12:46, 20 Лютого 2018

У Луцькраді збирають пропозиції, що зробити на місці Центрального ринку

Для розвитку туризму у Луцьку на місці Центрального ринку пропонують облаштувати парковку, невеличкий ринок із народними промислами та інфраструктурні об’єкти. Наразі збиратимуть пропозиції, що краще там зробити.

Про це йшлося сьогодні, 20 лютого, під час засідання робочої групи щодо замовлення розробки концепції влаштування території в межах земельної ділянки в яку входить Центральний ринок та прилеглої території до Луцького замку

Виконувач повноважень міського голови Григорій Пустовіт зазначив, що потрібно облаштувати територію навколо замку, адже це перлина України, він приваблює туристів. Він наголосив, що Старе місто – територія, яка повинна бути привабливою. Питання Центрального ринку назрівало давно. Він зауважив, що депутати не продовжили оренду частини земельної ділянки і на сьогодні фактично вирішується доля тих підприємців, які там знаходяться:

«Це питання часу, коли ми почнемо там облаштовувати територію. Є багато думок, що ми хочемо там бачити. Чи це буде ринок, але модернізований і обмежений територією, чи це буде місце, де будуть облаштовані стоянки для авто, автобусів, привабливі туристичні об’єкти, чи це буде стилізований ринок для представників, які займаються народним промислом. Ми б хотіли, щоб робоча група комплексно вивчила це питання і щоб громадськість долучилася. Визначимо механізм, яким чином будемо враховувати ініціативи громадян. Це будуть зміни, які відповідають інтересам лучан», – сказав Пустовіт.

Радник міського голови Ігор Поліщук зауважив, що першим кроком було не продовження договору під однією з частин ринку. Він наголосив, що ринок буде однозначно перенесений, тому що він не може існувати в такому стані. За словами Поліщука, потрібно акцентувати на наповненні бюджету міста з туризму. Він наголосив, що сусідство цього безладу та бруду з такою пам’яткою, як замок Любарта неприпустиме. Поліщук також додав, що якщо вдасться реалізувати задумане, то підприємці самі захотять переїхати, адже планують, що це буде ділянка недалеко від Центрального ринку, з парковками та освітленням.

Голова громадської організації «Бізнес-Волинь» Ігор Дильов зауважив, що є багато людей, які здійснюють свою діяльність на ринку, зокрема окрім облспоживспілки є ще Пахолко, «Скорпіон-Сервіс» тощо. Він поцікавився, чи будуть вони долучені до розробки концепції. Також Дильов наголосив, що потрібно зберегти робочі місця:

«Багато хто з підприємців знає, як змінюватися в сучасності в умовах ринку: якщо потрібно здійснювати торгівлю гончарними виробами, то у мене це може добре виходити. Не позбавляти їх шанси, залишити робочі місця, якщо буде вимога саме до здійснення форми торгівлі», – наголосив Дильов.

Також він запитав, чи буде розглядатися під ринок ділянка на вулиці Набережній. Ігор Поліщук зазначив, що поки не можуть сказати, адже вивчають це питання, а посередники, які обкрадають міський бюджет однозначно не будуть долучені до розробки концепції. Він навів приклад підприємця Пахолка, який не за цільовим призначенням використовує земельні ділянку:

«На сьогодні є всі підстави нарахувати йому штрафні санкції», – наголосив Поліщук.

Начальник управління містобудування та архітектури Леонід Герасимюк наголосив, що у першу чергу треба визначитися з розробником концепції, тоді оголосити громадське обговорення для збору пропозицій, ці пропозиції аналізувати обробляти, і передавати далі конкретному розробнику концепції. Герасимюк зауважив, що Старе місто та парк роз’єднані Центральним ринком, а потрібно, щоб можна було плавно із заповідника перейти в парк, а сам ринок міг би служити зоною торгівлі та дозвілля.

Голова Волинської організації Національної спілки архітекторів України Тарас Рабан сказав, що однозначно треба ринок реконструювати, а перенести лише ті види діяльності, які не кореспондуються в історичній частині біля мурів замку. Він зауважив, що можна ринок зробити прекрасним туристичним об’єктом, який є у всіх європейських столицях, де могли б працювати підприємці та приходити туристи. На його думку, потрібно оголосити конкурс на втілення концепції, де участь зможуть брати не тільки архітектори, а й громадські діячі, підприємці тощо.

Керівник Волинської організації Національної спілки художників України Володимир Марчук наголосив, що у першу чергу потрібно забрати об’єкти, які стоять на автостоянці:

«Бо перенести весь базар не під силу, він сам прийшов і сам піде. Так, як в Польщі. Це залежить від економічного стану в країні», – зауважив Марчук.

На його думку, потрібно зробити стоянку і це розв’яже проблему із стоянками, а Старий ринок потрібно звузити до рамок того, який був 30 років тому, поставити межі і заборонити будь-яку торгівлю за його межами.

«У нас нема тих промислів, якщо приїдуть гуцули, то це не промисли. Ніхто не заставить там Ленартовича ліпити горшки – він там помре з голоду. Ми вже бачимо на Лесі Українки ці промисли – медовуха і гуцули»,– сказав Марчук.

Директор приватного підприємства «Прайд», член Волинської організації Національної спілки архітекторів України Василь ДузьКрятченко наголосив, що відокремити ринок від історичної спадщини було б неправильно. На його думку потрібно вивчити всю цю територію і починати з програми туристичного відновлення Старого міста.

Директор заповідника «Старий Луцьк» Павло Рудецький зазначив, що туристи не мають де паркуватися. Окрім того, щоб Старе місто ожило треба створити інфраструктуру, щоб люди мали, де зупинитися, переночувати. Також він наголосив, що це має бути спільна концепція із вулицею Лесі України, адже із Театрального майдану на свята до замку пролягає туристичний маршрут.

«Центральний ринок можна було б використати, щоб туристи могли зробити такий маршрут від центру міста і до замку. Дійсно має існувати ринок перед замком, оскільки це традиція середньовічна, але він має бути реконструйований», – сказав Рудецький.

Також на нього думку, там має бути місце, щоб люди мали, де поїсти, випити кави чи сходити в туалет. Потрібні також готелі.

Начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Петро Троневич розповів, що ще у 1980-х роках з перших днів роботи заповідника були плани створити стоянку для туристичних автобусів, адже туристичні автобуси не мають, де рухатися Старим містом, бо вулиці дуже вузькі. Також, за його словами, накопичилося багато інших проблем у Старому місті, зокрема, проблема будівництва, проблеми інженерних мереж –  рівень ґрунтових вод піднявся на два метри, а тому йде замокання підвалів будинків і таке інше. Троневич повідомив, що є вже пропозиція від інституту, який розробляв історико-архітектурний опорний план міста, розробити також проект регенерації Старого міста.

Архітектор Антон Олещук зазначив, що було б добре розглядати цю концепцію в глобальнішому масштабі, як взагалі розвиток туристичного міста, щоб максимально зв’язати точки, які розкидані по всьому місту. Також він звернув увагу на обмеженість Старого міста, зокрема, вулиця  Братковського постійно завантажена. Також є проблема забудови Старого міста – на думку архітектора, потрібно, щоб вона виконувалась більш автентично і типово для Старого міста.

Начальник управління туризму та промоції міста Катерина Теліпська зазнчила, що потрібно розглядати його реконструкцію, як цілу туристичну зону. Вона сказала, що можуть створити новий туристичний маршрут від парку. Також вона підкреслила проблему стоянки. Вона розповіла, що до управління неодноразово зверталися місцеві туроператори, які не можуть заїхати у Старе місто. Катерина Теліпська зауважила, що потрібно брати за приклад європейські туристичні міста – Рим Відень, Прага. Також Катерина Теліпська звернула увагу, що у Старому місті більше, як на півдня немає, де залишитися. Найголовнішою пам’яткою є лише замок, у нього можна зайти всередину, а всі інші пам’ятки – це лише стіни і, до того ж, не завжди привабливі.

«Ми розповіли про Луцьк все можливе, але туристи не може тут залишитися надовго, потрібно створювати нові музеї, готелі», – додала Катерина Теліпська.

Депутат Луцькради Павло Данильчук зауважив, що проблема не лише у Старому ринку, а й у підстанції, яка там є і потрібно вирішувати із її перенесенням.

Перший заступник міського голови Григорій Недопад сказав, що в обленерго уже передбачили перенесення цієї підстанції, бо воно не дуже зручне і завантаження автомобілями не завжди дає можливість проводити там ремонтні ринки. Також він додав, що погоджується, що ринок піде сам. Він наголосив, що зараз кошти від єврогрантів просто йдуть повз місто, бо тут немає навіть елементарно стоянок.

Павло Данильчук запропонував залишити продукти харчування на ринку, а все інше виносити на іншу земельну ділянку.

Григорій Пустовіт зазначив, що до 31 березня потрібно зібрати всі пропозиції, що стосуються концепції. Модератором буде управління містобудування та архітектури. Пропозиції можна подавати через ЦНАП чи на сайті Луцькради. Після цього буде громадське обговорення та внесення коректив.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: