14:31, 21 Січня 2021

Волинь готується до відзначення ювілею Лесі Українки

Відбулося засідання Організаційного комітету з підготовки відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки. У його роботі взяли участь народна депутатка України Ірина Констанкевич, перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук, очільник ОДА Юрій Погуляйко та його заступник Анатолій Костик, керівники обласних комунальних закладів галузі культури, начальники профільних відомств облдержадміністрації та інші члени оргкомітету.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Юрій Поліщук зауважив, що Волинська обласна рада не стояла і не стоятиме осторонь відзначення цієї важливої для нашого краю події.

“Прикро лишень, що ми будемо проводити усі ці святкові заходи в такий несприятливий рік,  коли є проблеми із виконанням минулорічного бюджету, та і цей фінансовий рік за прогнозами буде складний. Це питання депутати вже піднімали у ході першого етапу бюджетних слухань, зокрема стосовно недостатності коштів, які сьогодні передбачені на виконання заходів Регіональної програми з відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки. У ході другого етапу бюджетних слухань ми будемо шукати інші можливості фінансування цих заходів, аби святкування відбулося на належному рівні “, – зауважив він.

Юрій Поліщук також наголосив на тому, що до відзначення Ювілею поетеси варто також залучити управління освіти і науки ОДА.

“Я думаю, що в усіх навчальних закладах Волині і не лише обласного підпорядкування потрібно провести низку заходів до 150-річчя від дня народження Лесі Українки, яка була нашою землячкою та прославляла наш край у своїх творах”, – наголосив перший заступник голови облради.

Народна депутатка України Ірина Констанкевич зауважила, що ювілею Лесі Українки готувалися завчасно не лише в області, а й на державному рівні. Так, ВРУ ухвалила Постанову “Про відзначення 150-річчя з дня народження Лесі Українки” та  утворила Організаційний комітет з підготовки та відзначення цієї ювілейної дати. Втім, одним із найбільших досягнень депутатка виокремлює повне видання академічного зібрання творів Лесі Українки у 14 томах.

“Цей проект наразі на фінальній стадії і 25 лютого 2021 року – день народження славетної поетеси у Києві, в Українському Домі відбудеться презентація цього масштабного видання, що вийде накладом 1500 примірників і буде передане в бібліотеки, університети та  профільні установи”, –  сказала вона.

Ірина Констанкевич подякувала професорсько-викладацькому складу ВНУ ім. Лесі Українки за цю роботу та  звернулася до голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка з проханням передбачити премії упорядникам та усім науковцям, які долучалися до підготовки цього видання.

“Це 14-томне академічне зібрання творів нашої славетної поетеси – це була та перлина в корону Лесі Українки, без якої ми б не змогли на належному рівні відзначити цю поважну ювілейну дату”, – наголосила вона.

Своєю чергою проректор ВНУ ім. Лесі Українки Юрій Громик зауважив, що науковці університету неабияк гордяться тим, що до 150-річного Ювілею поетеси їм вдалось подарувати Україні такий розкішний подарунок.

“Це насправді унікальний проект. І без підтримки народного депутата Ірини Констанкевич ми навряд чи би справились. Коли ми подавали його на конкурс Міністерства культури та інформаційної політики України, то дуже хвилювалися і не надто вірили в свої сили, адже обсяги роботи були колосальні”, – зауважив він.

У ході засідання оргкомітету також не оминули увагою теми ремонтно-реставраційних робіт об’єктів культурної спадщини національного значення, що пов’язані із життям поетеси, якими зокрема є Білий та Сірий будиночки Косачів, що у Колодяжному. Директорка Волинського краєзнавчого музею Оксана Важатко розповіла, що наприкінці минулого року проект “Ревіталізація Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки в с. Колодяжне Ковельського району Волинської області”, який підготувало та подало управління культури, з питань релігій та національностей ОДА спільно з   музеєм, став одним із переможців та був включений до переліку  об’єктів , які цьогоріч фінансуватимуться за рахунок коштів ДФРР.

“Реалізація цього проекту розрахована на 2021-2022 роки. Його бюджет – майже 15 млн гривень. 89 % з якого кошти ДФРР, а 11% – співфінансування Волинської обласної ради та Колодяжненської ОТГ. Проект передбачає не лише реставраційно-ремонтні роботи “Сірого та Білого будинків Косачів”, а й реекспозицію, введення інтерактивних сучасних технологій, оцифрування фондів, створення сайту та віртуальної екскурсії, посилення промоційної складової у діяльності Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки”, – наголосила вона.

У свою чергу голова Колодяжненської громади Віталій Кашик зауважив, що своїм завданням він вважає залучення якомога більшої кількості туристів, які хочуть побувати на малій Батьківщині славетної поетеси. Задля цього він просить сприяння влади області у встановленні на території Колодяжного камер відеонагляду, що сприятимуть безпеці туристів. Окрім того, він вважає за необхідне провести рекультивацію шести гектарів паркової зони, що неподалік музею, де туристи зможуть гуляти та відпочивати. А ще, на його думку варто закупити 450 нових крісел для тамтешнього Будинку культури. Мовляв, це приміщення опалюється та є досить просторим і комфортним. Саме там він пропонує проводити  масштабні заходи до 150-річчя Лесі Українки, адже музей таких площ немає.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: