12:36, 22 Лютого 2023

Як неурядові організації та місцева влада допомагають громадам Волині адаптуватися до надзвичайних ситуацій

Вже майже рік в Україні триває повномасштабна війна. Українцям доводиться жити в нових умовах та бути постійно готовими до небезпек. Навчання тактичній медицині та поводженню під час надзвичайних ситуацій з ініціативи місцевих активістів організовують від початку повномасштабного вторгнення у низці громад області.

Як громади на Волині адаптувалися до нових умов життя, досліджувало інтернет-видання «Волинь Online».

Пожежі, вибухи та природні катастрофи супроводжують людину протягом усього життя. Однак, під час війни ризик виникнення надзвичайних ситуацій різко зростає. Зараз українці перебувають під загрозою ракетного удару, артобстрілу, викиду хімічних чи радіоактивних речовин внаслідок потенційного руйнування підприємств та інших небезпек.

Для збереження свого життя і здоров’я, потрібно вміти діяти у різних надзвичайних ситуаціях, знати, як надавати допомогу собі та іншим людям, не піддаватися паніці та бути психологічно стійкими.

Практичні тренінги в громадах від активістів

З червня по серпень 2022 року громадська організація «Волинський Інститут Права» у партнерстві з ГО «Тивер» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» організувала у десяти волинських громадах тренінги з поводження у надзвичайних ситуаціях. Такі навчання відбулися у Горохівській, Володимирській, Рожищенській, Ківерцівській, Вишнівській, Зимнівській, Боратинській, Шацькій, Локачинській і Любешівській громадах. Відвідали ці тренінги майже тисяча осіб.

Виконавча директорка Волинського Інституту Права Ірина Гайдучик розповіла, що після повномасштабного вторгнення в Луцьку поширилася практика проведення таких заходів.

«Наша команда найбільше працює в територіальних громадах Волині та впродовж більше ніж 13 років нашої співпраці ми розуміємо, наскільки складно і важко інколи для територіальних громад отримати доступ до таких навчань. Тому у нас виникла ідея і потреба масштабувати ці навчання і безпосередньо провести їх в тих громадах, які цього потребували», – розповідає Ірина.

Громадська організація на той час співпрацювала з десятьма територіальними громадами Волинської області — партнерами Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

«Ми провели 40 тренінгів на тему виникнення надзвичайних ситуацій та збереження життя собі та близьким. Партнерами у проведенні цих тренінгів для нас стала громадська організація «Тивер» з Ківерців. Була ідея і пропозиція від учасників також записати онлайн-тренінг і курс для того, щоб можна було при потребі передивлятися.Ми розуміємо, що тут дуже важливе самовдосконалення і можливість власного навчання», – розповідає Ірина Гайдучик.

За її словами, громадській організації дуже допомогли представники влади, які виступали партнерами у їхньому проекті.

«Були територіальні громади, де у нас було більше ста учасників на одному тренінгу, і це показує їхню затребуваність. Це були освітяни, молодь, люди пенсійного віку, представники органів місцевого самоврядування», – зауважує виконавча директорка Волинського Інституту Права.

Після завершення тренінгів до організації також звернулося чимало інших територіальних громад з бажанням проводити такі тренінги в інших населених пунктах.

Тактична медицина та вишколи у польових умовах

Громадська організація «Тивер» від початку свого існування обрала безпеку як один з ключових напрямків у роботі, розповідає координаторка з домедичної допомоги, лікар-інтерн Анастасія Дем’янчук.

«Ще до війни ми проводили різні навчання, показові тренування саме у сфері безпеки. Ми показували, як надавати допомогу під час виникнення різноманітних життєвих ситуацій. Тому, від початку повномасштабного вторгнення у цінностях організації нічого не змінилося, ми не обирали (ред. – до чого саме підготувати волинян), ми просто займалися і далі своєю роботою», – говорить Анастасія.

Організація долучалася і до інших заходів у Луцькій, Торчинській, Турійській та Нововолинській громадах.

Анастасія зауважує, що у тренінгах брали участь також люди, які володіли певною інформацією зі школи чи університету.

«Але медицина – це наука, яка постійно розвивається, тому і у сфері домедичної допомоги теж потрібно оновлювати знання», – вважає лікар-інтерн.

Координаторка зазначає, що їхня організація радо відгукується на пропозиції та готова до нової співпраці:

«Ми завжди працюємо над якістю того, що робимо, тому зараз розглядаємо варіант придбання нового спорядження. Ми громадська організація, тому нас залучають як експертів у різноманітні проєкти, які реалізовують наші партнери».

Активістка радить всім пам’ятати про безпеку постійно, бо це важливо, вчитися і вдосконалювати свої знання у сфері безпеки, бо непередбачувана ситуація може виникнути будь-де і будь-коли.

Також навчання проводять для всіх охочих громадська організація Луцький добровольчий батальйон та тренувальний навчальний центр «Тернове Поле». Одноразові навчання проводять за донейт, а щоб пройти курс – фіксована плата, тож цей варіант може бути доступним не всім волинянам.

Організація зазначає на своїй сторінці у «Фейсбук», що їхній курс «Тактична медицина» включає в себе як теоретичну, так і практичну частини. Покликання програми –  надати знання та практичні навички цивільному населенню, як рятувати життя потерпілого при обставинах, коли медика поруч немає, а діяти потрібно терміново. Заняття проходять як в комфортних умовах, так і в напівпольових та  польових  умовах – в окопах, бліндажі під час інсценованих обстрілів, вибухів, повітряних тривог. Також «Тернове поле» проводить тактико-спеціальну підготовку для цивільних громадян за стандартами НАТО.

Журналістка Ірина Юзва розповідає, що пройшла такі навчання на початку жовтня. Це був одноденний курс базової цивільної підготовки. Вишкіл тривав орієнтовно п’ять годин. Вартість навчання – благодійний внесок на підтримку діяльності організації.

«Звісно, за один день неможливо навчитися професійно володіти зброєю чи стати парамедиком. Але, вважаю, що хоча б базові знання повинен мати кожен українець. Важливо вміти захистити себе і своїх рідних, бо з такими сусідами як у нас, потрібно бути готовим до всього», – зазначає журналістка.

Як навчають цивільних у громаді на кордоні з білоруссю та в обласному центрі

Активіст Володимир Кубай поділився досвідом проведення навчань для цивільного населення у Шацькій громаді:

«Навчання проводили для усіх охочих, переважно працівникам різних організацій, вчителям шкіл, військовим, місцевому населенню. Провели загалом до 52 уроків, охопили понад тисячу людей. Навчали першій домедичній допомозі, навчали, як діяти цивільному населенню під час обстрілів, як правильно ховатися, де перечекати обстріл, що безпечним місцем, укриттям, надавали навички, як зберегти здоров’я і життя».

«Потрібно було діяти оперативно – і люди, які мали інформацію, просто ділилися нею із тими, хто її потребував. А моїм завданням було згуртувати їх – спеціалістів у різних сферах, розбити на групи, забезпечити інвентарем. Червоний Хрест надав нам інвентар, зокрема манекени, для того, щоб показувати, як надавати домедичну допомогу. Потім у нас з’явилася допоміжна література», – розповів Володимир Кубай.

Навчання проводили протягом двох місяців – з початку березня до кінця квітня 2022 року. Співпраця громадян і влади полягала у тому, що активістам надавали актові зали, залучали людей тощо.

Цими днями волонтерка Ольга Валянік також анонсувала новий проект – Центр готовності цивільних. За словами волонтерки, ціллю буде навчити цивільне населення військовій підготовці.

«Підготовлені — значить сильні! Зупинити кровотечу, надати допомогу собі та близьким, пережити екстремальні температури. Переконані, що кожен українець повинен бути готовим до викликів, які щодня готує нам війна.  Підготовлені — значить озброєні. Проект дає можливість ознайомитися з військовими дисциплінами, щоб розуміти, де ви можете найефективніше застосувати свої навички, аби бути корисним країні у випадку мобілізації», – зазначає вона про новий проект.

Регулярно проводять такі навчання і ГУ ДСНС у Волинській області. Зокрема, 12 лютого у Луцьку завершилася навчальна акція, в рамках якої рятувальники, піротехніки, медики та співробітники обласного навчально-методичного центру працювали для дітей і дорослих. Вони дали змогу приміряти бойовий одяг рятувальників, довідатися цікаві факти з мінної безпеки, протипожежних вимог та інших актуальних для сьогодення правил.

Роль місцевої влади у підготовці волинян до надзвичайних ситуацій

Практично у всіх громадах Волині проводять різноманітні тренінги, навчання, інформування жителів про те, як поводитися під час надзвичайних ситуацій. Наприклад, як діяти, якщо почули звук літака, сигнал тривоги тощо.

Володимирський міський голова Ігор Пальонка зазначив, що такі навчання для цивільних будуть проводити й надалі:

«Коли ворог стоїть на нашому кордоні, ми не повинні панікувати, а натомість мусимо вчитись та здобувати навички, які допоможуть бути впевненими в собі, а також дати гідну відсіч та вміти захистити свій рідний дім. Минулого року такі навчання для всіх охочих у Володимирі проводили місцеві громадські організації, а також організовувались у межах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». З грудня 2022 року за рішенням міської евакуаційної комісії ми почали навчати тактичній медицині працівників усіх структурних підрозділів міськвиконкому. Такі тренінги проводять бойові медики нашого ДФТГ. Окрім теорії, відпрацьовуємо нові знання і на практиці. Зараз відповідні навчання проводимо і по всіх навчальних закладах громади. Надалі обов’язково продовжуватимемо цю справу, щоб охопити якомога більшу кількість населення. Додаткових коштів для організації тренінгів поки не виділяли».

Готувалися і готуються до надзвичайних ситуацій і у Шацькій громаді, яка межує з білоруссю та є під постійною загрозою.

Начальник відділу проектного менеджменту, інвестицій та цифрової трансформації Шацької селищної ради Микола Полінкевич розповів, що ще у перші дні війни у громаді створили Центр безпеки:

«Умовно кажучи, ми всі камери підприємців, громадські та пожежників, національного парку вивели в один пункт управління. Це дуже крута річ, яку ми зробили одними з перших в області. У Нововолинську це називається Ситуативний центр, а ми назвали Центр безпеки. Це виведені камери з пожежних вишок, з яких ми бачимо білоруську сторону, і підприємців, які дали доступ до своїх камер, що виходять на вулицю поблизу своїх закладів. Ми постійно володіємо онлайн-інформацією, у нас постійно члени добровільного формування ходять по дві людини 24/7, ми спостерігаємо та контролюємо ситуацію в громаді онлайн».

У перший місяць війни громадські активісти ГО «ШАКОВЕЛЬ» разом із медиками Шацької комунальної лікарні організували курси надання першої домедичної допомоги.

«Далі це вже стало мейнстрімом в області та в цілому в Україні, і тут нам став на допомогу Волинський інститут права в рамках гранту Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»», – розповів Микола Полінкевич.

Далі були психологічні курси, робота з ВПО. У цьому також допомогла ГО «Волинський Інститут Права», яка мала чотиримісячну програму щодо роботи з ВПО, у тому числі з місцевим населенням.

«Також від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ми отримали техніку, яка дозволяє швидко реагувати при аваріях. Наприклад, це гідравлічні мобільні засоби, що допомагають швидко розрізати автомобіль чи за допомогою домкрата перекинути автомобіль, вивільнити людину. Ці засоби передали нашим добровільним пожежним дружинам, які у разі аварії будуть швидко реагувати на ситуацію».

Також на офіційних сайтах волинських громад можна відшукати інструкції, як збирати тривожні валізки, аптечки, як поводитися при хімічному чи радіаційному забрудненні, де шукати укриття, як захиститися, коли застав обстріл на вулиці та інші корисні поради. Волиняни, які не мають змоги пройти відповідних навчань, можуть прочитати для себе ці інструкції та бути більш підготовленими в умовах воєнного стану.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Фото — з архівів ГУ ДСНС України у Волинській області та Волинського Інституту Права

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: