15:30, 11 Квітня 2023

Волиньрада проголосувала за заборону упц мп на території області

На нинішній 21-й позачерговій сесії депутати обласної ради одноголосно підтримали рішення «Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та заборону діяльності Української православної церкви московського патріархату на території Волинської області».

Про це йдеться на сторінці Волинської обласної ради у “Фейсбук”.

“За” проголосували 54 із 54 присутніх обранців волинської громади.

Перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук, який інформував присутніх із цього питання, нагадав, що 15 вересня минулого року Волиньрада однією із перших звернулась до ВРУ, Кабміну та РНБО з вимогою заборонити діяльність упц мп в Україні, але до сьогодні таке рішення не ухвалили.

«Зважаючи на нову хвилю протестів, що сколихнули суспільство, викликані протистоянням навколо Києво-Печерської лаври та інцидентом у Хмельницькому, ми сьогодні вкотре демонструємо свою позицію стосовно цієї структури та звертаємося до Президента України, органів місцевого самоврядування та державної влади області, спонукаючи їх до вчинення певних дій», — наголосив він.

Так, цим рішенням Волиньрада звертається до Глави держави з проханням визначити, відповідно до статті 93 Конституції України, законопроєкти «Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій»(реєстарційний №8221) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання діяльності релігійних організацій»(реєстарційний № 8262) невідкладними – для їхнього позачергового розгляду Верховною Радою України.

Юрій Поліщук також охарактеризував обидва законопроєкти та окреслив основні зміни, які ними передбачені.

«Ще однією проблемою є користування упц мп храмовими спорудами – пам’ятками архітектури національного та місцевого значення. З 1991 року обласною владою, тодішнім облвиконкомом та ОДА передали 18 таких споруд для 8 релігійних організацій. Їх же є значно більше. Переважна більшість пам’яток архітектури місцевого значення (це десятки) були передані райвиконкомами та РДА у користування упц мп. Тому в районах та громадах також потрібно провести інвентаризацію та розірвати договори надання таких церков у користування упц мп», — сказав він.

Він також зауважив, що найбільш відомим і знаковим на Волині є комплекс споруд Святогорського Успенського монастиря, пам’ятки архітектури національного значення.

«Ця пам’ятка була передана у користування релігійній організації «Святогорський Успенський Зимненський ставропігіальний жіночий монастир Волинської області» розпорядженням голови ОДА у 2003 році, а договір про надання у користування був укладений ОДА в 2020-му», — наголосив Юрій Поліщук.

Відтак, обласна рада рекомендувала Волинській обласній військовій адміністрації розірвати договір оренди (користування) на комплекс споруд з релігійною організацією «Святогорський успенський зимненський ставропігіальний жіночий монастир Волинської області» та відповідні договори з іншими релігійними громадами упц мп, що користуються храмами, які є пам’ятками архітектури. Крім того, цим рішенням обранці волинської громади урадили органам місцевого самоврядування Волинської області:

1) сприяти зміні підлеглості релігійних громад Української православної церкви московського патріархату в канонічних й організаційних питаннях шляхом організації та проведення загальних зборів релігійних громад і внесення відповідних змін та доповнень до статутів релігійних громад;

2) здійснити заходи з проведення інвентаризації земельних ділянок, що перебувають в користуванні Української православної церкви московського патріархату, з подальшим припиненням права користування на такі земельні ділянки шляхом прийняття відповідних рішень.

У своєму виступі депутат обласної ради Анатолій Вітів також акцентував увагу присутніх на тому, що найважливішим пунктом цього рішення все ж є заборона діяльності Української православної церкви московського патріархату на території Волинської області.

«Це є базова річ, яку усі ми маємо зробити сьогодні у цьому залі. Цього від нас чекає громадськість уже давно. Минулого разу, у вересні 2022 року, ми знайшли порозуміння і схвалили аналогічне звернення, і я переконаний, що зробимо це зараз. Ми відповідальні перед людьми і це наш обов’язок перед церквою і громадою», – наголосив він.

Свої виступи на підтримку прийняття такого рішення висловили і депутати Сергій Кошарук, Іван Мирка та Андрій Бокоч.

«На це рішення чекають волиняни, і після його прийняття в області розпочнеться масштабна робота щодо переходу найбільших храмів упц мп до ПЦУ. А це – Низкиничі, Зимне, Володимир та ряд інших монастирів і святинь, які є в державній власності. Голові ОВА під силу одним розчерком пера розірвати договори оренди землі. Переконаний, що цей процес не зупиниться, а лише буде набирати обертів», – резюмував депутат Андрій Бокоч.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: