19:58, 05 Червня 2019

Як українське підприємство з волинського селища стало частиною всесвітньої корпорації «Nestlé» та вийшло на європейський ринок. Екскурсія виробництвом

Безпека та якість – два ключові принципи, яких дотримуються на фабриці «Торчин», що розташована у однойменному селищі. Тут виготовляють майонези, кетчупи, заправки та різноманітні соуси під знаною маркою «Торчин». Продукція відповідає європейським вимогам, адже підприємство входить до всесвітньо відомої швейцарської корпорації «Nestlé», яка дотримується найвищих стандартів  у виготовленні їжі. А ще тут мотивують працівників  розвиватися та навіть залучають місцевих виробників, аби ті покращували якість своєї продукції та цим сприяли розвитку громади.

Інтернет-видання «Волинь Online» побувало на виробництві, аби показати як виготовляють для вас ваші улюблені соуси.

Від невеликого підприємства із виготовлення води у волинському селищі до всесвітньої відомої корпорації

ПрАТ «Волиньхолдінг» (фабрика «Торчин») заснували ще у далекому 1994 році. Спочатку підприємство займалось виробництвом води. На етикетці зазначалось «Дональд Дак». Через кілька місяців після початку існування марки, аби не було конфліктів через правомірність використання торгової марки, продукт назвали за місцем виробництва – «Торчин». Під цією маркою стали випускати майонези та кетчупи в скляних баночках та гірчицю в PET-банці.

У 1997 році ПрАТ «Волиньхолдінг» придбало лінію з виробництва упаковки doy-pack («дойпак»). До цього таку упаковку в Україні ніхто не використовував, а у Європі лише починали використання.

Підприємство швидко стало українським лідером з виробництва холодних соусів під торгівельною маркою «Торчин», і а у 2003 році стало частиною всесвітньо відомої швейцарської корпорації «Nestlé», яка є найбільшою компанією світу у сфері виробництва продуктів харчування та напоїв та яка представлена у 189 країнах. Як кажуть у корпорації, 308 тисяч співробітників працюють для досягнення спільної мети Nestlé – покращувати якість життя й сприяти здоровому майбутньому. Nestlé пропонує широкий асортимент продуктів харчування для всієї родини, а також, для домашніх тварин. Має понад 2000 торгових марок: від всесвітньо відомих брендів, таких як «NESCAFÉ» або «Nespresso», до лідерів локального ринку – «Світоч», «Торчин», «Мівіна».

Інвестиції у виробництво дозволяють виготовляти не лише якісний продукт, а й дбати про безпеку людей

На підприємстві постійно інвестують у безпеку співробітників як в офісах, так і на виробничих лініях. Виробництво розділяється на декілька напрямків: томатні соуси, майонези та гірчиці.

Гірчичне виробництво, майонезний цех і виробництво білих соусів – це окреме приміщення. Ще одне приміщення – цех томатних продуктів, де виготовляють кетчупи та соуси  з томатів. Минулого року рецептуру кетчупів змінили і тепер це повністю натуральний продукт без використання консервантів і крохмалю. Виготовляють тут також заправки для борщів, супів, для других страв тощо.

На підприємстві є ще цех із виробництва маринадів на експорт. Основним експортним ринком маринадів є Німеччина та інші країни ЄС.  Перевага цього продукту полягає у фактично миттєвому маринування овочів та м’яса у процесі приготування страви, а також в унікальності натуральних інгредієнтів. «Nestlé» активно працює над тим, щоб закуповувати українську сировину та розвивати місцевих виробників, якщо її якість відповідає високим стандартам компанії. Проте не всі складові для продуктів під брендом «Торчин» наразі можна придбати в Україні. У таких випадках доводиться використовувати закордонну сировину. Високий рівень якості продукції критично важливий для компанії.

Устаткування на виробництві переважно закордонне, на Волині закупляють лише дозатори луцького виробника, який також співпрацює із «Nestlé» у Польщі – поставляє дозатори для дитячого харчування.

Частину ламінату для упаковки закуповують в Україні, для виробництва пакетів для  продукції на автоматичній  лінії. Nestlé багато уваги приділяє безпеці продукту і перевіряє пакувальні матеріали на велику кількість показників, навіть таких як міграційні властивості фарби, які використовують в пакувальних матеріалах. Перевіряють у європейських лабораторіях і інститутах, чи нема ризику того, що вони потраплять у продукт. Перевірки проходять в Україні, Швейцарії, Франції, Польщі тощо. У результаті вибирають найнадійніших виробників. Така норма зараз уже є в Україні, хоча «Nestlé» дотримувалося її уже дуже давно. Задовго до того, як вона стала обов’язковою у нас.

Окрім виробничих цехів тут є відділ, де працівники можуть пройти практику та навчитися керувати лінією, дотримуватися правил безпеки та вивчити все обладнання, яке використовується на виробництві. Це дуже важливий момент, адже всі інструменти тут робочі, деякі з них подані у розрізі, тож новачки можуть бачити, як все відбувається і як навчитися керувати високотехнологічним обладнанням.

Безпека – один із пріоритетних принципів на підприємстві

Один із принципів «Nestlé» – це безпека: це охорона праці самих людей і, звісно ж, безпечні продукти.

Правила розпочинаються тут із самого входу на підприємство – по сходах можна йти, лише тримаючись за поручні, у жодному разі не можна розмовляти по телефону, аби не впасти на сходах. На території їздить спеціальний транспорт – навантажувачі, тому рухатися потрібно уважно по спеціальні відведеній для пішоходів безпечній частині.

На виробництво можна заходити лише у спецодязі – це халат, шапочка, рукавички, спеціальне взуття та захист для вух від шуму. Перед входом у цех кожен працівник чистить свій халат липким валиком, аби зняти будь-які волосини із одягу, а також миє руки з милом та обробляє дезрочином. Це стосується і відвідувачів. Перед входом у цехи також лежить дезактиваційний килимок, який знищує мікроорганізми на взутті.

Завдяки інвестиціям на підприємстві оновили обладнання і люди працюють у повній безпеці: лінії закритого типу, тож ризик травмуватися фактично відсутній. Окрім того, коли йде миття чи ремонт лінії – її повністю зупиняють та замикають на декілька ключів, які складають у визначене місце. Це спеціальна система, яка гарантує безпеку тим хто ремонтує чи проводить мийку лінії. Кожен відповідальний за свій ключ на своїй ділянці. Поки не відкриють останній замок, лінія не працюватиме, отож, ризику, що хтось запустить лінію під час миття, немає.

Одна із ініціатив щодо безпеки, яку запровадили декілька років тому на підприємстві –фотографії дітей співробітників, щоб підтримати рівень культури безпечної роботи на підприємстві. Фотографії розташовані за напрямком руху на підприємстві, де діти закликають своїх батьків працювати безпечно, дотримуватися усіх правил охорони праці. Зараз планують запровадити це і на інших фабриках та локаціях «Nestlé».

«Коли ти бачиш очі своєї дитини – це заклик, який набагато глибше краще сприймається і краще запам’ятовується і ти стараєшся цього дотримуватися», – каже директор.

Підприємство було одним із перших в Україні, де почала діяти система HACCP, у той час, коли це ще не було вимогою

В Україні система HACCP стала обов’язковою вимогою лише недавно. На «Торчині» її впровадили, відколи підприємство стало частиною «Nestlé». Це система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок. Система НАССР є науково обґрунтованою, що дозволяє гарантувати виробництво безпечної продукції шляхом ідентифікації й контролю небезпечних чинників.

Як пояснив директор з корпоративних комунікацій та зв’язків з громадськістю «Nestlé» Володимир Співак, у «Nestlé» є одне загальне правило у всьому світі: якщо місцеве законодавство вимагає певні норми і має будь-які специфічні вимоги до продуктів харчування то їх обов’язково виконують. Але якщо вони менш суворі, ніж внутрішні вимоги корпорації, то їх підсилюють ще й своїми стандартами. Тобто вимоги «Nestlé» до якості та безпеки продуктів – у багатьох країнах жорсткіші, ніж саме місцеве законодавство.

Директор фабрики «Торчин» Руслан Богдан розповів, що на підприємстві готові навчати, як впроваджувати систему якості.

«Ми є одними із експертів і проводили спеціальні відкриті воркшопи за участі служби якості нашої фабрики для представників Держнагляду у цій сфері, для того, щоб вони могли подивитися кращі практики. Ми відкрито показали всі процеси. Тому що для багатьох підприємств постало питання, як впроваджувати цю систему. У нас же добре поставлена методологія протягом багатьох років і тому нам було приємно відкрито показати іншим, як це робити», – зазначив директор.

На підприємстві не просто контролюють якість завдяки цій системі, а не допускають ризиків. На фабриці встановлені метало-детектори, які виявляють найдрібніші частинки металів. Якщо таке зафіксують, то продукт відбракують, адже виробник несе відповідальність за безпечність продукту перед споживачем.

Завдяки програмі«Nestlé» «Господар» місцеві виробники стали виробляти продукцію, що відповідає вимогам ЄС

Корпорація «Nestlé» розвиває місцевих виробників завдяки програмі «Господар». Ця програма є вигідною для обидвох сторін – постачальник сировини покращує якість своєї продукції, а корпорація отримує місцевих постачальників сировини, якість якої відповідає стандартам «Nestlé». Окрім того, виграє також і громада, адже розвиваються місцеві виробники та фермерські господарства. Учасникам цієї програми розповідають, як відповідально вести господарство.

Ця програма стартувала 10 років тому. Наразі майже 70 % сировини для продуктів, які виробляються в Україні закуповуються в нашій країні.

«Ми розуміли, якщо, просто, сказати ви зробіть це якісно і тоді ми у вас купимо, то ніхто нічого не зробить. для цього потрібна спеціальна програма. Саме тоді ми започаткували проект «Господар», який допомагає розвинути українських фермерів, потенційних постачальників сировини для нас, підняти їх до того рівня, який нам необхідний, – каже Володимир Співак, директор з корпоративних комунікацій та зв’язків з громадськістю. –  Згодом наші постачальники отримали можливість продавати свою продукцію закордон, тому що відповідаючи стандартам «Nestlé» вона відповідає вимогам ЄС.  Продукція, яку виготовляє фабрика «Торчин», раніше продавалася до країн Європи, ще до підписання Асоціації з Європейським Союзом, зараз Асоціація дала нам додаткову перевагу, бо нема мита, але  наша продукція відповідала Європейським стандартам завжди».

Окрім того, частина виробників сільськогосподарської продукції, яких вдалося розвинути завдяки програмі «Господар», змогли стати постачальниками для Nestlé в інших країнах.

«Завдяки проекту «Господар», українські  фермери змогли познайомитися з методологією оцінки господарства за системою RAIS. Ця програма впроваджувалася у співпраці з Сумським аграрним університетом, Бернським університетом (Швейцарія) та  за підтримки Бюро розвитку при Посольстві Швейцарії в Україні. Вона дозволяє оцінити ресурси, фермерського господарства, тобто і землю, і воду і енергію, людські ресурси.  Фермер розуміє, які речі  йому потрібно змінити, а які вже зараз знаходяться на належному рівні. Така оцінка господарства, не лише підвищує ефективність роботи господарства, але й  сприяє відповідальному ставленню до навколишнього середовища», – каже Володимир Співак про переваги програми.

Експорт за принципом від «Nestlé» до «Nestlé» та для третіх сторін

Підприємство експортує продукцію також у Молдову, Грузію, Ізраїль, Польщу, Німеччину, Нідерланди, Швейцарію, Іспанію, Францію. Переважно експортерами є компанії «Nestlé» у цих країнах, хоча відносно невеликі об’єми компанія продає в «етнічні» магазини, покупцями в яких є наші співвітчизники, які зараз там працюють і живуть.

До слова, упаковку  та сировину для продукції «Торчин» зберігають на одному із найбільших дистрибуційних центрів Європи, що розташований поблизу у селі Смолигів. Тут є понад 18  000 палетомісць, та зберігаються продукти трьох категорій – кулінарії, кави та готових сніданків.

«Nestlé» у розвинених країнах, як правило, орендує логістичні центри, адже вони високоякісні та їх є багато, тобто можна вибрати собі той, який підійде під вимоги. Однак, в Україні, коли корпорація стала працювати, то стикнулась із тим, що не було, де орендувати під свої стандарти, то ж його вирішили просто побудувати.

«Біла» зарплата, соцпакет, закордонні тренінги та бонусна система – як мотивують працівників на «Торчині»

На підприємстві виключно офіційне працевлаштування. Із зарплати підприємство сплачує всі податки та збори. Однак тут вважають, що однієї зарплати для людини недостатньо.

Як зазначає Світлана Пілюк, директор з персоналу фабрики «Торчин», окрім «білої» зарплати у «Торчині» діє політика винагородження:

«Ми стараємося нашим людям більше розказувати про елементи самої політики: що це заробітна плата, ваші премії, страховка медична, транспорт на роботу та додому, спецодяг, харчування, відпустки та лікарняні оплачувані, тренінги закордоном.  Також, кожен наш співробітник має медичне страхування».

Коли працівник приходить на роботу, його спочатку два-три місяці навчають. Після навчання, він має скласти залік та підтвердити свою кваліфікацію.

«Ми розробили таку собі тарифну сітку з метою берегти і цінувати експертів, показувати нашим людям, що з базової зарплати з 7 тисяч гривень можна дорости до ключового оператора і отримувати суттєво більше. Це мотивація вчитися для працівників та можливість для нас берегти наших експертів, які вчать. Люди не просто отримують свою премію, вони повинні знати за що її отримують», – розповідає Світлана Пілюк про умови роботи.

Також діє  система спеціального преміювання для експертів – доплачують за профмайстерність та наставництво інших. Середня зарплата нових працівників – 7 тисяч гривень. Кваліфіковані працівники, зокрема, налагоджувальники, апаратники тощо відразу можуть отримати 8 тисяч гривень, однак кожен формує свій пакет індивідуально.

Попри те, що зараз є трудова міграція закордон, директор фабрики каже, що безвіз негативно не вплинув на них, адже кількість людей, яка поїхала і не повернулася мізерна порівняно до тої, яка поїхала і повернулася.

«Безвіз працює для людей, які хочуть щось побачити. Максимум для сезонних робітників. Так, зараз міграція є, і люди їдуть працювати у Польщу, у Німеччині теж хочуть спростити умови працевлаштування. Ми бачимо, що у нас є міграція і це вимоги до нас , як до роботодавця, який повинен дуже ефективно навчати своїх людей, і  шукати можливості їх утримати. Ми працюємо з нашими людьми. Домовляємося з ними, що вони їдуть на певний період, на цей час ми знаходимо інших. Такого роду ротація потребує більше експертизи і більше навиків», – розповів директор підприємства.

Підприємство активно долучається до життя громади

«Торчин» розташований у двох ОТГ: логістичний центр у Смолигівській ОТГ та сам завод у Торчинській ОТГ.

Менеджер з  управління персоналом Світлана Пілюк розповіла, що підприємство долучається до всіх заходів, які проводить громада, наприклад, до свята «Барви осені», де працівники варять борщ із фірмової заправки «Торчин» та оформляють спеціальну фотозону. Минулого року брали участь  у вело-квесті, який організувала місцева громада. Одна із точок вело-квесту був ДЦ «Смолигів».

Окрім того, підприємство, як вже зазначали, платить лише «білу» зарплату, а це відповідно великі надходження до місцевого бюджету. До прикладу, завдяки податкам у Смолигові побудували дитячий садочок.

Володимир Співак додав, що також громаді завжди йдуть назустріч та допомагають із комп’ютерною технікою, зокрема, у школи, дитсадки тощо. Також допомагали відремонтувати спортзал. Також громада зараз активно вчиться сортувати сміття. Для підприємства це теж актуальне питання, оскільки воно працює із папером, пластиком, харчовою плівкою тощо. Отож, підприємство, намагається бути прикладом у цій справі.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: