12:05, 11 Грудня 2018

За що вас можуть виселити з дому на 10 днів

11 вересня 2018 року набрав чинності Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника. Про нововведення розповів керівник юридичного відділу компанії “Атланта Нерухомість” Вадим Якимчук.

«З милим рай і в шалаші», «хоч хліб із водою, аби, милий, з тобою», – каже Вадим усміхаючись. Та інколи життя вносить не надто приємні корективи. І тоді на захист скривджених стає правова система держави з її системою примусу. Одним з таких елементів захисту, який є новим для України, є інститут термінового заборонного припису.

Терміновий заборонний припис стосовно кривдника (далі – припис) – спеціальний захід протидії домашньому насильству, який виноситься кривднику у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Вадиме, хто може ініціювати винесення такого припису?

Припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків.

Які заходи можуть бути вжиті до кривдника та передбачені у приписі?

Припис може містити такі заходи:

– зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;

– заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;

– заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

А як бути у ситуації, коли власником житла є сам кривдник, чи можна його в такому разі зобов’язати залишити місце проживання?

Під час вирішення питання про винесення припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Зазначена вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення. Кривдник, стосовно якого винесено припис, згідно з яким він повинен залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, зобов’язаний повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ поліції за місцем учинення домашнього насильства.

Як бути в ситуації, коли кривдник після винесення припису відмовляється залишити приміщення?

У такому разі працівники уповноваженого підрозділу поліції можуть застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо припис передбачає зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити.

На який строк може бути винесений припис?

Припис виноситься строком до 10 діб.

Чи передбачена якась відповідальність за невиконання припису?

За невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб (ч.1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

“Безперечно, краще з таким поняттям як «терміновий заборонний припис» бути знайомим лише в теорії”, – зазначили ріелтори нашої компанії.

Проте варто пам’ятати, що навіть право власності на квартиру не забезпечить порушника від виселення з власної квартири на певний строк, якщо його дії несуть безпосередню загрозу життю чи здоров’ю постраждалої особи.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: