відвідують пленарних засідань? Варіантів відповідей на це питання можна знайти чимало: не мають більшості у раді, а, отже, не мають впливу на прийняття рішень; не відчувають зв’язку між відвідуваністю сесійних засідань та відповідальністю перед виборцями, які їх обирали; окремі депутати зайняті професійними/бізнесовими справами, а, відтак, і не знаходять часу на відвідування засідань ради тощо. Істинну ж причину своєї позиції можуть пояснити лише самі обранці міської  громади.

Голосувати «За» чи не голосувати взагалі: Яку позицію найчастіше обирають депутати?   

Аналітики Центру політичного аналізу та виборчого консалтингу проаналізували голосування депутатів під час двох засідань Луцької міської ради, що відбувались у серпні. У дослідженні враховані лише результати голосувань депутатів, які реєструвались під час обох сесій (таких депутатів було 22).

За результатами аналізу з-поміж 22 депутатів найчастіше голосував «За» головуючий на засіданні, представник фракції ВО «Батьківщина» Григорій Пустовіт – у 84,1 % випадків, а найрідше – позафракційний Сергій Була – у  21,2 % випадків.

Позицію «Проти» найчастіше під час сесій висловлювала представниця фракції «Українське об’єднання патріотів» Орися Залевська – у 3,3 % випадків. Разом з тим, жодного разу не голосували «Проти» одразу 14 депутатів – Сергій Балицький, Юрій Безпятко, Олександр Волинець, Олександр Кравченко, Ігор Поліщук, Микита Рабан, Борис Смаль, Сергій Шкода (всі – фракція «УКРОП»), Андрій Козюра, Григорій Пустовіт, Майя Шостак (фракція ВО «Батьківщина»), Сергій Була, Олександр Козлюк, Костянтин Петрочук (позафракційні).

Кнопку «Утримався» під час засідань двох сесій найчастіше з-поміж своїх колег натискав Григорій Пустовіт – у 15,9 % випадків. Натомість, жодного разу не натискали цієї кнопки Валерій Бондарук та Майя Шостак (фракція ВО «Батьківщина»), Микола Дендіберін (фракція «УКРОП») та Андрій Авраменко (позафракційний).

Найчастіше не голосував на двох засіданнях депутат Валерій Бондарук – у 31,8 % випадків. Натомість, його колега по фракції Григорій Пустовіт, навпаки, жодного разу не висловлював позиції «Не голосувати».

Був відсутній під час більшості голосувань позафракційний депутат Сергій Була. Він пропустив 66,2 % усіх голосувань протягом двох пленарних засідань. Разом з тим, не пропустили жодного голосування депутати Петро Бойко і Олександр Волинець (фракція «УКРОП»), Григорій Пустовіт (фракція ВО «Батьківщина»), Олександр Козлюк, Євген Ткачук та Аркадій Соломатін (позафракційні).

Загалом, під час голосувань виявили цікаву тенденцію: за які питання голосують представники фракцій «Українське об’єднання патріотів», ВО «Батьківщина» та більшість позафракційних депутатів, за такі питання переважно не голосують чи голосують проти члени опозиційних фракцій ВО «Свобода», «Об’єднання «Самопоміч» та «Громадський рух «Народний контроль».

Виступи: Хто з депутатів мовчки «відсиджується» під час пленарних засідань

Виступи під час пленарних засідань – хороша можливість для кожного депутата висловити свою позицію та бути почутим колегами і виборцями. Втім, не усі депутати Луцької міської ради скористались такою можливістю під час засідань ради у серпні. 27 із 42 представників міської громади (64 %) виступали під час засідань 45-ої та 46-ї сесій. Інші 15 депутатів або ж займають позицію «мовчки тиснути на кнопки», або взагалі не відвідують засідань.

Так, під час серпневих засідань ради були присутні, але не брали активної участі в обговоренні питань порядку денного переважно представники фракції «Українське об’єднання патріотів», зокрема: Юрій Безпятко, Олександр Волинець, Орися Залевська, Вікторія Побережна, Микита Рабан, Сергій Шкода та Тетяна Янчук. Так само не виступали під час засідань ради представники фракції ВО «Батьківщина» Валерій Бондарук та Майя Шостак, член фракції ВО «Свобода» Микола Романюк і позафракційний Андрій Авраменко.

Депутатські запити: Можливість чи формальність?

Під час кожного засідання чергової сесії Луцької міської ради депутатам відводиться час для озвучення депутатських запитів. Втім, лише окремі депутати скористалися таким правом під час серпневих засідань. Свої запити озвучили лише депутати: Павло Данильчук (фракція «Громадський рух «Народний контроль»), Олександр Кравченко (фракція «Українське об’єднання патріотів») та Євген Ткачук (позафракційний).

Зокрема, у своєму запиті Павло Данильчук звернув увагу колег на те, що уже досить тривалий час не збиралась на засідання комісія міської ради з питань впорядкування назв вулиць міста. Його звернення було адресоване голові цієї комісії Юлії Вусенко з проханням зібрати засідання найближчим часом та головуючому на засіданні в.о. міського голови Григорію Пустовіту з проханням проконтролювати цей процес. На голосуванні за даний запит депутат не наполягав.

Крім того, рада підтримала озвучений депутатський запит Олександра Кравченка щодо збільшення кількості маршрутних автобусів із Дубнівського мікрорайону до центральних вулиць міста. «За» проголосувало 24 депутати і, разом з тим, не підтримала запит Євгена Ткачука – «За» 17 голосів.

Суперечливі рішення ради: Чому місцеві обранці не враховують думки своїх виборців?

Протягом серпня депутати Луцької міської ради встигли не лише розглянули більше сотні питань порядку денного, але, разом з тим, під час розгляду окремих з них викликати негативні емоції у частини мешканців міста.

Під час засідань 45-ої та 46-ої сесій ради місцеві обранці внесли зміни до міського бюджету, затвердили Програму зайнятості населення міста Луцька на 2018–2020 роки, внесли зміни до статутів деяких комунальних підприємств, розглянули ряд «земельних питань» та питань, що стосувалися діяльності ринків Луцька, ухвалили звернення до Міністерства юстиції України зі скаргами щодо дій та рішень деяких приватних нотаріусів Луцького міського нотаріального округу тощо.

Втім, найрезонанснішими питаннями, які розглядались на засіданнях стали: 1) виділення коштів у сумі 7,2 млн грн на завершення ремонтних робіт та придбання обладнання для школи № 27 у Луцьку; 2) продаж з аукціону приміщення, в якому працює одна із найдавніших книгарень міста, шляхом продажу на аукціоні.

Для прийняття рішення за першим з цих питань в. о. Луцького міського голови Григорій Пустовіт скликав позачергову сесію, засідання якої відбулось 13 серпня. Засідання ради супроводжувалось пікетом учасників АТО. А все тому, що близько 5 млн грн на завершення ремонтних робіт школи місцеві обранці вирішили забрати в управління капітального будівництва, де ці кошти призначалися на реконструкцію Центру первинної медико-санітарної допомоги під реабілітаційний центр для учасників бойових дій у зоні проведення АТО.

Самі учасники бойових дій взяли участь в обговоренні питання під час засідання. У своїх виступах вони переконували місцевих обранців не забирати кошти, призначені на будівництво реабілітаційного центру, а залучити з інших статей видатків. Вислухавши пікетувальників, 22 присутні депутати міської ради, що є членами фракцій «УКРОП», ВО «Батьківщина» та позафракційні все ж підтримали проект рішення без змін.

Не обійшлось без пікету і під час засідання чергової сесії міськради, яке відбулось 29 серпня. Цього разу науковці, письменники, працівники галузей освіти та культури намагались відстояти приміщення книгарні «Освіта», яка є візитівкою міста і працює уже понад півстоліття.

Щодо питання «Про приватизацію нежитлового приміщення загальною площею 174,4 метра квадратного на проспекті Волі, 8 шляхом продажу на аукціоні» думки депутатського корпусу розділились. Представники фракцій ВО «Свобода», «Об’єднання «Самопоміч», «Громадський рух «Народний контроль» та позафракційний Микола Яручик підтримали пікетувальників і під час обговорення питання заявили, що не підтримають проект рішення. Натомість, представники фракції «УКРОП» висловлювали аргументи за перенесення книгарні з комунального приміщення в центрі міста. Не врахувавши прохання творчої інтелігенції міста, 23 депутати, що представляють фракції «УКРОП», ВО «Батьківщина» та позафракційні (окрім Миколи Яручика) проголосували «За».

Дослідження проводилось в рамках ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад». Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись:

На сайті організації.

У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком».

У соціальній мережі “Facebook”.

Довідково: Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Луцьку за реалізацію ініціативи відповідає Центр Політичного аналізу та виборчого консалтингу.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: