17:23, 01 Липня 2021
У трьох водоймах на Волині виявили збудників холери
З настанням спекотної пори, люди більше часу проводять біля водойми, де крім відпочинку є ризик інфікуватись різноманітними інфекційними хворобами, в т. ч. з розряду особливо – небезпечних, в першу чергу холери.
Про це повідомляють на веб-сайті Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ.
В Україні за результатами звітності у 2020 році заклади охорони здоров’я та лабораторні центри МОЗ України обстежили на холеру 14 207 осіб, у 4 осіб виявили V. choleraе non 01, у 51 особи –V.parahaemolyticus — це збудники холероподібних діарей. Із води відкритих водоймищ виділили 5 штамів V. choleraе 01, нетоксигенні (Запорізька – 4 штами, Харківська – 1 штам) 855 штамів V.choleraе non 01, 16 штамів V.alginolyticus та 9 штамів V.parahaemolyticus.
Волинська область належить до другого типу епідемічного прояву холери, тому з метою оптимізації протихолерних заходів в області проводяться дослідження хворих з важкими формами гострих кишкових інфекцій та вода відкритих водоймищ в місцях масового організованого рекреаційного водокористування з 01.06 по 01.10 поточного року двічі на місяць.
Саме такі дослідження проводить відділення молекулярно-генетичних досліджень лабораторії мікробіологічних та медико-генетичних досліджень ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ». Лабораторія повністю забезпечена всім необхідним для проведення даного виду досліджень. Персонал лабораторії, задіяний в проведенні діагностичних та моніторингових досліджень проходить відповідне навчання.
Бактеріологічні дослідження відкритих водойм на Волині щорічно розпочинаються з червня. В поточному році вже обстежили 56 проб води, при цьому виявили три культури неаглютинуючих холерних вібріонів (озеро Теремно, Луцький район, Велике Згоранське, Любомльський район та територія пляжу озера м. Нововолинська). Ці збудники не здатні до широкого епідемічного прояву, але при зараженні ними викликаються гострі кишкові захворювання, в т.ч. з важким перебігом. Тому при діагностиці важких форм гастроентероколітів обов’язковим є обстеження на виявлення збудників сімейства вібріонів. В області щорічно до двадцяти осіб обстежується на виявлення цього виду збудника.
У нашій області щорічно проводиться в межах 1,5 тис моніторингових досліджень на холеру води відкритих водойм, при цьому виділяється 15-20 V. choleraе non 01. Такі результати свідчать про те, що на Волині є всі умови для розмноження істинних холерних вібріонів (V. choleraе 01), що в свою чергу створює відповідні ризики для людей.
Комплекс заходів для запобігання водному шляху передачі холери включає недопущення потрапляння неочищених стоків в відкриті водойми, ліквідацію місць несанкціонованих скидів побутових стоків, очищення і дезінфекцію вигрібних ям приватного сектору в умовах високого стояння ґрунтових вод і загрози підтоплення.
Найбільш простий і достатньо ефективний метод запобігти зараженню інфекційними захворюваннями, що передаються через воду: використання для пиття та приготування їжі на природі лише бутильованої води, придбаної в торгівельній мережі (чи привезеній з собою на природу), а при купанні — виключити можливість заковтування води з водойми тощо.
Залишити відповідь