15:56, 19 Лютого 2018

Волинські педагоги переймають досвід у естонців

У 2016 році за ініціативи естонської сторони розпочато співпрацю освітян Волині з Фондом INNOVE (Естонія) в рамках проекту «Обмін естонським досвідом для підтримки розвитку професійної освіти і навчання в Україні – Західноукраїнському регіоні». А сьогодні, 19 лютого 2018 року, під час оперативної наради у голови облдержадміністрації Володимира Гунчика розповіли про перебування делегації Естонської Республіки в області у рамках україно – естонського проекту «Досвід Естонії на допомогу реформам освіти в Україні. Волинська область».

Про це повідомляють на сайті Волинської ОДА.

Так, за словами начальника управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації Людмили Плахотної, Естонія має позитивні результати проведення реформи у галузі професійно-технічної освіти і готова ділитися своїм досвідом. Зокрема, в результаті реорганізації мережі закладів естонських ПТО відбулося злиття низки навчальних закладів, на базі яких створили центри професійної підготовки, орієнтовані під конкретних роботодавців,  де учні можуть проходити практику під час навчання – так звана дуальна система. Тож із лютого 2017 розпочав роботу міжнародний проект «Досвід Естонії на підтримку реформам професійної освіти в Україні, Волинська область».

До слова, пілотують  проект: Міністерство освіти і науки Естонської Республіки спільно з Міністерством освіти і науки України, фінансова підтримка –  через  співробітництво в галузі розвитку та гуманітарної допомоги Міністерством закордонних справ Естонії. Управління проектом здійснює фонд «Innove» (Естонія).Проект діє з 1 жовтня 2016 по 30 червня 2018 рр.Мета проекту – підтримка закладів професійної освіти Волинської області та Міністерства освіти і науки України в  розвитку професійної освіти в рамках Національної стратегії розвитку освіти в Україні на період до 2021 року та цілей розвитку професійної освіти в ЄС.

“Метою проекту є ознайомлення Волинської області з успішним досвідом Естонії при проведенні реформи професійної освіти, щоб підтримати Україну в підготовці кадрів для національної  економіки та інтеграції в ЄС. Для досягнення цілей проекту залучені керівники і викладачі навчальних закладів Естонії, визначені 6 закладів професійно-технічної освіти Волині та заклади-партнери з Естонії. На запрошення Центру міжнародної співпраці цільового закладу «Innove» делегації Волинської області у рамках проекту двічі відвідували Естонію з метою стажування. До складу делегацій входили: керівники та педпрацівники 6 пілотних закладів професійно-технічної освіти області (Луцький центр ПТО, ДПТНЗ «Камінь-Каширське ВПУ», Колківське ВПУ, Торчинський, Любомльський, Старовижівський професійні ліцеї), управління освіти – всього 30 осіб”, – зауважила Людмила Володимирівна.

У рамках навчальних поїздок відвідали естонські заклади-партнери (Валгамааський, Іда-Вірумааський центри професійної освіти, Олустверську школу обслуговування і сільського господарства, Талліннське механічне училище, Талліннську школу обслуговування), які впроваджують нові сучасні методи підготовки фахівців із різноманітних  професій. Учасники проекту ознайомилися з реалізацією модулів у навчальному процесі, відвідували уроки, підприємства, місця практики, вивчали навчальні плани, шкільні програми навчання, організацію навчального процесу як для учнів, так і для дорослого населення, реалізацією державної Стратегії навчання впродовж життя, зустрічались з працівниками Міністерства освіти і науки Естонії, Послом України в Естонії, роботодавцями. За результатами навчання усі отримали сертифікати.

Окрім того, головний педагог Волині зазначила, що впродовж роботи проекту проведено ряд навчальних семінарів у Києві та Луцьку, останній проходив із 5 по 9 лютого 2018 року. Зокрема, з метою підвищення рівня обізнаності керівників закладів професійної освіти про керування змінами і плануванням розвитку закладу в обласному центрі естонські колеги зустрілися з представниками пілотних ЗПО. У рамках візиту проведені семінари, під час яких заслуховували SWOT-аналізи роботи навчальних закладів, планування роботи колективів від одного до тридцяти років, окреслювали тематику для майбутніх проектів тощо. Разом із тим, 12 естонських партнерів у період між семінарами працювали в закладах професійно-технічної освіти Волинської області, де зустрілися з колективами закладів для визначення напрямків подальшої співпраці та ефективної роботи, представниками влади, центрів зайнятості, відвідали базові підприємства замовників робітничих кадрів, серед яких ПрАТ «Едельвіка», ПрАТ «Волиньхолдинг», готельно-ресторанний комплекс «Машівський Бір» тощо.

“Естонські партнери відмітили як позитив створений новий навчально-практичний центр у Луцькому центрі професійно-технічної освіти (швейний профіль), сучасну базу з професії електрогазозварник у «Камінь-Каширському ВПУ» і зацікавились на стажуванні естонських колег на ній. Відмітили позитивні зміни у навчально-матеріальній базі Колківського ВПУ і реагування на ринок праці тощо. Але найголовніше – висока мотивацію наших учнів до навчання”, – додала Людмила Плахотна.

Як результат роботи проекту, педпрацівники 6 пілотних закладів області створили програми із 6 професій, заснованих на модульній основі за методологією, перейнятою у естонських партнерів, що дозволить гнучко реагувати на потреби ринку праці, здійснювати підготовку для різних категорій здобувачів освітніх послуг. Навчання за експериментальними програмами  в профтехзакладах області розпочнеться уже з наступного навчального року. У подальшому напрацьований під час проекту досвід ЗПО Волині буде розповсюджений у закладах професійної (професійно-технічної) освіти інших областей України, визначених новим проектом.

“Реформа профтехосвіти йде, ми робимо перші кроки і досвід Естонії в цьому питанні дуже важливий. Робити реформу важко, а критикувати легко. Тому залучайте народних депутатів та їх помічників, депутатів обласної ради та представників громадськості, щоб вони були активними учасниками відповідних процесів”, – наголосив Володимир Петрович.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: