16:37, 04 Вересня 2020

У Луцьку археологи звітували про сенсаційне відкриття

Сьогодні за участі виконувача повноважень міського голови Григорія Пустовіта, радника міського голови Ігоря Поліщука, ректора Волинського національного університету імені Лесі Українки Анатолія Цьося, представників Волинської обласної державної адміністрації, Державного історико-культурного заповідника у місті Луцьку, Державного підприємства “Науково-дослідний центр “Охоронна археологічна служба України”, проектної та підрядної організацій відбулась виїзна нарада, під час якої заслухали звіт керівника археологічної експедиції, здійснили огляд технічного стану підземель, обговорили питання реставраційного ремонту у них та забезпечення доступу відвідувачами.

Про це повідомляють на веб-сайті Луцької міськради.

Ще три місяці тому про існування підземелля під баштою Чорторийських та монастирем єзуїтів ніхто навіть не здогадувався. Надійно сховані під добрячим шаром землі, вони до сьогодні зберігали свої таємниці. Невідомі підземні кімнати виявили у травні під час ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках архітектури національного значення в рамках проекту “Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Луцька та Любліна” Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.

Виконувач повноважень міського голови Григорій Пустовіт зазначив: “Сьогодні ми бачимо, які зміни відбуваються у Старому місті. Це заслуга тих, хто виборював гранти, тих, хто вірив у нашу перемогу в проекті. Ми дякуємо усім, хто вірив у наші сили. Бо це буде ще один цікавий туристичний маршрут, який приваблюватиме лучан та гостей міста своєю історичною минувшиною”.

Чи не найскладнішим у цьому проекті для спеціалістів підприємства “Житлобуд-2” було зберегти більше метра залишків мурів Окольного замку, який відреставрували спеціальною цеглою. Аби відновити частинку історії, територію обгородили спеціальним парканом – частоколом, а південно-західний фасад колегіуму монастиря єзуїтів пофарбували спеціальною водостійкою фарбою, яка зберігатиметься тривалий час.

Допомагали науковцям досліджувати історичну спадщину нашого міста десять студентів факультету історії, політології та національної безпеки Волинського державного університету імені Лесі Українки, які здійснювали розкопки в нововіднайдених підземеллях. Для них це не лише практика, а й велика відповідальність.

Під час розкопок вдалося відшукати унікальні речі, яких немає жоден музей України. Це і скляний посуд, ручне оригінальне оздоблення каменів, цегла дзеркально датована 1826 роком і навіть заклад-мініатюр, який ставили на куток під час будівництва приміщення на знак добробуту та благополуччя. Але це лише частина тих унікальних речей, які зберігають підземелля.

За короткий термін вдалося розчистити від сміття сімдесят метрів квадратних площі підземелля. Таким чином, на глибині чотири метри віднайшли кілька приміщень. Стосовно призначення кімнат, досі висувають лише гіпотези. Очевидно, та, що під вежею, цілком могла бути складом боєприпасів, адже вежа Чорторийських була оборонною. Решта кімнат могли бути господарськими. Насправді, у Луцьку підземель багато, що і ускладнює науковцям пошук справді цікавого та унікального серед «підземних розвалин» нашого міста.

“Це найбільш сенсаційне і найбільш вагоме археологічне відкриття за часів Незалежності України у нашому місті. Ми сьогодні побували у кімнатах, які, на думку науковців, ніхто не досліджував понад сто років. Крім того, ми побачили багато цікавих історичних предметів. Тут є замуровані арки, очевидно, там є ще кімнати. Ми вважаємо, що наші підземелля не досліджені взагалі, тому тут роботи ще на десятки років. Відтак, варто продовжувати цю роботу і відкривати наше місто для лучан і для усіх, хто цікавиться історичною спадщиною нашого міста”,- наголосив радник міського голови Ігор Поліщук.

І це лише початок нових досліджень історії нашого міста, адже литовські експерти підтвердили здогадку наших фахівців: луцьке підземелля одне з найбільших підземель у Європі.

Довідково

Проект “Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Луцька та Любліна” із загальним бюджетом 1,676 млн. євро, з яких 1,034 млн. євро отримає місто Луцьк, передбачає реставрацію башти Чорторийських, підвалів та частини фасаду монастиря єзуїтів в Луцьку, Готичної вежі у Любліні, а також інші заходи, спрямовані на промоцію цих архітектурних об’єктів.

Тож паралельно у Любліні зараз відновлюють Готичну вежу, а у Луцьку – башту Чарторийських, останню з восьми веж окольного замку, яка дійшла до наших часів, а також колегіум монастиря єзуїтів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: