20:49, 23 Лютого 2022

Як реагують у країнах-сусідах на події в Україні

Путін як Гітлер, санкції, загроза масштабної війни у Європі та непевність політиків: у країнах-сусідах України по-різному реагують на загрозливі дії Росії на Донбасі.

Як країни, з якими межує Україна, реагують на загрозу повномасштабної війни в Україні, аналізувало інтернет-видання «Волинь Online».

Білорусь: «в усьому винен Захід» та заклики до миру

Офіційне білоруське видання БЕЛТА переважно ігнорує українську тематику та сконцентроване на внутрішніх подіях, таких як так званий «Республіканський референдум», запланований на 27 лютого та відзначення «Дня защитников отечества». Серед актуальних новин щодо України за 23 лютого – коротке повідомлення про те, що Україна вводить тимчасові обмеження на кордоні з Білоруссю та Росією та заява про те, що Білорусь готова допомогти переселенцям з України. Своєю чергою, самопроголошений білоруський деспот Лукашенко в офіційному виступі з нагоди «Дня защитников отечества», традиційно звалюючи провину у дестабілізації ситуації на «заокеанських реваншистів», звернувся до українського народу та влади із закликом «жити у мирі та згоді» та запевнив, що робитиме усі для того, аби «Білорусь лишалася мирним острівцем у цій збожеволілій планеті».

Опозиційне білоруське видання «Белсат», що базується за межами Білорусі, публікує запис бесіди «Чому Путін ненавидить Україну?», новини про евакуацію російських дипломатів з України та припинення Україною імпорту білоруської електроенергії. Анонімний білоруський економіст також розповів виданню про те, як санкції проти Росії вдарять по економіці Білорусі.

Польща: готовність до війни

Польське видання «Rzeczpospolita.pl» висвітлює російсько-український конфлікт у режимі онлайн. Увага прикута до візиту президента Польщі Анджея Дуди в Україну та заяв Володимира Зеленського.

«Путін нас ненавидить та мститься Україні», – коментує польському виданню український письменник Юрій Андрухович.

Окрім того, публікують коментарі міністра економіки Німеччини Роберта Хабека про те, що країна дасть собі ради без російського газу.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес коментує, що Путін цілковито втратив розум щодо України та опинився у ситуації, коли у нього немає союзників. Воллес, колишній офіцер Шотландської гвардії, згадав, що його полк під час Кримської війни 1853 року «дав під зад царю Ніколаю I» і «завжди може це зробити знову». Цар, мовляв, робив ту ж саму помилку, що й Путін – не мав друзів та союзників.

Водночас аналітики оцінюють готовність Польщі до війни. Вони визнають, що найбільше користі польській армії дають союзники, які передають країні бойові літаки, гелікоптери та дрони. Тим часом політики «Права і справедливості» намагаються купити час ілюзіями підвищення бойової готовності армії.

Видання «Gazeta Wyborcza» пише про кремлівських пропагандистів, щодо яких запровадили санкції, аналізує, чи діалог Макрона з Путіним був помилкою та опитує українців, які мешкають у Польщі.

«Якщо буде дуже погано, я муситиму повернутися в Україну та захищати свою державу. Хоча я маю плани у Польщі і не хотів би звідси виїздити», – говорить один із респондентів, який проживає у місті Катовіце.

Словаччина: Путін як Гітлер, Донбас як Судети

Словацьке видання «Dennik» публікує статтю Івана Міклоша «Путін як Гітлер, Донбас як Судети. Захід не повинен повторювати помилку Мюнхена».

«Ніхто, можливо, навіть сам Путін, сьогодні точно не знає, яким буде подальший розвиток драматичних подій на сході України. Але навіть те, що ми знаємо, не дає особливого приводу для оптимізму», – автор переконаний, що Путін не відступить.

Окрім того, аналізують те, як Путін розширює сферу впливу у Латинській Америці.

«Подивись на мене, у мене теж є друзі»: коментують фото кремлівського диктатора із президентом Нікарагуа, який вже публічно підтримав дії Путіна в Україні, заявивши, що Росія лише «захищається від агресії української армії».

Угорщина: увага до подій на сході України та непевність угорських політиків

«Російський прапор в Україні вже приспущений», – пише угорське видання «Index».

Видання присвячує значну увагу подіям в Україні. Зокрема, публікують відео з фактами  мародерства у квартирах, мешканців яких окупаційна влада евакуювала з Донецька.

Також пишуть про українців, які, побоюючись російського вторгнення, прибули у село Варфу Кампулуї, що розташоване в повіті Ботошань, Західна Молдова, у Румунії.  За останні місяці, мовляв, сотні українців переїхали туди, аби пережити кризу.

Щодня з’являються відео, на яких танки на окупованих територіях під прапорами так званої «ДНР» переміщуються до лінії розмежування.

Окрім того, інформують про падіння цін на українську пшеницю у зв’язку із визнанням Росією самопроголошених «республік».

В одній з аналітичних публікацій намагаються провести паралелі між Україною та островом Тайвань: «Україна та Тайвань є прозахідними демократіями, внутрішній баланс яких може бути легко та в будь-який момент порушений сильними автократіями. У випадку з Тайванем вимогу об’єднання висуває Комуністична партія Китаю, хоча острів ніколи не був під його контролем».

Журналісти звертають увагу на те, що останніми днями міністр закордонних справ та торгівлі Угорщини Петер Сіярто та прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан уникали згадок про Росію у зв’язку з російсько-українським конфліктом.

«У тому, що Угорщина офіційно підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, немає нічого нового. При цьому вражає форма, пов’язана зі змістом: останнім часом і Віктор Орбан, і Петер Сіярто послідовно говорять про східний конфлікт, а не про російсько-український», – пише видання.

Румунія: інтереси Путіна не обмежуються Україною, а простягаються до румунського кордону

Румунське видання «Libertatea» підготувало інтерв’ю з Аліною Ахім-Інайе, головою румунського офісу Фонду Маршалла.

«Цієї кризи можна було б уникнути, якби Захід не ігнорував те, що Путін робив так довго, а не тільки в Україні. Визнання незалежності українських сепаратистських регіонів Донецької та Луганської областей довело конфлікт з Росією до точки великого розпалу. Однак кругозір Путіна не обмежується Сходом України, а може поширюватися до гирла Дунаю, тобто до румунського кордону», – зазначає аналітик.

Вона вважає, що Румунія має захищати свої інтереси та будувати стабільні відносини як з Україною, так і з Росією, використовуючи «досить м’яку силу та м’яку дипломатію». З її слів, наразі навіть російським владцям невідомо, чи з’явиться новий заморожений конфлікт за прикладом Придністров’я, чи відбудеться анексія за прикладом Криму. Сценарій придністровського типу набагато корисніший для Росії заради блокування вступу України до НАТО.

Аналітик говорить, що російські війська не дійдуть до Румунії, але потрібно працювати над різними сценаріями розвитку подій. Румунії, мовляв, варто дотримуватися політики НАТО. Водночас, Аліна Ахім-Інайе не вважає, що наступною ціллю Путіна може бути Молдова, адже йому ця невелика країна нічим не загрожує та має закріплений у конституції нейтралітет.

Молдова: засудження визнання «Л/ДНР» та готовність приймати біженців з України

Молдовське видання «Point» пише, що прем’єр-міністр країни Наталія Гаврилиця заявила, що Молдова готова приймати біженців з України у разі ескалації конфлікту. Також наголошують, що Республіка Молдова, як офіційно заявляла президент Мая Санду, рішуче засуджує визнання Росією незалежності територій Донецької та Луганської областей України.

Також публікують новини про те, що в Україні на службу визвуть по п’ять тисяч прикордонників та нацгвардійців, кібератаки на українські урядові сайти, заяву Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля про те, що Україна не планує наступальних операцій.

Росія: фейки про українські обстріли та підрахунок втрат від санкцій

Провладні видання країни-агресора традиційно продовжують антиукраїнську риторику та публікують фейки про українських військових, які буцімто обстрілюють мирне населення непідконтрольних Україні територій. Також пишуть про те, як у Донецьку «готуються до удару української армії».

Втім навіть псевдоопозиційні та ліберальні ЗМІ Росії ніколи не називають дії Путіна щодо України збройною агресією та окупацією території. «Новая газета» аналізувала, що пишуть жителі Донецька та Луганська у соцмережах, а також, чому Росія не змогла зберегти Україну у своїй орбіті впливу за допомогою «м’якої сили».

«Медуза» повідомляє про те, що курс рубля щодо долара впав до мінімуму за два роки, а також підраховує економічні втрати Росії внаслідок санкцій. Публікують також результати соцопитування, відповідно до яких 73 % росіян підтримують визнання незалежності так званих «ДНР» та «ЛНР». Видання оприлюднює точки зору як представників російської влади, так і закордонних політиків, переважно не даючи їм оцінки. Також аналізують, чи територіальні претензії стосуються лише України, чи тепер Росія оскаржує статус усіх пострадянських країн.

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: