20:21, 19 Жовтня 2018

Українському Версалю, що на Волині, дадуть друге життя

Реконструкція Олицького замку, перенесення психіатричної лікарні у новозбудоване приміщення, упорядкування кладовища та цвинтарної каплиці, створення колоритного Олицького ярмарку на зразок Сорочинського та встановлення очисних споруд. Ось далеко не всі питання, над вирішенням котрих 18 жовтня 2018 року на Ківерцівщині працювали представники виконавчої гілки влади Волині, на чолі з заступником голови облдержадміністрації Валентином Цьосем та керівником патронатної служби Валерієм Криворогом.

Про це повідомляють на сайті Волинської ОДА.

“Голова обласної державної адміністрації хоче, щоб Олика стала культурно-історичним центром, як мінімум Волині, а ще краще – цілої України”, – підкреслив під час поїздки Валерій Леонідович.

Тож, зазначена ідея очільника області була представлена під час інвестиційного бізнес-форуму «Волинь – інвест 2018», що відбувся у вересні цього року в Луцьку. На разі, за словами Валерія Криворога, у реалізації цього проекту є зацікавлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.  А головне завдання поїздки на Ківерцівщину для посадовців – створити робочу групу, котра займатиметься практичним втіленням амбітних планів.

Загалом же візит розпочався із оглядин дороги Радзивіла, що бере початок відразу за Цуманським постом. Варто зауважити, що значна частина – 6 кілометрів із 8,4 – цього шляху викладена трилінкою – шестикутними плитами, виготовленими з бетону та каменю за методикою польського інженера з комунікацій Владислава Трилінського.

Ця дорога витримала курсування танків у період Другої Світової, тракторів – за радянської доби, а нині – великогабаритних автомобілів. Наступного року, за словами начальника управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, її планують відреставрувати. Бруківку, однак, не замінюватимуть. Натомість – знімуть сучасне покриття та докладуть трилінку до Луцької брами – єдиного збереженого до цих пір фрагменту колись потужних міських укріплень, споруджених у 1630-тих роках, що знаходиться на в’їзді до селища Олика.

Ще одним об’єктом, котрий відвідали посадовці, став палац Радзивілів – перший на території сучасної України прямокутний замок бастіонного типу розміром 100 м на 120 м, що за переказами має 365 кімнат.

Чим тільки не слугував з моменту початку будівництва у 1565 році замок-палац у Олиці: оборонною спорудою, резиденцією королів та єпископів, котрі недаремно називали його українським Версалем, короткотерміновим місцем проживання після нападу фашистів на Польщу тодішнього глави сусідньої держави Ігнація Мосцицького. Зі здобуттям Україною незалежності він міг стати резиденцією українських президентів. Однак, і донині тут розміщена психіатрична лікарня, котру радянська влада облаштувала у будівлі ще в 50-их роках минулого століття.

“Питання перспективи використання замку не сьогоднішнє. У 90-их роках була ідея змінити й перепрофілювати використання споруди, звільнити її від невластивої медичної функції та наділити новими – культурною, туристичною та освітньою, адже будівля є національною пам’яткою України”, – зазначає головний архітектор області Микола Томчук.

Як з’ясувалося, головна перепона цього – розміщення в замку медичного закладу. Відтак, аби розпочати реставраційні роботи, потрібно влаштувати пацієнтів та персонал лікарні деінде.

У зв’язку з цим, планують збудувати новий медзаклад. Попередньо місцем для його спорудження визначили територію на виїзді з селища загальною площею 15 гектарів. Мова йде про те, щоб виділити 4 гектари, власне, під лікарню та 11 – під житлову забудову для працівників з усіма комплексами інженерії та закладами соціального побуту.

Попередня вартість будівництва закладу – 250 мільйонів гривень. Що ж стосується реконструкції замку, то сума коштів, необхідних для проведення робіт, може коливатися у межах 400 мільйонів. Причина проста – станом на сьогодні у споруді залишилися тільки стіни, які пристосували під медичний заклад. Інтер’єр – вкрай змінився. Свого ж часу тут були кабінети у китайському стилі, гобеленові зали, розкішні люстри. Саме про це свідчать фотографії минулих років, котрі збереглися й донині. Окрім того, при вході до будівлі був дуже цікавий балкон у італійському стилі, який потрібно відновити, а також усі елементи втраченого декору.

Щодо часу, за який реально відреставрувати замок, то за словами Миколи Томчука він може коливатися в рамках 5 років. Будівництво ж лікарні, за умови наявності фінансування та сприяння від усіх гілок влади області, може зайняти набагато менше.

Відтак, одне з головних завдань на сьогодні – віднайти інвесторів, які б, із одного боку, зацікавилися історією Волині й Олики та відродженням унікальної архітектурної споруди – замку Радзивіла. З іншого ж, розуміли, що це – пам’ятка національного значення, яку ніхто не має права передавати у власність.

Опісля, посадовці облдержадміністрації відвідали старовинне кладовище з цвинтарною капличкою, котрі також планують відновити, та побудований у 1635-40 роках на зразок римського храму Іль-Джезу Колегіальний костел Святої Трійці, що є одним із найкращих зразків бароко в Україні. Нині здійснюють довготривалий проект із реконструкції цього храму за кошти Республіки Польща. Його ж відкриття заплановане на 2020 рік.

Далі ж заступник голови обласної державної адміністрації Валентин Цьось та керівник патронатної служби облдержадміністрації Валерій Криворог провели нараду у приміщенні Олицької селищної ради спільно з головою цього органу місцевого самоврядування Оленою Кашевською. За її результатами створили робочу групу, котра має розробити відповідні плани з відновлення історико-культурного центру, зокрема реконструкції замку під музейний, культурний та туристичний центр, а також створення ринку із торговими рядами та втраченою ратушею. До слова, Олика завжди була відомою завдяки торгівлі. Відтак, за умови належного облаштування території ринку, тут можна проводити ярмарки на зразок Сорочинського.

Окрім того, упродовж дискусії щодо перспектив туристичного розвитку Олики учасники наради ознайомилися з обґрунтуванням розвитку селища як історичного центру, обговорили будівництво нового психіатричного медзакладу, встановлення очисних споруд вартістю 12 мільйонів гривень, що сприятиме зацікавленості інвесторів вкладати кошти, зокрема й у реконструкцію замку, зведення готелю, де могли б зупинятися туристи, й інших інфраструктурних об’єктів.

Як зазначив Валерій Криворог, нині для будівельників, передусім, важливе технічне завдання, яке мають написати медики. Відтак, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк пообіцяв за місяць розробити зазначений документ. Тоді ж за справу візьмуться архітектори. Разом із тим, потрібно буде написати окрему регіональну програму, в якій буде зазначено, скільки конкретно фінансів потрібно на виготовлення проектно-кошторисної документації та решти робіт.

“Ми зараз беремо участь у європейському гранті на 60 тисяч євро. Нам у цьому допомагає Міністерство економічного розвитку та торгівлі України. Якщо виграємо, буде чудово, адже тоді не матимемо проблем із коштами на проектні роботи”, – наголошує Валерій Леонідович.

Насамкінець, Валентин Цьось зауважив, що головної мети зустрічі досягнуто, адже робоча група, до складу якої увійшли як представники профільних управлінь облдержадміністрації, так і працівники медичної та дорожньої галузі, викладачі  студенти вищих учбових закладів, а також голова Олицької селищної ради, створена. Далі ж вона працюватиме відповідно до окреслених під час наради завдань. А про їх виконання говоритимуть на наступній зустрічі, що відбудеться уже за тиждень.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: