20:28, 26 Жовтня 2023
У Волиньраді підтримали запровадження пам’ятної дати жертв депортації
За відповідний проєкт рішення проголосували члени постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку. У засіданні також взяли участь перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук та народний депутат України Вячеслав Рубльов.
Про це повідомляють на сторінці Волиньради у “Фейсбук”.
Із пропозицією вшанування пам’яті жертв депортації українців з території Польщі радянським тоталітарним режимом до обласної ради звернулися члени товариства «Холмщина». Як зазначила його очільниця Ніна Бачинська, у вересні 2024-го мине 80 років з часу підписання угоди між Українською РСР та Польським комітетом національного визволення про евакуацію українського населення з території тогочасної Польщі, що стало початком масових депортацій українців з їх етнічних територій. Переселення тривало впродовж семи років і супроводжувалося людськими жертвами, застосуванням державного терору, порушенням прав людини.
«Примусове виселення етнічних українців з їхніх споконвічних земель, які опинилися у складі Польщі, – Лемківщини, Західної Бойківщини, Надсяння, Підляшшя, Холмщини, а також частини територій Львівської області було однією із найтрагічніших сторінок новітньої історії України», – йдеться в зверненні товариства.
«Холмщаки» запропонували і план заходів до 80-ї річниці початку депортації, зокрема, проведення парламентських слухань, вшанування пам’яті жертв депортації, сприяння встановленню меморіальних знаків, проведення наукових конференцій, посилення співпраці з Республікою Польща щодо впорядкування українських кладовищ, захоронень та пошанування примусово депортованих українців.
Народний депутат України Вячеслав Рубльов зазначив, що на розгляді парламенту перебуває законопроєкт 2038 щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки, співавтором якого є він. У документі пропонується визнати примусове переселення осіб українського походження з місць їх постійного проживання на території Польщі депортацією та здійснити відшкодування моральних та матеріальних збитків, соціальних пільг для людей, що постраждали внаслідок депортації.
«Зараз цей законопроєкт пройшов перше читання у Верховній Раді, і ми продовжимо відстоювати відновлення соціальної справедливості щодо людей, яких примусово переселили з території Польщі», – наголосив народний обранець та закликав депутатів обласної ради підтримати це звернення.
Члени комісії ухвалили рекомендацію прийняти звернення депутатів обласної ради до Верховної Ради України щодо відзначення на державному рівні 80-тих роковин початку депортації українців.
Теги:
жертви депортації
Залишити відповідь