15:17, 20 Жовтня 2018

Як змінювалося народонаселення світу в 2018 році

Глобальна тенденція до зменшення розміру сім’ї є відображенням бажання людей робити власний вибір щодо свого репродуктивного життя, кількості дітей, інтервалів між їхнім народженням та часом їхнього народження. Коли люди позбавлені можливості вибору, це може мати довгостроковий вплив на рівень народжуваності, часто підвищуючи або знижуючи їх всупереч бажанням більшості людей.

Про це свідчить доповідь «Народонаселення світу в 2018 році», опублікована сьогодні UNFPA — спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй з охорони сексуального і репродуктивного здоров’я.

Розмір сім’ї тісно взаємопов’язаний з репродуктивними правами, які, в свою чергу, пов’язані з багатьма іншими правами, включаючи право на належне медичне обслуговування, освіту і робочі місця. Там, де люди можуть реалізувати свої права, вони, як правило, процвітають. Там, де ці права придушуються, люди можуть виявитися не в змозі реалізувати свій потенціал в повному обсязі, що стримує економічний і соціальний прогрес, стверджується в новій доповіді «Сила вибору: репродуктивні права і демографічний перехід».

«Можливість вибору може змінити світ, — вказує в передмові до доповіді д-р Наталія Канем, виконавчий директор UNFPA. —Можливість вибору може стрімко підвищити рівень добробуту жінок і дівчат, змінити сім’ї, а також прискорити всесвітній розвиток».

Коли у жінки є можливість і кошти запобігти або відстрочити вагітність, вона більшою мірою контролює стан свого здоров’я і може працювати або зберегти оплачувану роботу і в повній мірі реалізувати свій економічний потенціал.

У доповіді наголошується, що в наші дні жодна країна не може заявити про те, що всі її громадяни користуються репродуктивними правами на постійній основі. Більшість подружніх пар виявляються не в змозі завести стільки дітей, скільки вони хочуть, оскільки не можуть скористатися економічної і соціальної підтримкою. Незадоволена потреба в сучасних протизаплідних засобах не дає сотням мільйонів жінок зробити вибір на користь сім’ї меншого розміру.

З часу проведення Міжнародної конференції з народонаселення та розвитку 1994 року стан речей в галузі охорони репродуктивного здоров’я та захисту репродуктивних прав в світі значно покращився.

«Історично сформований перехід до більш низької народжуваності, — наголошується в доповіді. — Виникав завдяки людям, які заявляють про своє право робити власний вибір щодо свого репродуктивної життя».

Всі країни світу поділяються в доповіді на групи в залежності від динаміки зміни показників народжуваності. У доповіді містяться конкретні рекомендації щодо політичних програм, які сприятимуть розширенню можливостей репродуктивного вибору в кожній країні.

Щоб свобода вибору стала реальністю, вказується в доповіді, країни можуть приділяти першочергову увагу забезпеченню загального доступу до якісних послуг з охорони репродуктивного здоров’я, в тому числі до сучасних протизаплідних засобів; підвищенню рівня освіти, включаючи сексуальну освіту з урахуванням вікових особливостей; пропаганді зміни життєвих установок чоловіків, результатом чого стане готовність чоловіків надати підтримку здійсненню прав і сподівань жінок і дівчаток; і створення таких умов, при яких подружнім парам стане легше заводити більше дітей за своїм бажанням шляхом знаходження більш сприятливого балансу між трудовою діяльністю і особистим життям через забезпечення можливості скористатися доступними за ціною послугами з догляду за дітьми.

«Подальший рух вперед можливий лише при повній реалізації репродуктивних прав кожної людини і кожної подружньої пари незалежно від того, де і як вони живуть і скільки вони заробляють, — зазначає др.  Канем. — Це передбачає ліквідацію всіх бар’єрів, будь то економічних, соціальних або інституційних, які перешкоджають вільному і усвідомленому вибору ».

UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення є провідною агенцією ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: