18:46, 05 Квітня 2022

Які руйнівні наслідки для товарних ринків матиме війна в Україні

Війна в Україні вже спричиняє збої, які позначатимуться на всіх глобальних ринках товарів протягом наступних років.

Стара мудрість про те, що «війна лише йде на користь бізнесу» може більше не працювати. Незважаючи на те, що війна в Україні є швидше регіональною, а не глобальною, у ній беруть участь два найбільші у світі виробники багатьох основних товарних груп.

До переліку цих товарів входять продукти нових ринків енергетичних металів, а також основні продовольчі товари, зокрема пшениця.

Розгляньмо детальніше, як саме війна впливає на сировинні товари зараз і в довгостроковій перспективі, незалежно від кінцевого результату війни.

Комбінація із санкцій та конфлікту

Навіть якщо не брати до уваги жахливі людські втрати, зокрема цивільного населення, ця війна стане особливо руйнівною і для світової економіки.

І росія, і Україна є ключовими експортерами життєво важливих товарів. Щоб отримати уявлення про масштаби і розглянути тему в контексті, погляньмо на цифри.

– На Україну та росію припадає 29 % світового експорту пшениці та 19 % експорту кукурудзи.

– Тільки на росію припадає 17 % світового постачання газу та 11 % нафти. (Суттєво зросла ціна і на нафту, і на газ. Це також вплине на ціни на добрива та продукти харчування. Ціни на нафту див. на цій діаграмі)

– Обидві країни є важливими учасниками ланцюга постачання у виробництві мікрочипів – основи сучасної економіки.

Це означає, що будь-яке порушення ланцюга постачання матиме колосальний вплив на глобальні ринки —більше того, наслідки російського вторгнення виходять далеко за межі просто порушення.

Війна фактично зупинила українські ринки експорту, і для відновлення багатьох об’єктів виробництва після війни знадобляться роки. Більше чотирьох мільйонів українців були вимушені тікати з країни. У випадку, якщо війна затягнеться на тривалий час, багато хто із тих, хто покинув країну, можуть вирішити залишитися у Євросоюзі, позбавивши Україну талановитих людей та робочої сили.

З іншого боку, здатність росії вести міжнародну торгівлю по суті була знищена жорсткими санкціями з боку Заходу, що становлять загрозу для національної економіки. Деякі дані свідчать про те, що країна теж потерпає через масовий від’їзд талановитих молодих людей з країни. Згідно з результатами опитування, проведеного в лютому 43 % російських громадян віком 18-24 кажуть, що хочуть покинути країну.

Враховуючи масштаб цієї катастрофи, погляньмо на кілька ключових товарних ринків, на які, ймовірно, це матиме вплив, і що робити інвесторам, аби обмежити свої ризики.

Сільськогосподарські товари

Першою очевидною жертвою цієї катастрофи стане ринок сільськогосподарських товарів. Росії буде складно експортувати будь-яку продукцію цього сезону, тоді як українські аграрії борються за власне виживання, замість того, щоб садити сільськогосподарські культури.

Війна миттєво вплинула на пшеницю та кукурудзу: ціни на ф’ючерси на пшеницю злетіли до історичних максимумів у 12,94 $ (це на 68 % більше, ніж у той же період 2021 року).

Ця ціна визначена переважно загальною невизначеністю. Ніхто не знає, чи вдасться зібрати врожай озимої пшениці навесні. Крім того, існує занепокоєння, що аграрії не зможуть отримати пальне, насіння та добрива, необхідні для посіву кукурудзи та соняшника навесні.

Така невизначеність матиме значний вплив на низку галузей. Зокрема без українських і російських культур ціни на олію можуть просто зашкалювати. Враховуючи сьогоднішню ситуацію, ціни на ф’ючерси, імовірно, продовжать підніматися, доки криза не завершиться.

Природний газ

Тут ще серйозніше. Внаслідок вторгнення в Україну російський газовий сектор буде повністю зруйнований. Увесь західний світ зараз намагається прискорити плани відмови від російського газу, кульмінацією чого стало скасування запуску трубопроводу Північний потік-2. Росії буде все складніше продавати свій газ, і в результаті його ціна, ймовірно, обвалиться.

З іншого боку, попит на газ із США та Катару значно зросте, що, певно, тиснутиме на значне підвищення ціни на нього.

Довгострокові наслідки цієї ситуації неясні. Європа досі не має термінальної пропускної здатності, щоб повністю виключити російський газ зі свого енергетичного балансу. Деякі країни, як-от Польща, вже звернулися до норвезьких постачальників, однак не всім вдасться зробити те ж саме.

Натомість ми побачимо вагомі зміни в європейській енергетичній інфраструктурі. Це могло б стати неймовірним поштовхом, манною небесною для компаній, що займаються відновлюваними джерелами енергії. Однак Європа може повернутися й до використання вугілля як тимчасового заходу.

Компоненти для електромобілів

Певно найбільшою несподіванкою буде те, що й Україна, і росія є ключовими учасниками ланцюга постачання для виробництва різноманітних мікрочипів.

Зокрема на росію припадає 17 % світового виробництва високочистого нікелю. Нікель є основним компонентом у виробництві батарей для електромобілів, і навіть до війни був дефіцитом. Сьогодні ціна на нікель злетіла більш ніж на 30 %, і ймовірність того, що найближчим часом ситуація покращиться, дуже мала.

Частка росії у світовому постачанні міді становить приблизно 3,5 %. Це може стати проблемою, оскільки лише за останній рік Китай збільшив імпорт міді.

Що ж стосується України, то країна забезпечує 50 % світового постачання неонового газу. Цей газ є невід’ємною складовою лазерів, що використовуються для виробництва мікрочипів.

Оскільки Україна випала з ланцюга постачання на невизначений термін у майбутньому, це призвело до значного зростання ціни на газ, що, в свою чергу, матиме негативний вплив на індустрію виробництва мікрочипів. Підвищення цін може означати подальший дефіцит і різке зростання цін на автомобілі та електроніку.

Що це означає для інвесторів?

Ця ситуація особливо складна для інвесторів. Вирішальні наслідки війни стануть очевидними лише через декілька місяців. Єдине, в чому можна бути точно впевненими, це те, що серйозна дестабілізація на ринках продовжуватиметься.

Деякі порушення можна передбачити. Автомобільні виробники переживають скрутні часи, і зокрема постачальники електромобілів можуть зіткнутися з проблемами. Це також може стати важким випробуванням і для компаній з аграрного сектору, особливо для тих, які залежать від пшениці.

Ці порушення, ймовірно, лише прискорять інфляцію. Це може призвести до значних проблем, оскільки уряди будуть змушені підвищувати процентні ставки швидше, ніж планувалося, намагаючись взяти ситуацію під контроль. Така комбінація підвищує ризик довготривалої стагфляції.

Інвесторам, які хочуть захистити себе, слід звернути увагу на фонди або компанії, що торгують товарами високого попиту. До цього переліку може входити нікель або його похідні інструменти, зокрема iPath DJ-UBS Nickel SubTR ETN, або навіть більш стабільні активи, як-от золото та срібло.

Варто розуміти, що справжній результат цієї катастрофи може відрізнятися від наших прогнозів, і, можливо, нам доведеться побачити певні несподівані зміни в попиті та пропозиції вже протягом найближчих кількох місяців.

У будь-якому разі війна в Україні назавжди змінить обличчя світу – у тому числі й економіки.

Сол БОУДЕН, консультант технологічних стартапів, для «Волинь Online»

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: