13:47, 17 Травня 2018

В Україні заборонили трансплантацію органів після смерті без прижиттєвої згоди донора

Вилучення органу для трансплантації після смерті людини тепер буде можливим тільки в разі письмової прижиттєвої згоди донора. 

Відповідний закон № 2386а-1 про презумпцію незгоди у другому читанні ухвалила Верховна Рада. «За» проект проголосувало 255 народних депутатів, – пише “Громадське”.

Кожна повнолітня дієздатна особа зможе дати письмову згоду стати донором органів та/або анатомічних матеріалів після своєї смерті.

Після дачі дозволу на таку особу оформлюється картка потенційного донора державного зразка.

Відомості про надання згоди вважатимуться конфіденційною інформацією. Також законопроектом передбачається, що заява про надання дозволу на трансплантацію може бути відкликана.

Якщо людина померла і за життя не повідомила, погоджується вона на посмертне донорство чи ні, і її представника нема у базі, тоді це питання вирішують її чоловік, дружина, один з близьких родичів: діти, батьки, рідні брати та сестри. Якщо їх немає, тоді трансплант-координатор питає дозволу у людини, яка зобов’язалася померлого поховати. Якщо помер неповнолітній, тоді згоду питають у батьків чи законних представників.

При кожному закладі охорони здоров’я, акредитованому центральним органом виконавчої влади, будуть створені спеціалізовані відділення трансплантології.

Також запроваджується обов’язкове функціонування у кожному такому закладі етичних комітетів.

«На етичні комітети покладається обов’язок засвідчувати волевиявлення реципієнтів, контролювати діяльність закладу охорони здоров’я на предмет недопущення порушень основних принципів добровільності та безкорисності при здійсненні трансплантації, а також на предмет дотримання чинного законодавства у сфері трансплантації», – ідеться у проекті.

Окрім того, новий проект пропонує зміни до Кримінального кодексу України в частині встановлення більш суворої відповідальності за порушення законодавства в частині трансплантації органів та/або інших анатомічних матеріалів людині.

Документ передбачає, що трансплантація буде безкоштовною (крім гемопоетичних стовбурових клітин).

«Цей законопроект спрямований захистити права донора та реципієнта на однаково високих рівнях. В його основу покладено європейський принцип незгоди… Отже, кожна особа має виважено прийняти рішення стосовно можливості стати донором після своєї смерті», – ідеться у пояснювальній записці до закону.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: