14:40, 25 Вересня 2020

Від небезпечної території до туристичного магніту: у Чорнобильській зоні з’являться нові цікавинки

Нові туристичні маршрути та створення унікальних музеїв: територію зони відчуження планують зробити повноцінним туристичним магнітом.

Про це йшлося під час брифінгу першого заступника голови Київської ОДА та заступника голови ДАЗВ на території ЧАЕС 24 вересня.

Заступник голови державного агентства України з управління зоною відчуження Максим Шевчук зауважив, що у Чорнобильській зоні можна побачити і минуле, і сьогодення, і майбутнє. Чорнобильська зона займає територію у 2600 кілометрів квадратних, тут є і покинуті міста, і великий заповідник з мальовничою природою, також на цій території є багато унікальних технологічних об’єктів. Туристичний напрямок та безпека туристичних маршрутів є важливою частиною проекту «Магніт України Чорнобиль».

«Ми відкриваємо нові локації і на базі цього створюємо нові маршрути. Це підвищує туристичну привабливість. Зараз є можливість пересуватися деякими частинами зони відчуження на велосипедах, каяках та навіть на всюдиходах. Ми запрошуємо нові туристичні агентства до співпраці, тим самим розширюючи ринок. Є завдання з укріплення важливих туристичних об’єктів, наприклад, у Прип’яті, і я впевнений, що ми знайдемо можливості укріпити ці пам’ятки. Це дасть майбутнє для туризму»,  – відзначив посадовець.

З його слів, Чорнобиль – це не лише минуле. Це – місце змін та місце для того, аби переосмислити погляди на життя.

Значна частина забрудненої території очищується з часом. Підтвердженням цьому з заповідник, куди повертаються дикі тварини, серед яких ведмеді, вовки, кабани тощо.

Серед нових туристичних локацій невдовзі з’являться музей техніки, музей Чорнобильського Полісся (реалізація цього проекту займатиме 2-3 роки). Наразі у зоні також є багато локацій. Які поки що закриті для туризму. Це – технологічні об’єкти, і є планомірна робота з вимірювання рівня радіації, безпечності того чи іншого об’єкта.

Цьогоріч ринок впав приблизно на 70 %, зону відчуження відвідало лише 24 тисячі відвідувачів (приблизно як за два місяці минулого року). У січні-березні, до карантину, пропорції зберігалися – серед відвідувачів було 80-85 % іноземців, а після відкриття зони для відвідування з 1 червня у зв’язку з певними авіаобмеженнями, частка іноземців становила приблизно 60 %.

Серед найважливіших завдань у перспективі – виведення ЧАЕС з експлуатації, заплановане до 2064 року, розбирання структур під аркою та зберігання їх за нормативами. Інша велика частина робота – поводження з радіоактивними відходами у сховищах з високим рівнем захисту. Це – капіталоємкі частини роботи, важливі для України.

Перший заступник голови Київської ОДА Олександр Скляров зазначив, що Чорнобиль називають туристичним магнітом України. Це – світовий туристичний магніт не лише тому, що тут цікаво. Чорнобиль – це магнетична сила нашої трагічної історії, застереження людству від того, до чого може призвести необережне ставлення людини до технологій. Для того, щоб територія відповідала стандартам світової туристичної зони, тут багато чого потрібно зробити. Він висловив впевненість, що це вдасться зробити і кількість туристів з усього світу збільшиться.

Своєю чергою, голова асоціації чорнобильських туроператорів Ярослав Ємельяненко розповів, що  торік зону відчуження відвідали 124 тисячі осіб, більшість з яких – іноземці, які саме заради Чорнобиля приїхали в Україну. Тоді компактні Прип’ять та Чорнобиль навіть не витримували туристичного навантаження. Задля того, щоб туристи, які приїздять до України, щоб подивитися закинутий радіоактивний світ, не стикалися з іншими групами і не виникало штовханини, постійно розробляють нові маршрути у тісній співпраці з ДАЗВ. Так, знають, які цікаві для туристів локації розташовані у віддалених частинах зони, надають цю інформацію ДАЗВ, після чого профільні державні підприємства вимірюють рівень радіації, вивчають можливість відвідування цих локацій, після чого туди пускають туристів у супроводі професійних гідів. Це дає можливість розподіляти групи зоною, щоб уникнути їхнього скупчення.

Цей рік для сфери туризму виявився провальним, але час, поки у зоні відчуження майже немає туристів, використовують для того, щоб підготуватися до нового сезону, коли запрацює багато нових маршрутів: і на всюдиходах українського виробництва і інші.

З його слів, іноземці розповідали про те, що їм було б цікаво подивитися, а українські оператори розробляли відповідні маршрути.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: