13:17, 24 Грудня 2019

У Волиньраді назвали несправедливістю відсутність фінансування реконструкції пункту пропуску «Ягодин»

Передбачити у 2020 році фінансування робіт з реконструкції МАПП «Ягодин» та розбудови МАПП «Устилуг» як пріоритетних об’єктів на українсько-польському кордоні закликають центральну владу депутати облради.

Звернення депутатів Волинської обласної ради до Президента України, Кабінету Міністрів України, Державної митної служби України щодо фінансування будівництва, реконструкції пунктів пропуску через державний кордон, розташованих у Волинській області опублікували на веб-сайті обласної ради.

«Ми, депутати Волинської обласної ради, глибоко занепокоєні ситуацією, яка складається з фінансуванням будівництва, реконструкції, капітального ремонту пунктів пропуску через державний кордон України, запланованого на 2020 рік. Причина у тому, що першочерговими об’єктами для реконструкції Державною митною службою України визначено три пункти пропуску Львівської області – Краківець, Рава-Руська, Шегині. Таку постановку пріоритетів керівництвом Державної митної служби України вважаємо несправедливою та упередженою стосовно пунктів пропуску, розташованих у Волинській області, які теж потребують невідкладного ремонту, реконструкції та розбудови.

На західній ділянці державного кордону в межах Волинської області функціонує два міжнародних автомобільних пункти пропуску: «Ягодин» та «Устилуг», а також два залізничних: «Ягодин» (вузька колія) та «Володимир-Волинський (Ізов)».

МАПП «Ягодин» був спроєктований відповідно до вимог і стандартів, запроваджених Всесвітньою митною організацією. Першу чергу реконструкції пункту пропуску (виїзд з України) завершено у 2006 році. Другу чергу реконструкції (в’їзд в Україну), яка здійснювалася у рамках підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу, завершено та введено в експлуатацію у 2011 році. У результаті реконструкції в пункті пропуску функціонують 26 смуг руху із забезпеченням їх повного розмежування на «зелений» і «червоний» коридори та використанням модуля «фільтр пункту пропуску».

Добова пропускна спроможність МАПП «Ягодин» становить понад 917 одиниць вантажного транспорту, що значно перевищує сукупну пропускну спроможність трьох пунктів пропуску Львівської області.

Інтенсивні потоки пасажирського та вантажного транспорту створюють великі черги як на в’їзді, так і виїзді з України. Накопичення транспортних засобів на автомобільному мосту через річку Західний Буг призводить до блокування смуг руху, не залишаючи можливості проїзду для екстрених служб та осіб з дипломатичними паспортами.

Обласна державна адміністрація спільно з Службою автомобільних доріг у Волинській області, Волинською митницею ДФС, Луцьким прикордонним загоном вживають заходів, спрямованих на зменшення черг. Зокрема, відповідно до тимчасової схеми, погодженої УПД ГУ НП у Волинській області, було нанесено розмітку та влаштовано реверсивний рух в напрямку Польщі зустрічною смугою руху, відокремленою направляючими тумбами.

Однак, це не дало бажаного результату, черги не зменшилися, а у зв’язку із запровадженням безвізового режиму з ЄС, навпаки значно зросли.

Беручи до уваги вищезазначені проблеми під час перетину державного кордону з Республікою Польща, вважаємо за необхідне відновити процес відкриття нового пункту пропуску «Адамчуки-Збереже», завершити ремонт автомобільної дороги «Старовойтове -Адамчуки», розпочатий у 2016 році, та не завершений через відсутність фінансування. На перспективу вбачаємо доцільним спільно з польською стороною розглянути питання будівництва пункту пропуску «Амбуків-Грудек», розрахованого виключно для вантажного автотранспорту. На користь цього проєкту виступає його вигідне географічне розташування – поблизу залізничного пункту пропуску «Володимир-Волинський (Ізов)» та автомобільної дороги державного значення «Устилуг – Рівне».

Що стосується МАПП «Устилуг», найбільшою проблемою залишається невиконання українською стороною своїх зобов’язань за грантовим проєктом «Реконструкція міжнародного автомобільного пункту пропуску «Устилуг» у рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2007-2013».

На українсько-білоруському кордоні розміщено 5 пунктів пропуску:  4 автомобільні («Дольськ», «Доманове», «Пулемець», «Піща») та один залізничний («Заболоття»). Ці об’єкти не ремонтувалися  з 90-х років. Нагальною необхідністю є приведення цих пунктів пропуску до вимог міжнародних стандартів та положень постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року № 1142 «Про затвердження загальних вимог до облаштування пунктів пропуску через державний кордон».

Особливої уваги потребує і функціонування залізничних пунктів пропуску на території Західної України. На сьогодні на території Волинської області, яка має 230-кілометрову ділянку кордону з Республікою Польща, функціонує два пункти пропуску для залізничного сполучення: «Ягодин» та «Володимир-Волинський (Ізов)». На території сусідньої Львівської області (довжина кордону з РП – 278 км), функціонує також два пункти пропуску для залізничного сполучення «Мостиська» та «Рава-Руська».

За статистичними даними, за 9 місяців 2019 року через пункти пропуску для залізничного сполучення, що розташовані в зоні діяльності Волинської митниці ДФС, здійснено пропуск 218 030 залізничних вагонів, що становить понад 83% відсотки загального обсягу  в Україні та 7423,99 тис. тон вантажів (85%).  Показники Львівської митниці складають відповідно 16,4% та 14,3%.

Викликає занепокоєння інформація про те, що у Львівській області планується будівництво нових пунктів пропуску для залізничного сполучення з вузькою колією. На території Волинської області уже існує вузькоколійне залізничне сполучення «Ягодин – Дорогуськ», яке потребує значно менших інвестицій для повноцінного функціонування, ніж на побудову нових на Львівщині», – йдеться у зверненні.

Враховуючи вищевикладене, депутати Волинської області звертаються з проханням:

  1. Відповідно до принципу найбільшого трафіку, декларованого керівництвом Державної митної служби України, передбачити у 2020 році фінансування робіт з реконструкції МАПП «Ягодин» та розбудови МАПП Устилуг» як пріоритетних об’єктів на українсько-польському кордоні.
  2. Передбачити фінансування для приведення до європейського рівня автошляхів міжнародного значення, що ведуть до державного кордону України, у першу чергу ділянки автомобільної дороги Ковель – Ягодин.
  3. Вжити заходів для приведення пунктів пропуску для автомобільного сполучення на ділянці українсько-білоруського кордону («Доманове», «Дольськ», «Пулемець», «Піща») до вимог міжнародних стандартів та постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1142.
  4. Розглянути можливість фінансування робіт з реконструкції пункту пропуску для залізничного сполучення «Ягодин» з метою збільшення пропускної спроможності цього вузькоколійного залізничного шляху.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: