18:08, 30 Червня 2020

У Луцьку виявили понад сотню незаконних забудов на газопроводах

В обласному центрі підприємці часто допускають порушення і зводять магазини, кафе та інші об’єкти з порушенням, без дозволів відповідних організацій – на газопроводах середнього та низького тиску. Такі факти фіксують фахівці «Волиньгазу» під час обходів вулиць, бо дбають про стан газових мереж та безпеку людей.

Про це повідомляють на веб-сайті Луцької міськради.

Газовики вирішили привернути увагу волинян до цієї проблеми, а також нагадати споживачам кому належать газові мережі, хто їх тепер обслуговує. Окрім того фахівці пояснили хто відповідає та здійснює технічне обслуговування домогосподарств відповідно до змін у законі. Під час прес-туру спеціалісти газової компанії показали луцьким медійникам два факти порушення. На вул. Володимирській власник збудував магазин в межах охоронної зони газопроводу високого тиску. За обслуговування цих газорозподільних вуличних мереж різного тиску відповідає оператор ГРМ – «Волиньгаз».

«Підприємець одержав попередження, газопровід відрізано. Загрози для людей нема. Зараз готують проектне рішення на реконструкцію газопроводу, – розповідає головний інженер Луцького відділення АТ «Волиньгаз» Юрій Сахник. – За другим фактом, на вул. Львівській ще один власник розпочав будівництво та призупинив на газопроводі низького тиску. Планував звести бетонний вузол. Ми запропонували йому два варіанти: зносити будівлю або перенести газопровід. Він погодився на другий варіант».

Зі слів головного інженера газової компанії, газопроводи мають свій вік. На стику може з’явитись тріщина і фахівцям потрібно ремонтувати систему газопостачання. Буває й витік, а газ легший за повітря та буде підніматись вгору. Він заповнює приміщення, а далі може виникнути аварійна ситуація.

Друга локація для журналістів під час прес-туру – луцька багатоповерхівка на вул. Ветеранів, 13. Тут обговорили питання технічного обслуговування квартир і внутрішньобудинкових  газових мереж.

«Ця тема актуальна. У Луцьку люди живуть переважно в багатоповерхівках. Ми всі зараз спостерігаємо за наслідками негоди, злив на Прикарпатті та Буковині.  Скільки сил докладають газовики, щоб відремонтувати зруйновані газопроводи та газорозподільні пункти і відновити газопостачання.  Розуміємо, що безпека – головне. І потрібно вже готуватись до зими та подумати про техобслуговування своєї оселі, про укладення договорів із ліцензованими організаціями, які мають право відповідно до закону обслуговувати газові мережі», – розповідає начальник Луцького відділення АТ «Волиньгаз» Дмитро Бонюк.

Внутрішньобудинкові газові мережі на сьогодні може обслуговувати будь-яка компанія, яку обирають співвласники будинку. Вона повинна мати відповідні дозволи. Обслуговування будинку здійснюється за кошти співвласників. Оператор ГРМ, тобто «Волиньгаз», обслуговує газові мережі низького та середнього тиску і споруди на них до межі будинку.

«Споживачі газу укладають договір на постачання природного газу і договір на розподіл природного газу, тобто його доставку. Другий договір – це обслуговування газових мереж, газорозподільних станцій і шкафів, виїзди на аварійні ситуації за викликом екстреної служби 104. У травні 2018 року НКРЕКП зняла з тарифу на розподіл газу частку, яка дозволяла фахівцям АТ «Волиньгаз» робити планово-технічне обслуговування будинків. Газовики приходили  щороку до людей, перевіряли внутрішнє газове обладнання на щільність та  ліквідовували витоки. Такі роботи здійснювали безоплатно, – аналізує начальник Луцького відділення Дмитро Бонюк. – Уже два роки ми не потрапляємо в такі багатоповерхівки. В людей можуть бути різні ситуації, навіть аварійні. На сьогодні, відповідно до закону, споживачі самі повинні укладати договори на технічне обслуговування домогосподарств із компанією, яка має на це ліцензію».

Сергій Бузько – голова правління ОСББ «Весняні лелеки» на вул. Ветеранів, 13 з моменту його створення. За декілька років, каже чоловік,  вдалось зробити чимало.

«Зараз цікавимося новими законами і знаємо, що буде певна лінія розмежування, яка знаходиться на вході до будинку – до засувки. Як голова ОСББ дбаю про безпеку своїх мешканців і хочу, щоб не трапилося жодного аварійного випадку, – зазначає Сергій Бузько. – Насамперед дочекаємося, коли всі ці законодавчі зміни завершаться. Буде чіткий закон: або споживачі укладатимуть індивідуальні договори з газовою компанією, або ОСББ. Газова система – це не жарти. Від її роботи залежить життя людей».

Тож, за внутрішньобудинкові газові мережі несе відповідальність власник або співвласник будинку. Це передбачають такі нормативні документи: Закон України «Про житлово-комунальні послуги», «Кодекс газорозподільних систем», прийнятий державним органом НКРЕКП, та «Правила безпеки систем газопостачання», затверджені Мінпаливенерго.

Аналізуючи ситуацію в Луцьку, начальник управління технічного обслуговування АТ «Волиньгаз» Роман Шабала нагадує, що обслуговування газових мереж в житлових будівлях – це перш за все питання безпеки споживачів.  За безпечну експлуатацію систем газопостачання відповідають їх власники.

«У компанії АТ «Волиньгаз» занепокоєні з приводу того, що дуже мало укладених договорів. Власники,  управителі нехтують вимогами законодавства та не поспішають укладати договори на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, – каже Роман Шабала. – Більшість будинків досі без належного техобслуговування, а це загрожує життю та здоров’ю громадян».

Лучанка Ольга Стець мешкає в багатоповерхівці на вул. Ветеранів, 13 давно. Пенсіонерка вийшла до учасників прес-туру, бо помітила їх із вікна своєї квартири на першому поверсі. Жінка запросила до помешкання і показала як користується газовою плитою. Викладач іноземних мов тепер займається сімейним затишком. На кухні часто готує смачні страви і каже, що завжди відкриває кватирку.

«Маю вже нову газову плиту, тому й проблем менше. Про правила використання газу в побуті знаю. Але дякую газовикам за те, що їх сьогодні нагадали, сказали, що при витоку дзвонити на 104», – ділиться думками Ольга Пилипівна. – Розповіли про техобслуговування квартири».

Газовики радять споживачам газу «готувати сани влітку»: не зволікати та укласти договір із ліцензованою компанією про техобслуговування свого домогосподарства, а також договір про технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання.

Довідково: АТ «Волиньгаз» не продає газ, а здійснює його розподіл (доставку) для 250 тис. побутових споживачів та понад 4 тис. підприємств Волинської області. Загалом компанія обслуговує понад 7, 7 тис. км. газопроводів різного тиску.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: