11:22, 30 Липня 2018

Волинські самоврядці вивчали досвід господарювання ОТГ на Житомирщині. ФОТО

Делегація представників органів місцевого самоврядування з Волині два дні провела на Житомирщині переймаючи кращий досвід господарювання ОТГ. Для них навчальний візит «Маршрути успіху» в рамках проекту «ПУЛЬС» організувало Волинське регіональне відділення Асоціації міст України. Прийняти волинян люб’язно зголосилися у Баранівській міській та Станишівській сільській ОТГ.

Про це повідомляє прес-служба Волинського регіонального відділення Асоціації міст України.

“Такі поїздки організовуємо для того, щоб представники громад, які ще не стали на шлях децентралізації могли на власні очі, побачити позитивні наслідки реформування на прикладі вже діючих ОТГ, а ті, що об’єдналися дізналися про кращі здобутки сусідів та скористалися їхніми знаннями. Ці дві ОТГ обрали не випадково, адже вони серед кращих в Україні”, – наголосив на початку навчального візиту Богдан Самойленко, виконавчий директор Волинського РВ АМУ.

Баранівська ОТГ робить ставку на молодь, туризм та здорову їжу

Дводенний навчальний візит на тему «Досвід використання державної субвенції на розвиток інфраструктури» волинські самоврядці розпочали із баранівської громади, яка позиціонує себе, як «простір щедрої природи, активних громадян, інновацій та органічного виробництва».

Міський голова Анатолій Душко розповів гостям про становлення та розвиток Баранівської міської ОТГ, озвучив проблеми і плани щодо їх вирішення та наголосив, що ідеальною за рік існування громада не може стати, але всі підстави для цього є.

Із стратегією розвитку, схемою просторового планування, новим брендбукінгом ОТГ та проектами, які реалізують у Баранівській громаді гостей ознайомила керівник проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» Оксана Загорська.

До речі, проект «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» неабияк зацікавив волинян, адже серед іншого особливу увагу в рамках його реалізації планують приділити побудові кар’єрних перспектив для місцевої молоді. Так як пілотний проект підтриманий Міносвіти та науки в школах та технікумі Баранівки впровадять  нову бізнес-орієнтовану навчальну програму з трудового навчання.  Зокрема, хочуть обладнати технічний, швейний і тепличний коворкінги – сучасні майстерні (на одну потрібно приблизно 500 тисяч гривень) – доступ до яких матимуть не тільки учні, а й місцева молодь та літні люди, які зможуть відвідувати заняття та вчитися використовувати сучасне обладнання. Ідея полягає в тому, щоби зробити школу відкритою для всіх мешканців громади.

У Баранівці в рамках проекту зроблять багато такого, чого не існує в Україні взагалі, наприклад, тепличний коворкінг. Також будуть наставницькі програми за участі місцевих представників органічного бізнесу, так бізнес отримає кваліфіковану робочу силу, а школярі – можливість саморозвитку.

У планах відкриття молодіжного бізнес інкубатора, де фахівці консультуватимуть  та допомагатимуть комунікувати між громадою, локальним бізнесом, учнями, відділом освіти та коворкінгами.

Також Загорська ознайомила присутніх з іншими складовими грантового проекту та детально розповіла про перший та другий компоненти в рамках яких уже створили «Агенцію місцевого органічного розвитку – АМОР», започатковані кооперативні рухи (рибний, молочний та ягідний), планують  побудувати сироварню, торгово-навчальний центр та інше.

Про діяльність КУ «АМОР» розповіла директор цієї установи Наталія Свінціцька.

Після спілкування у міські раді волиняни змогли оцінити комунальну техніку придбану за кошти субвенції на розвиток інфраструктури, відвідали заклади освіти й культури, які активно ремонтують та утеплюють застосовуючи енергозберігаючі технології, ТОВ «Органік Мілк», продукцією якого смакують навіть арабські шейхи, музей фарфору, де трепетно бережуть кращі зразки славетної баранівської порцеляни, малу ГЕС на річці Случ та музей побуту в селищі Полянка, який постав із легкої руки ентузіаста Миколи Кобилянського.

До речі, під час відвідин комунального підприємства «Музей побуту «Поліська хата» у Полянці, де волинян зустрічали запашним короваєм та мелодійною українською піснею, міський голова Анатолій Душко наголосив, що території, які не мають потужної економіки, як до прикладу Баранівська ОТГ, повинні розвивати туризм. Цікаво, що у  Баранівська ОТГ вже має готовий туристичний маршрут, до якого входять музей фарфору (м. Баранівка), музей українського побуту (смт Полянки), вольєр із плямистими оленями (с.Явне) та завод «Органік Мілк». Аби втримати гостей у громаді, потрібен готель і, судячи з ентузіазмі та наполегливості місцевої влади незабаром він у ОТГ буде.

У Станишівській ОТГ знають, як бути на коні

Наступного дня волиняни відвідали Станишівську ОТГ, яка впритул межує із Житомиром, як на Волині, наприклад, Боротинська ОТГ із Луцьком.

Розташування Станишівської ОТГ поряд із обласним центром, автошляхами міжнародного значення та залізницею роблять її привабливою для інвесторів як українських так і іноземних.

На цьому волинським колегам наголосила під час презентації громади Катерина Клименко, секретар ради. Вона ознайомила їх зі структурою та роботою виконавчого апарату сільради, представила аналіз проблем розвитку ОТГ. Волинян цікавило наповнення бюджету, залучення інвестицій, співпраця з місцевим бізнесом, адже, як з’ясувалося, всі 24 підприємства, що розташовані на території Станишівської ОТГ тут зареєстровані та сплачують усі податки до місцевого бюджету.

До речі, одними з найбільших платників ПДФО, 60 % якого лишається і сільській скарбниці, є медзаклади.

“Цьогоріч за 6 місяців до загального фонду сільради надійшов, без урахування трансфертів, майже 31 мільйон гривень, а планували, що буде 29,5 тож понад план отримали 1,5 мільйони. У структурі доходів загального фонду найбільша частка ПДФО. Основними платниками якого є Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня, де працює близько тисячі осіб та Житомирська обласна психіатрична – де десь 600 працівників. Так за перше півріччя від них до сільської казни надійшло відповідно 3  мільйони та мільйон 800 тисяч гривень ПДФО”, – розповіла пані Клименко.

Під час екскурсії громадою волиняни відвідали село Зарічани, що є найбільшим у ОТГ, де ознайомитися з роботою КНП «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини». Мережа закладу складається із п’яти амбулаторій загальної практики сімейної медицини, трьох ФАПів та двох фельдшерських пунктів. Фактична забезпеченість лікарями в громаді 56 %, тобто ту працює п’ять лікарів, а молодших фахівців із медосвітою та молодшого персоналу вистачає.

Також у Зарічанах гостям показали капітальне будівництво дитсадка «Джерельце», будинок культури, де тривають роботи з утеплення фасаду. В Станишивці сусідів водили на будівництво приміщення сільради, стадіон імені Базюка, де облаштовують автоматичний полив газону. Тут дуже стежать за стадіоном, адже у громаді чотири діючі футбольні клуби, а очільник ОТГ грає у Збірній із футболу українських мерів. Показали станишівці капремонт будівлі школи, класну кімнату «Нової української школи, медіатеку, яка запрацює з першого вересня, міні футбольне поле зі штучним покриттям.

Увагу гостей привернув город на території школи. Як з’ясувалося такі є біля кожного навчального закладу громади, щоб у шкільних їдальнях були екологічно чисті овочі. За городиною доглядають вчителі та техпрацівники, а ідея належить голові ОТГ.

Родзинкою навчального візиту до Станишівської ОТГ для волинян стала екскурсія-огляд кінно-спортивного центру «Алюр», що у селі Бистрі. Гості змогли оцінити, як тут вдало поєднали елегантний вид спорту та комфортний відпочинок, а дехто навіть спробував себе у ролі жокея.

Дорогою додому волиняни активно обговорювали побачене, тож наш автобус гудів, як великий вулик. Самоврядці в один голос заявляли, що «Маршрути успіху» в межах проекту «ПУЛЬС» – чудова практика і саме дводенні, адже вони не лише дають змогу перейняти досвід у колег із інших областей, але й налагодити дружні та ділові стосунки один із одним. Це, на їхню думку, дуже добре, бо 90 % успіху справи залежить від людського чинника.

“Поїздка на Житомирщину стала своєрідним мозковим штурмом для мене і для моїх колег-самоврядців. Ми отримали позитивний заряд для роботи, на власні очі побачили, як хороші команди та достойні керівники стають запорукою перспективного розвитку і, в майбутньому, процвітання ОТГ”, – резюмував на завершення Рожищенський міський голова В’ячеслав Поліщук.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: