18:24, 26 Червня 2023
Євген Магда розповів, як оцінювати заяви про можливий теракт на ЗАЕС та заяви Байдена
Українці останні декілька днів обговорюють заяви, які лунають звідусіль, що росія готова здійснити теракт на ЗАЕС. Разом з тим президент США заявив, що загроза застосування ядерної зброї зі сторони росії є реальною.
Як ставитися до заяв американського президента про те, що росія може завдати тактичного ядерного удару, чому саме зараз так багато заяв про можливий теракт на ЗАЕС та те, як росія вже здійснила ядерний удар без ядерної зброї розповів для інтернет-видання «Волинь Online» політолог, директор Інституту світової політики Євген Магда.
Як Ви оцінюєте, чи може світова спільнота вжити якихось заходів, щоб на станції не перебували російські військові і боєприпаси? В принципі це законодавством міжнародним заборонено навіть. Чи є якийсь вплив?
Об’єктивно, це неможливо. Треба розуміти, що це зона російської окупації. росія не випадково просувала туди і в різноманітні міжнародні організації свої інтереси. Але треба розуміти, що росія, на мою думку, веде психологічну атаку в переддень саміту НАТО (ред. – саміт НАТО має відбутися 11-12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви) з одного боку. А з іншого боку – вона хоче руками Заходу примусити Україну сідати за стіл переговорів зараз, коли біля 20 % української території окуповано. Саме зараз. І з цим пов’язана, наприклад, заява Володимира Зеленського, що ми не будемо говорити з росією, поки російські війська перебувають на нашій території. Тобто відповідь на ці виклики і має бути саме такою.
Я б волів бачити у нашому інформаційному просторі більше фахівців, фізиків-ядерників, які б могли розповісти, чи можна умовним вибухом гранати чи тисячі тонн тротилу здійснити ядерну реакцію, тобто зруйнувати реактор. Я розумію, що після серіалу «Чорнобиль» дуже велика спокуса сказати… але цього всього інформування не вистачає. Який тип реактора, що будувалося з розрахунком на ядерну загрозу, на ракетний удар, що це не все так просто, як видається.
І ще один фактор, якщо росія це зробить, то вона для абсолютно всього світу стане злочинцем, і це може змінити західний світ сильніше, ніж росія зможе змінити ситуацію навколо себе.
А чи стануть наші міжнародні партнери впливати якось на те, щоб ми таки сіли за стіл переговорів, наприклад, зброї давати менше?
Зброї давати менше вони не стануть з однієї простої причини. Україна зараз робить таку рекламу західній зброї, сплачуючи дорогу ціну, що вони, я думаю, просто, в цьому не зацікавлені.
Байден заявив, що росія може застосувати тактичну ядерну зброю у війні. Як пам’ятаєте, коли він заявляв, що буде напад, то, власне, він і стався. Як Ви оцінюєте, чи буде дійсно такий удар і якщо так, то куди. Чи це теж такий психологічний тиск?
Я не думаю, що це геть психологічний тиск. Я думаю, що це швидше реакція американського президента на наявність певної розвідувальної інформації, бо просто так робити подібні заяви він би не став. І відповідно це неможливо. Просто, такий хайп, це не логіка американського президента, в цьому відрізняється президент демократичної ядерної держави від президента авторитарної ядерної держави. Уявити собі, що такі заяви робить путін просто так, аби побазікати про кількість начебто знищеної української техніки, я можу. А щоб це робив Джо Байден чи Ріші Сунак чи Еманнуель Макрон, я цього уявити не можу.
Тобто удар буде?
Я б сказав інакше. Я б сказав, що росія вже здійснила фактично тактичний ядерний удар без застосування ядерної зброї, зруйнувавши Каховську ГЕС. І вона в такий спосіб здійснила насамперед екоцид і техногенний вплив, але вона і показала, так би мовити, психологічний тиск, що вона може це зробити. От на це теж треба звертати увагу. І, звичайно, реакція світу має бути більш рішучою. Я думаю, тут росіяни діяли продумано, бо вони усвідомлюють, що у випадку такої техногенної катастрофи на території, наближеної до зони бойових дій, за внутрішнім протоколом західних країн, вони, просто, змушені спиратися на дані своєї розвідки і вони будують з цього виходити. Тобто, першими заявили німці про те, що це росія зробила. Зараз вони підтягуються в позиції через публікації західних медіа і, я думаю, що росія насправді дуже обережно грає в цих питаннях.
Просто, вони так чи інакше змушені балансувати між вирішенням своїх інтересів і тим, щоб не перетнути червоні лінії вже не власні, а Заходу. Бо, практично, весь час після повномасштабного російського вторгнення про загрозу застосування ядерної зброї в принципі йшлося і особливо після захоплення Запорізької АЕС і Чорнобильської АЕС. Тобто росія ризикує в цій грі забити м’яч у власні ворота.
Ви згадали про Каховську ГЕС. Світ визнає, що це зробила росія, але в перші дні, як Ви пам’ятаєте, досить впливова іноземна преса писала зовсім протилежне, що провинна може бути і з української сторони. Чи програє Україна в світових медіа інформаційно і що нам з цим потрібно робити, щоб такі публікації не з’являлися, що не все так однозначно?
Для того, щоб подібні публікації не з’являлися, ми повинні діяти єдиним голосом. І цей єдиний голос повинен мати не лише формат телемарафону «Єдині новини». Це не лише має вливатися у вуха наших громадян. Відбувається катастрофа на Каховській ГЕС і брифінги в стінах українського МЗС чи українського медіацентру, який в «Укрінформі», мали б проходити кожні три години. Це формат реагування, до якого звикли на Заході. Якщо ми хочемо доносити інформацію на Захід, вона має доноситися у форматі, який здійснюється у такий спосіб. От і все, все дуже просто.
Є ще можливість здійснення прес-турів, у зону затоплення, вони можуть самі поспілкуватися з людьми, які можуть сказати, до чого це призвело. Історія, яка розповідається через людину, завжди матиме більший ефект і більший вплив.
Так, але і у нас є люди, які розказують, що не все так однозначно, що це українські військові насправді бомблять, а не російські.
Без цього в демократичній державі бути не може. Якщо ми очікуємо від наших громадян якоїсь північно-корейської монолітності, то це наша дуже велика помилка. Але, якщо ми хочемо, щоб інформація доносилася на Захід, то вона може ефективно доноситися тільки руками західних медіа. Володіння англійською, німецькою, французькою, арабськими мовами – це вже друге питання. І якщо ми говоримо про таке питання, то телеканал «Freeдом» має мовити на закордон не російською, а англійською, німецькою, арабською, французкою. От у чому річ.
Як ви оцінюєте те, що в білорусі розміщують ядерну зброю?
Я вважаю, що це більше фактор впливу на Польщу та Литву, тому що проти України є інші загрози. Та ж сама Запорізька АЕС. А у Литві паростки політичної кризи і вона може спалахнути, а у Польщі парламентські вибори. Тобто дестабілізувати ситуацію в різний спосіб – росія буде намагатися зробити саме це. Це елемент загального ядерного шантажу, який є на сьогодні.
Але ж це просто тиск чи росія може наважитися завдати удару по НАТО?
Вони можуть спробувати створити те, що називається проксі – використати білорусів для того, щоб завдати такий удар. І це серйозний виклик для світової спільноти, тому вже зараз це треба обговорювати у форматі Люблінського трикутника – Україна – Польща – Литва для того, щоб шукати спільну відповідь. Ми живемо в світі, де нічого не можна виключати.
Розмовляла Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com
Залишити відповідь