10:45, 21 Січня 2020

У Луцьку скасували коефіцієнт платних та безплатних пасажирів тролейбусів

Директор ЛПЕ вважає, що скасування коефіцієнта призведе до фінансових втрат, оскільки автоматизована система наразі не функціонує належним чином і не всі пільговики мають електронний квиток.

Про це йшлося під час засідання виконавчого комітету Луцької міськради 21 січня.

Члени виконкому розглянули проект рішення про втрату чинності рішення виконкому про встановлення коефіцієнта платних і безплатних пасажирів в електротранспорті. Як пояснив начальник управління транспорту та зв’язку міськради Володимир Степанов, працює система АСОП у громадському транспорту, тож облік платних та безплатних пасажирів ведуть у повній кількості. Враховуючи це, а також службову записку директора департаменту соцполітики, виносять на розгляд цей проект рішення. Зі слів посадовця, більше не потрібно з олівцем рахувати пільгових пасажирів, тому що система рахує як платних пасажирів, так і повних та часткових пільговиків. Протягом цього року компенсаційні виплати за перевезення пільговиків для КП «Луцьке підприємство електротранспорту» здійснюватимуть відповідно до електронного обліку та тристороннього договору.

Своєю чергою, директор ЛПЕ Володимир Пуц відзначив, що для виплати компенсацій підприємству краще розглянути договір на транспортну роботу. Наразі підприємство має лише два мільйони відшкодувань за грудень. Ситуація може стабілізуватися за місяць-два. На його думку, якщо ліквідувати коефіцієнт та не перейти на інший метод фінансування, а тільки на АСОП, підприємство недотримуватиме кошти, тому що наразі дані системи не коректні, а 10 тисяч пільговиків у місті досі не отримали електронного квитка, а багато хто не провалідовує у транспорті пільговий електронний квиток. Тому наразі брати цифри АСОП як реальні передчасно.  Він наголосив, що на лінії збільшують кількість тролейбусів до 45, фонд оплати праці не зменшується, є значні витрати на ремонт, техобслуговування, дорожчає електроенергія. Тому своїм рішенням виконком може створити проблему для ЛПЕ.

Перший заступник міського голови Григорій Недопад зазначив, що потрібно розуміти підстави нарахування за коефіцієнтом відшкодування. З його слів, після введення АСОП підстави для існування коефіцієнту нівелюються.

Директор департаменту економічної політики Борис Смаль повідомив, що у тролейбусах, відповідно до даних АСОП, насправді не їздять стільки пільговиків, як це порахували теоретично кілька років тому і на підставі цих розрахунків визначали коефіцієнт.

Члени виконкому вирішили підтримати проект рішення.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: