09:42, 01 Березня 2024

У Володимирі готуватимуть документи для перенесення радянської пам’ятки

На тридцять другій черговій сесії Володимирської міської ради одне із рішень, які ухвалили депутати, стосується визнання доцільним перенесення  пам’ятки історії місцевого значення «Могила братська радянських воїнів, пам’ятник на честь радянських воїнів, партизан та підпільників», що розташована на площі Героїв у Володимирі. Це рішення дає старт початку процесу виготовлення документів, які необхідні для отримання відповідного дозволу від Міністерства культури та інформаційної політики.

Про це повідомляють на веб-сайті Володимирської міськради у «Фейсбук».

Факт збройної агресії російської федерації проти України, численні воєнні злочини російських військових проти українців посилили увагу громадян до теми доцільності перебування монументів радянської доби у публічному просторі українських міст і сіл. Тож автори проекту рішення керувалися низкою прийнятих Верховною Радою законопроектів, які створили правове підґрунтя для активнішої дерадянізації суспільного життя.

«Положенням 6 статті 5 Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії” передбачено демонтаж (вилучення) пам’ятників, пам’ятних знаків, що символізують російську імперію, розташованих на території місць почесного поховання за межами кладовищ з публічного простору», – ідеться у пояснювальній записці до проекту рішення.

Проект рішення був предметом обговорення кожної із постійних депутатських комісій, які засідали перед сесією. При цьому акцент у питанні робили саме на могилі солдатів Другої світової війни, яка, можливо, розташована під меморіальною плитою і яку необхідно перенести на кладовище.

Тему перенесення поховання з площі Героїв неодноразово порушувала і громадськість міста. До прикладу, під час опитування на сторінці Володимирської міської ради у «Фейсбук», більшість мешканців висловилися за демонтаж обеліска.

Варто також зазначити, що під час проведення у 2022 році конкурсу на кращу концепцію капітального ремонту площі Героїв переможець, як і більшість авторів, не включив обеліск у свій проект, розмістивши на цьому місці свою пропозицію організації громадського простору.

Крім того, за словами головного архітектора Тараса Киби, сам обеліск перебуває у незадовільному стані, оскільки спостерігається ухил споруди орієнтовно на 12 сантиметрів у бік готелю, що може загрожувати падінням і створенням небезпеки для громадян.

Є також відомості, що на кладовищі села Шахтарське Поромівської громади Володимирського району розташована могила з іменами тих самих трьох солдатів Другої світової війни, які зазначені й на меморіальній плиті обеліска, тому виникають сумніви щодо наявності цих поховань саме на площі Героїв.

Проектом рішення передбачили, що управління з гуманітарних питань Володимирської міської ради має забезпечити виготовлення необхідної облікової та науково-проектної документації, а також звернутися до Міністерства культури та інформаційної політики України щодо надання відповідного дозволу на перенесення пам’ятки.

Після отримання дозволу міністерства виготовлять проектно-кошторисну документацію на перенесення (переміщення) пам’ятки історії місцевого значення «Могила братська радянських воїнів, пам’ятник на честь радянських воїнів, партизан та підпільників», а також проведуть перепоховання останків радянських воїнів на міському кладовищі “Федорівське”.

Нагадаємо, що у 2022 році у Володимирі уже провели демонтаж кількох радянських пам’ятників, таких як монумент з радянським танком та скульптура невідомого солдата на вулиці Устилузькій. Також у громаді перейменували понад сорок вулиць, що були названі на честь росіян та комуністів.

Тож Володимир продовжує процес очищення від радянського спадку, що є одним із маркерів так званого “русского міра”.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: