15:30, 06 Червня 2024

У Ковелі діє виставка «Витинанки – мереживний світ»

Ковельчан та гостей міста запрошують відвідати виставку робіт учнів Ковельської дитячої художньої школи імені Андроника Лазарчука «Витинанки – мереживний світ».

Про це повіомляє Ковельська міська рада.

Вистпавка діє з 23 травня до 18 червня у на другому поверсі Галереї мистецтв.

«Сьогодні ми поговоримо про українське народне декоративне мистецтво, а саме – про витинанку, історія якої сягає давніх часів. Витинанка – це паперовий виріб, прикраса, що ажурно вирізана ножем чи ножицями. Назва походить від українського слова «витинати», тобто «вирізувати», «вивертати», – йдеться у повідомленні.

Перші витинанки з’явились у Китаї та пов’язані з винайденням паперу. На території України в середині ХІХ століття витинанки стали популярним оздобленням українського житла. Це був дешевий та простий спосіб прикрасити житло до великодніх чи різдвяних свят. Такий вид мистецтва був розповсюджений на Поділлі, Подніпров’ї, Прикарпатті.

Паперовий декор поєднувався зі шкіряними прикрасами, настінними розписами, вишивками. Витинанки розміщували на стіни, вікна, полиці, груби, комини, печі. Особливо поширеним в українській хаті було оздоблення божників та мисників. Готову витинанку намазували клеєм з муки, а тоді лiпили на стiну, комин, сволок. Паперові вироби «жили» півроку, рідше – рік.

Витинанки бувають одинарними (виготовляються з одного аркуша паперу) та складними (аплікації з кількох аркушів паперу), ажурними та силуетними. В ажурних витинанках зображення утворюється дірками в папері, який перед вирізанням складають удвоє, учетверо чи увосьмеро (звідси і назви витинанок: близнята, четверики, шестерики, восьмерики). Такі роботи переважно симетричні. У силуетних витинанках зображення утворюється папером, що залишився після вирізання, такі роботи – сюжетні і несиметричні.

Орнамент традиційних витинанок часто геометричний і рослинний, проте, трапляються антропоморфні та зооморфні фігурки, зображення предметів побуту, архітектури тощо. Сюжетна витинанка могла розповісти, що відбувається в родині, хто народився, які були свята. Кожний знак, що був на витинанці, ніс сакральне значення.

Сьогодні витинанка не втрачає своєї актуальності. Цю техніку використовують традиційні майстри, художники, пересічні громадяни. Учні Ковельської дитячої художньої школи ім. Андроника Лазарчука вивчають мистецтво витинанки та проявляють у своїх роботах неабиякий талант. Переконатись в цьому можна, відвідавши виставку витинанок, що діє у виставковій залі історичного музею. Тут експонуються кращі роботи учнів школи. Найбільшу кількість витинанок представили Діана Оніщук та Дарина Шнайдер, які уже давно працюють у цій техніці та є неодноразовими переможцями конкурсів різних рівнів. Наставники юних митців, вчителі – Іванна В’юн, Людмила Дятел, Олена Бєлуха, Оксана Луцик. Вони прищеплюють учням любов до прекрасного та відроджують українські традиційні техніки декоративного мистецтва.

“Можливо, саме ця експозиція надихне вас створити власний паперовий шедевр”, – кажуть організатори виставки.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: