19:47, 12 Вересня 2020

У Луцьку відкрили пам’ятник українці, яка стала королевою Франції

Вперше в історії з офіційним візитом Луцьк відвідав надзвичайний та повноважний посол Франції, який взяв участь у відкритті пам’ятника Анні Київській.

Пам’ятник Анні Київській відкрили в межах проекту «Шлях Королеви» у сквері на проспекті Волі, 3 у Луцьку.

Начальник управління туризму та промоції міста Луцької міськради Катерина Теліпська зазначила, що Луцьку сьогодні виповнюється 935 років, хоча дослідники переконані, що вік міста перевищує тисячу років. Вона нагадала, що торік з нагоди Дня міста за сприяння міжнародного мистецького фестивалю «Anne de Kiev fest» лучани мали можливість переглянути унікальну виставу «Едігна, донька Анни Київської та Генріха Першого». Після перегляду спектаклю громада Києва передала громаді Луцька пам’ятник Анні Київській, королеві Франції, доньці великого князя Київського Ярослава Мудрого. Це – не просто пам’ятник, а ще одна точка на міжнародному проекті «Шлях Королеви». Проект передбачає встановлення аналогічних пам’ятників у ключових містах Європи, у яких побувала на шляху до Франції майбутня королева. Волинь теж представлена на цьому шляху. Вперше пам’ятник Анні Київській з’явився у 2016 році у Києві, у 2019 році – в бельгійському місті Арлон, у польському Кракові, Версалі та Тулузі. Всі ці проекти створені талантом та зусиллями засновника міжнародного мистецького фестивалю «Anne de Kiev fest» Федора Баландіна. Вивчення історичних джерел та дослідження шляху королеви зело його з волинянином, істориком, професором НУ «Острозька академія» Петром Кралюком.

Про волинські стежки Анни на її великому шляху королеви розповів історик. Петро Кралюк зауважив, що за часів раннього Середньовіччя Волинь належала до найбільш розвинутих регіонів слов’янського світу. На теренах Волині, як свідчать історики, існувало 300 міст. Про це свідчать численні пам’ятки, наприклад, Зимненське городище, розкопане неподалік сучасного Володимира-Волинського. У середині 11-го століття через Волинь проїжджала Анна Київська, майбутня королева Франції. Вона у супроводі французького посольства вирушила з Києва і, за найбільш поширеною версією, їхала шляхом, що пролягав через Луцьк, Торчин, Володимир та Устилуг. У рамках фестивалю «Anne de Kiev fest» докладно вивчають питання шляху Анни Київської та готують окреме видання на цю тему.

Надзвичайний та повноважний посол Франції в Україні Етьєн де Понсен зазначив, що з люб’язністю прийняв запрошення долучитися до відкриття чудової скульптури Анни Київської. Перша з причин – це те, що Анна Київська є символічною постаттю в контексті історичних зв’язків, які тісно єднають Францію та Україну. Анна Київська жила в 11-му столітті, тобто, майже тисячу років тому. У 1051 році вона одружилася з королем Франції Генріхом Першим, якого історія запам’ятала якраз лише тому, що він був чоловіком Анни Київської. Можна лише уявити, якою в ті давні часи була подорож молодої дівчини яка виїхала з Києва та перетнула всю Європу, щоб одружитися з королем Франції на іншому боці континенту. Після смерті короля Анна стала регенткою і керувала королівством, доки  син не досяг повноліття. Тобто, українка керувала Францією. Вона була могутньою жінкою в авангарді своєї історичної епохи. Анна уособлює унікальний зв’язок між двома країнами. Завдяки її заміжжю у всіх наступних королів Франції в жилах текла частина слов’янської, української крові.

Посол подякував усім причетним до збереження пам’яті про цю захопливу історичну постать, зокрема Федору Баландіну, за внесок та служіння дружбі між Україною та Францією завдяки згаданому міжнародному фестивалю. Етьєн де Понсен зауважив, що ця церемонія дала йому прекрасну нагоду приїхати до чудового міста Луцька, куди раніше ніколи не приїздили посли Франції. Він запевнив, що щасливий заповнити цю прогалину. Посол відзначив що посольство Франції та усі його служби готові допомагати в реалізації спільних проектів Луцька та Франції. Він наголосив, що Франція – це не лише культура, а й французька мова, якою розмовляють 400 мільйонів осіб на усій планеті. Юна Анна Київська вивчила французьку мову, приїхавши до Франції, а всіх жителів Луцька посол закликав також вивчати цю мову з «Альянс Франсез Рівне». Посол зичив, аби пам’ятник Анні Київській став символом зміцнення відносин між Україною та Францією.

Виконувач повноважень Луцького міського голови Григорій Пустовіт зауважив, що постать Анни Київської об’єднує, є спільною в історії двох держав. Посадовець наголосив, що українки неймовірно мудрі, неймовірно вродливі, настільки прекрасні, що варто було Анні потрапити у Францію, як її вже пам’ятають тисячу років. Цей пам’ятник, з його слів – підтвердження того, що Луцьк був, є і буде частиною Європи. Пам’ятник також є символом шляхетності київської громади, яка подарувала Луцьку не лише скульптуру, а й унікальну виставу. Встановлення пам’ятника, на його думку, буде першим кроком на шляху зближення Луцька з громадами Франції і незабаром за сприяння посольства Луцьк знайде місто-партнера у Франції.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: