19:35, 23 Квітня 2018

Волинь показали у фільмі про Реформацію. ФОТО

У Києві відбувся прем’єрний показ історично-документального фільму «Реформація. 500 років потому». Це третя, заключна серія проекту, який розповідає про Реформаційні процеси в Європі та Україні. Фільм відзняля луцька продакшн-студія «Правда PRO».

Про це повідомляє прес-служба R500.

У двох перших серіях автори розповідають, що саме Реформація стала рушієм для розвитку Європи, а також спонукала людей здобувати освіту, читати Біблію та самостійно аналізувати.

У третій серії глядачам розкривають, як протестантизм зародився в Україні. І хоча багато-хто вважає його новітнім «американським» напрямком, автори фільму дослідили, що насправді реформаційні ідеї проникли в Україну з Європи ще у 16 столітті. А першими протестантами на тогочасних теренах України були магнати Великого Князівства Литовського. До речі, перша хвиля Реформації, здебільшого, відбувалася на території сучасної Волинської області. Деякі об’єкти того часу тут збережені і досі.

«Це перший фільм про українську реформацію від 16 століття до сучасності. Перед нами стояла непроста задача: по крупинках зібрати історію, спостерегти логіку та взаємозв’язок певних подій, побачити загальну картину. Відвідавши європейські країни, ми побачили, там збережені та відреставровані історичні пам’ятки, яким 500 і більше років. Архітектурні споруди в чудовому стані, а місця, де проходила Реформація — відомі та популярні серед туристів. Водночас, нас обурило те, як до історичних споруд ставляться в Україні. Одним з яскравих прикладів є Олицький замок», – розповів режисер проекту Сергій Шараєвський.

Саме в містечко Олика майже 500 років тому князь Миколай Радзивілл Чорний приніс реформатські ідеї з Європи. Зараз на місці замку роду Радзивіллів – Волинська обласна психіатрична лікарня. Тож, автори фільму зазначають: на відміну від країн Європи, українці так і не навчилися цінувати своє минуле.

Крім Олицького замку, у фільмі луцької продакшн-студії «Правда PRO» показали й інші волинські історичні об’єкти, пов’язані з Реформацією. Зокрема, рештки костелу кармелітів у селі Кисилин (Локачинський район) та гробницю князя О. Пронського у Берестечку. На жаль, як і палац Радзивіллів, вони теж знаходяться у занедбаному стані.

Також стрічка розповідає і про другу хвилю реформації в Україні, яка теж безпосередньо стосується Волині. Фільм дає відповіді на ряд важливих гострих питань: зокрема, чому в Україні не вкорінилася перша хвиля реформації та чому 500 років тому нашій державі не вдалося перейняти європейську практику розвитку економічної, соціальної та культурної сфер.

Зйомки «Реформація. 500 років потому» проводили у 10-ти європейських країнах, а також у таких історичних місцях України, як Львів, Ужгород, Луцьк, Острог та інші. Кінокоманда працювала в провідних європейських та українських музеях та університетах, спілкувалася зі спеціалістами у галузях історії, теології та філософії.

На презентації фільму виступили відомі музичні гурти та виконавці, а також професор інституту філософії ім. Г. Сковороди Людмила Филипович, та доктор філософських наук Роман Соловій.

Слова подяки авторам фільму висловли голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький та секретар РНБО Олександр Турчинов.

«Ми не могли не зняти цей фільм, тому що 500-річчя Реформації – це був виклик для усіх нас. Ми хотіли зробити свій внесок у цю історичну подію, а також розповісти те, про що раніше майже не говорили. Впевнений, нам це вдалося», – зазначив Олександр Дубовий, автор та продюсер фільму.

Фільм зняли за підтримки Міністерства культури України та Міністерства Закордонних справ України. Вже за кілька днів фільм буде доступний глядачам у мережі “YouTube”.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: