19:21, 04 Липня 2023
Від евакуації до інтеграції: життя переселенців на Волині та роль Ради ВПО в розв’язанні проблем переміщених осіб
Де та як внутрішньо переміщеним особам (ВПО) отримати фінансову або гуманітарну допомогу? До кого звернутися щодо житла або працевлаштування? Як найшвидше переселенцям інтегруватися в нове середовище? Щоби напрацювати ефективні рішення, потрібен активний діалог із місцевою владою.
Сприяти цьому може Рада ВПО – переконана регіональна координаторка у Волинській області Ірина Пилипенко програми «Єднання заради дії», яка впроваджується IREX разом з благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.
Скільки переселенців проживає на Волині загалом і безпосередньо в обласному центрі?
У Волинській області зареєстровано близько 56 тисяч переселенців. У самому Луцьку – 18 тисяч. За неофіційною інформацією, в місті проживають близько 10 тисяч ВПО. Ну і ми ж розуміємо, що не всі люди мешкають відповідно до місць реєстрації.
Які потреби у ВПО є зараз, на другому році повномасштабної війни?
Я активно передивляюся пости в групах ВПО в соцмережах, багато спілкуюся з переселенцями. Люди часто запитують, де і що можна отримати. Серед найпоширеніших потреб – продукти та побутова хімія. Звичайно, в тих ВПО, у кого зруйновані домівки, – гостро стоїть питання житла. Я сама переселенка, переїхала з Вугледара, мені немає куди повертатися. Тому я дуже добре розумію тих, хто опинився в подібних обставинах. Є й ті, в кого житло ціле. Таких на Волині багато – наприклад, переселенці з Харкова. Чимало ВПО очікують, коли закінчаться воєнні дії, щоб повернутися додому. Але постають проблеми з роботою. У Луцьку дуже мало працевлаштованих переселенців. За даними центру зайнятості, лише менше ніж 10% ВПО знайшли роботу в місті.
А як вирішується проблема житла для переселенців? І чи вирішується взагалі?
У Луцьку воно будується, але не для ВПО. Утім маємо один з позитивних прикладів. Це релокований вищий навчальний заклад – Донецький національний технічний університет. Для потреб викладачів і студентів-переселенців віддали корпус колишнього гуртожитку, там триває ремонт.
На Волині тепер працює програма «Єднання заради дії». А як вона допомагає переселенцям?
Напрямків багато. Один з них – безплатні правові консультації. У нас працює досвідчена юристка, її знають у Луцьку як професійного адвоката. Вона активно консультує ВПО з різних питань. Серед найпоширеніших звернень – відновлення втрачених документів, ще допомагаємо із запитами чи зверненнями до інстанцій. Оскільки потреби неоднорідні, то і робота індивідуальна в кожному випадку.
А якщо людина не хоче звертатися до юристів, але не знає, де шукати відповідь на питання, які її хвилюють?
Для цього ми в межах програми «Єднання заради дії» створюємо корисні інформаційні матеріали для ВПО. Наприклад, посібник, який складається з 12 розділів і містить відповіді на всі поширені питання переселенців: пошук житла, реєстрація ВПО, отримання освіти, працевлаштування, гуманітарна та соціальна допомога, компенсація за зруйноване житло. Ці методичні матеріали регулярно оновлюються відповідно до змін у законодавстві.
Рекомендації ми розповсюдили містом, передали не лише представникам органів місцевого самоврядування, а й у шелтери та особисто переселенцям.
До речі, коли я приходжу з цим посібником, наприклад, до представників влади, то вони дивуються: «Нічого собі, яка праця!». Дуже дякують, бо бачать, що це справді титанічна і якісна робота: вибрати основне, коротко і по суті, скомпонувати та поєднати лаконічно.
Цими методичними матеріалами користуються практично всі, хто працює з ВПО. Це унікальне та універсальне зібрання структурованих відповідей на найактуальніші запитання. Люди часто дякують нашій програмі, зокрема і за цю роботу.
Розкажіть більше про ради ВПО: що це за орган і чим він був би корисний саме вашій області?
Рада ВПО – це консультативно-дорадчий орган, який створюється при органах місцевого самоврядування або державної влади. Він дозволяє оперативно збирати інформацію про потреби переселенців й так само швидко пропонувати рішення. Така рада необхідна Волинській області хоча б тому, що в нашому регіоні проживає 56 тисяч переселенців і потрібно враховувати їхні інтереси на рівні з місцевими. Людей, які до нас переїхали, треба інтегрувати в громаду, адже чимало ВПО планують тут залишитися. Вони мають різний досвід, зокрема і залучення до органів місцевого самоврядування. Тобто в них є потенціал, на який варто звернути увагу і який можна використати на користь Волинського регіону.
На якому етапі перебуває створення Ради ВПО на Волині?
У нас вже є сформована ініціативна група – вісім активних внутрішньо переміщених осіб, з якими ми безпосередньо спілкуємося. Це жінки з Харкова, мого рідного Вугледара і Маріуполя. Звичайно, в цьому списку будуть і посадовці, які бажають долучитися. Влада не проти доєднатися, як і громадські організації, дотичні до проблем ВПО. Наразі ми налагоджуємо діалог із місцевою владою щодо створення Ради ВПО.
Яким чином Рада ВПО допоможе покращити життя переселенців?
Якщо органи влади нас підтримають, то Рада ВПО стане тим центром, куди переселенці зможуть звернутися з будь-якими питаннями чи потребами. Тобто ми будемо самі координувати й акумулювати актуальну проблематику в регіоні, будемо готові відповісти на теперішні та майбутні виклики для переселенців. Рада ВПО може стати рушійною силою для подолання спільних проблем у громаді.
Чим ви ще опікуєтеся в регіоні від імені програми «Єднання заради дії»?
Дуже багато людей приходять і знайомляться з нами. Вони кажуть, що добре навіть те, що є до кого прийти, запитати щось, порадитися, просто поговорити. Багато ВПО ніби просто невидимі тут, нікого не знають. Їхнє коло спілкування часто обмежується лише рідними. Одна справа, коли ти живеш у себе в місті, де ти всіх знаєш, і зовсім інша – коли приїжджаєш в незнайоме середовище. Тому поки що ми – своєрідний хаб, де підтримають, порадять, розрадять, щось підкажуть.
Скеровуємо людей у потрібні установи, підказуємо, до яких лікарів звернутися, якщо є проблеми зі здоров’ям чи потрібна психологічна допомога. Ми намагаємося всебічно допомагати, чим тільки можемо. До того ж мене вже в місті знають, активно запрошують на тематичні заходи. Якось для нас організували так звану економічну екскурсію, тобто поїздку з метою працевлаштування ВПО. Мені зателефонували з обласного центру зайнятості, попросили залучити хоча б десять переселенців. Прийшли понад двадцять. Ми їхали містом у тролейбусі. Відвідали всі підприємства, де працюють понад 500 осіб. Було досить цікаво, люди собі навіть занотовували дещо. Сподіваюся, для когось ця інформація буде корисною. Про нас і програму вже знають і на рівні області, і на рівні міста. Це свідчить про те, що «Єднання заради дії» працює.
Нещодавно у вас відбувся регіональний форум, присвячений інтеграції ВПО. Які проблеми на ньому обговорили та які питання вдалося вирішити під час заходу?
Ви знаєте, я дуже щаслива, що ми провели цей форум. Всі ті, кого ми на нього запросили, відгукнулися. У нас були й представники влади, і представники релокованого бізнесу та неурядових організацій, і, звісно, самі переселенці. Учасники форуму ділилися тими проблемами, з якими вони зіштовхнулися, приїхавши на Волинь, мали можливість обговорити болючі теми та поділитися рішеннями. Були люди, які переоцінили свої потреби чи світогляд. Наприклад, одна дівчина розповіла, що зрозуміла: їй потрібно виїжджати із шелтера. Живучи там майже рік на повному забезпеченні з триразовим харчуванням, вона навіть не має потреби влаштовуватися на роботу.
До речі, ідея так званої економічної екскурсії, про яку я розповідала, виникла саме під час форуму, коли люди почали розпитувати про актуальні вакансії та середні зарплати в регіоні. Серед наших гостей була директорка обласного центру зайнятості, яка тоді пообіцяла організувати таку подію. Дуже приємно, що обіцянки дотрималася. Таким заходом ми зуміли об’єднати ВПО, громадський сектор та органи місцевого самоврядування.
Якщо у вас виникли питання, які потребують допомоги юристів, отримати консультацію можна безплатно. Для цього необхідно залишити заявку на сайті програми «Єднання заради дії». На платформі також зібрані інформаційні матеріали, корисні для ВПО.
«Єднання заради дії» — це дворічна програма, яка має на меті об’єднання ВПО, членів приймаючих громад, представників органів державної влади та представників ЗМІ, щоб вирішувати конфлікти на місцевому рівні, інтегрувати ВПО, створювати інклюзивне, демократичне та згуртоване суспільство.
Ця публікація стала можливою в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується IREX разом з Благодійним Фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.
Залишити відповідь