19:21, 28 Березня 2023
У Луцьку показують «Історії з окупованого Криму»
Сьогодні, 28 березня, в Арт-Галереї Центрального універмагу Луцька відкрили однойменну фотовиставку. Її створили Центр прав людини «ZMINA» спільно з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим.
Голова Центру прав людини «ZMINA» Тетяна Печончик на прес-конференції для місцевих ЗМІ розповіла, що згадана виставка складається з 22-х світлин трьох українських репортерів: Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук.
Вони зазнімкували ці кадри у період із 2014-го до 2019-го року, доки ще мали змогу взагалі заїхати у Крим. Адже згодом російська окупаційна адміністрація ввела для них заборону відвідувати цей півострів і рф, терміном від 10-ти до 35-ти років.
Із авторів виставки на її відкритті в Луцьку була присутня Альона Савчук, яка, до слова, має волинське коріння. Вона розповіла своїм землякам, що впродовж 2016-2018-го як репортерка висвітлювала судові процеси над політв’язнями в окупованому Криму. Писала про людей, які залишилися вдома, попри залякування та погрози, арешти й суди, катування і приниження гідності силовими структурами країни-окупанта або їх посіпаками на місцях.
До слова, кожну світлину супроводжує історія її створення: про зруйновані долі сотень сімей, переслідування активістів за національною, мовною, релігійною та світоглядною ознаками, про любов до своєї землі, солідарність та взаємну підтримку, віру в те, що Крим, після десятирічних (це лише у XXI столітті) поневірянь його мешканців, відновить звичний (до 2014-го року) status quo після активних та ефективних дій Збройних сил України.
Заступник голови правління Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін не приховав, що окупаційна влада перетворила Крим на в’язницю для людей, викрадених на новоокупованих територіях України.
Тоді як від початку окупації російськими військами цього півострова і до сьогодні заарештували понад 150 осіб (переважно, кримських татар) , викрали 43 українських активістів, 11 з яких вважають зниклими безвісти, а один залишається під вартою.
Окрім того, окупаційна влада тримає за ґратами 15 журналістів (співпрацювали з ініціативою «Кримська солідарність») за політично мотивованими обвинуваченнями.
Сейран Алієв, Марлен Асанов, Тимур Ібрагімов, Сервер Мустафаєв, Осман Аріфмеметов, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Рустем Шейхалієв… Ще трьох громадянських журналістів – Ірину Данилович, Вілена Темер’янова і Ернеста Аметова – окупанти ув’язнили тогоріч.
«Можна сказати, що кожен десятий кримський політв’язень позбавлений волі за журналістську діяльність», – констатувала Тетяна Печончик.
Під час прес-конференції вона представила ще одного виступаючого. Це – Петро Вигівський, син якого – Валентин – вісім з половиною років перебуває в незаконному ув’язненні в рф. Його та ще одного громадянина України (Віктора Шура) 2014-го року звинуватили у шпигунстві. Пан Петро зізнався, що весь цей час не бачив сина.
Мама ж Валентина крайній раз відвідувала його у січні 2017-го року…
Відомо, що після повномасштабного вторгнення росії в Україну умови його утримання стали ще гіршими: відсутній консульський нагляд, не працює пошта, він позбавлений можливості отримувати передачі, кошти від рідних на рахунок, як і, власне, інформацію про те, що насправді відбувається нині в Україні.
Керівник Відділу інформаційного забезпечення Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим Євген Бондаренко зазначив, що з 24 лютого 2022 року питання окупованого півострова дуже важливо було втримати як у національному, так і в міжнародному медійному просторі, а також – доносити важливу та правдиву інформацію про ситуацію в Криму до наших громадян, зокрема й тих, які живуть в окупації. Саме тому команда Представництва здійснює регулярний моніторинг ситуації на окупованому українському півострові з усіх вищезгаданих питань, готує оперативні щотижневі зведення, що їх поширює на власних медійних ресурсах та в засобах масової інформації різних рівнів.
Живим документом у цьому сенсі стала згадана фотовиставка «Історії з окупованого Криму», яку всі охочі зможуть переглянути до 6 квітня.
Залишити відповідь