18:23, 06 Квітня 2023

Як зростуть ціни на пальне

У зв’язку з можливим поверненням ПДВ на паливо зі зниженої ставки 7 % до стандартної ставки 20% з 1 липня 2023 року, зміниться ситуація на ринку палива та можливі наслідки такої зміни для споживачів та економіки країни в цілому.

Про це розповідає фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.

Це рішення призведе до зростання вартості бензину на 6-8 гривень — до 53-55 гривень за літер, що буде викликати збільшення витрат на автотранспорт для громадян та підприємств. Зокрема, таке зростання цін може вплинути на вартість послуг автомобільного транспорту, логістику та поставки товарів, що, в свою чергу, може призвести до прискорення інфляції.

Щодо автогазу, його вартість подорожчає на 3-4 гривні — до 24-25 гривень за літр. З огляду на те, що значна частина автопарку в Україні переобладнана на використання газового палива, це також може спричинити певні негативні наслідки для споживачів.

Також буде вплив на собівартість продуктів. Збільшення ПДВ на пальне призведе до підвищення собівартості транспортування, що, в свою чергу, відобразиться на загальній собівартості товарів та послуг. Зростання може становити 5-15 %. Але ж на таке подорожчання накладуться ще сезонні фактори, а також вплив споживчого попиту, виробничих витрат та специфікація товарів. Тому в цілому зростання може сягнути і 20-25 %.

При цьому різні товари та послуги мають різний рівень залежності від транспортних витрат. Таким чином, товари з високою часткою транспортних витрат у своїй собівартості будуть більше піддаватися впливу збільшення ПДВ на пальне.

Збільшення ПДВ на пальне може спричинити зростання і в цілому інфляції в країні через підвищення цін на товари та послуги. Це може вплинути на вартість ресурсів та робочої сили, які входять до собівартості товарів та послуг.

Очевидно, зростання оподаткування пального вводять для того, щоб швидко збільшити надходження до державного бюджету і зменшити ризики “друку” грошей для фінансування військових видатків та інших потреб оборони. Адже, варто нагадати, що такий вид видатків наші іноземні друзі та союзники не фінансують. Вони допомагають грошима лише у частині забезпечення соціальних видатків бюджету. Але при цьому цього року не переглядали мінімальні стандарти життя, не підвищували мінімалку та прожитковий мінімум, а роботодавці, згідно з дослідженнями, також не поспішають індексувати зарплати своїм робітникам, а це ускладнює ситуацію та зменшує платоспроможність в цілому по країні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: