22:05, 30 Серпня 2021

65 % податку з фізичних осіб – територіальним громадам: як може змінитися бюджет волинських громад

Процес з формування бюджетів усіх рівнів підходить до вирішальної початкової стадії – формування проєкту Державного бюджету на 2022 рік у якому будуть офіційно засвідчені наміри Кабінету Міністрів України щодо ресурсу державного і місцевих бюджетів та обсягів з використання бюджетних коштів. Як і минулі роки, питання поділу повноважень і фінансового ресурсу для їх забезпечення залишається чи не основним питанням компромісів між державою і територіями, державною виконавчою і законодавчою владами. 

Про це інформує Волинське регіональне відділення Асоціації міст України.

Як розповів консультант з бюджетних питань Волинського РВ АМУ Василь Гром, через законодавчу неврегульованість розподілу повноважень і постійні зміни механізмів міжбюджетних відносин з територіями Кабінет Міністрів України системно, з року в рік, декларуючи реформи з децентралізації і передачу ресурсу територіальним громадам, намагається на стадії формування державного бюджету застосувати такі фінансові інструменти, які дадуть можливість відносного зменшення бюджетного ресурсу місцевих бюджетів і його збільшення для державного бюджету, а також утримання обсягу ресурсу централізованого «фінансування» значної частини повноважень територіальних громад.

Сьогодні, як ніколи раніше, постає питання про ухвалення Верховною Радою України одного із проєктів Закону України про збільшення нормативу відрахувань до місцевих бюджетів податку з доходів фізичних осіб (надалі ПДФО) з 60 % до 65 %. Збільшення нормативу, ще з початку реформи децентралізації, ініціювала і підтримує Асоціація міст України. Слід зазначити, що з 2015 року – початку децентралізації, місцевим бюджетам територіальних громад, були передані повноваження з утримання закладів освіти, охорони здоров’я, фінансування значної частини соціальних пільг, а системне щорічне підвищення тарифів на комунальні послуги населення повністю перекладені на громадян та місцеві ради. Втрати та передані з державного бюджету місцевим бюджетам видатки без адекватних джерел фінансування, за розрахунками Асоціації міст України складають понад 60 млрд гривень щорічно. Місцеві бюджети Волинської області втрачають щонайменше по 3 млрд гривень у тому числі територіальні громади – 2,5 млрд гривень.

Водночас замість передачі органам місцевого самоврядування фінансового ресурсу, у 2015 році з місцевих бюджетів територій держава забрала до державного бюджету четверту частину найбільш вагомого дохідного джерела – ПДФО. Згідно зі звітними даними  2020 року втрати місцевих бюджетів лише цього джерела доходів складають в цілому в Україні – 35,5 млрд гривень, а місцеві бюджети Волинської області – 1,4 млрд гривень у тому числі територіальними громадами області – 700 млн гривень. Щорічно обсяг таких втрат місцевих бюджетів зростає одночасно з ростом надходжень ПДФО.

«Системна аргументація Кабінету Міністрів України про нібито завищений ресурс місцевих бюджетів і їх перевиконання, в результаті чого місцеві ради постійно зберігають бюджетні кошти на депозитних рахунках комерційних банків є  хибною і знецінює місцеві ініціативи з менеджменту тимчасово вільним бюджетним ресурсом. Крім того, місцеві ради при такій міжбюджетній політиці держави не мають можливостей для реального стимулювання економічної діяльності громад та розвитку інфраструктури», — розповідає експерт.

Така ситуація в державі зберігається упродовж багатьох років і Асоціація міст України та її представництва в областях системно порушують перед державною виконавчою і законодавчою  владою питання реального законодавчого врегулювання на постійній основі збільшення фінансового ресурсу місцевим бюджетам і зокрема бюджетам територіальних громад. А саме, підтримка народними депутатами законопроєкту №5066 дасть можливість частково компенсувати наявні втрати місцевих бюджетів України в обсязі 11,1 млрд гривень – бюджетам територіальних громад, а усім місцевим бюджетам нашої області – майже 1,3 млрд гривень у тому числі бюджетам територіальних громад області – 250 млн гривень.

Доречним, для прикладу, буде конкретизувати, що за умови прийняття зазначеного законопроєкту бюджет міста Луцька у наступному році буде мати можливість додатково отримати понад 110 млн гривень, Ковеля – 20, Володимира-Волинського – 19, Нововолинська – 12, сільський бюджет Боратинської територіальної громади 11 млн гривень, Велицької – 350 тис. гривень

«Зазначений бюджетний ресурс має усі можливості з’явитися у бюджетах 2022 року, а тому регіональне відділення Асоціації міст України рекомендує  усім місцевих радам області, звернутися до Верховної Ради України та народних депутатів від Волинської області з пропозицією першочергового (невідкладного) розгляду законопроєкту №5066 та його підтримки при голосуванні в цілому як Закону України», —  резюмував Василь Гром.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: