15:58, 25 листопада 2021

У центрі Луцька презентували історичну інсталяцію подій 2004 та 2013-2014 років

Недільного ранку на Театральному майдані ставили намети і палили багаття. Здалеку майоріли та розвивалися на вітрові український прапори. Лунали «майданівські» пісні та мелодії бандури.

Про це повідомляють на веб-сайті Луцької міськради.

21 листопада не звичний вихідний,  – це пам’ятний День Гідності та Cвободи, що включає в себе відзначення річниць Помаранчевої революції та Євромайдану. Це день об’єднує людей, щоб віддати шану важливим подіям в історії становлення незалежності і свободи України.

«Сьогодні ми поставили намети в центрі міста не просто так. Ми зробили інсталяцію наметового містечка. Ставили ціль, аби відновити в пам’яті події 2004 та 2013-2014 років. А також цим заходом ми проводимо просвітницьку роботу серед молодих людей, які тоді були ще дітьми, і достеменно не знають, що тоді відбувалося,  – розповів Юрій Семчук, директор Центру національно-патріотичного виховання дітей та молоді в місті Луцьк. – Вагомо те, що до створення заходу долучилися декілька організацій, а саме: Луцька міська рада, Департамент молоді та спорту Луцької міської ради, Молодіжний центр Волині, Волинський молодіжний центр YouthСфера, Молодіжна рада Волині, Молодіжна рада при Луцькій районній раді та Центр національно-патріотичного виховання дітей та молоді у Луцьку. Прийшло чимало небайдужих лучан, приносили квіти та свічки до стели Героям Небесної Сотні. Це означає, що волиняни готові об’єднуватися, пам’ятати, підтримувати одне одного, як це було в дні майданів».

Гідність, свобода, незалежність, мужність, героїзм, патріотизм, – ці слова найчастіше звучали на Театральному майдані. На екрані транслювали документальні фільми з подій революцій та спогади очевидців. Одною із таких стрічок була «Революція Гідності в контексті перманентних змін», що відзняли студенти Луцького педагогічного коледжу, спільно з Волинською кіностудією. Про це розповіла Яна Бащук.

Захід розпочався під звуки бандури, на якій виконала гімн України Анна Харчук, лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів.

На майдані був встановлений так званий «вільний мікрофон», виступити міг будь-хто охочий. Так присутні почули розповіді Сергія Годлевського, учасника революцій та історика про події, що відбувалися на 7 та 17 років тому.

Олексій Кушнєр, учасник революцій гідності та бойових дій на сході України, як очевидець поділився з присутніми вражаючими спогадами, що не лишили байдужими жодного.

Сьогодні ми відзначаємо день, який є радісним і, водночас, трагічним. Трагічним, бо ми всі знаємо події, які передували відзначенню цього дня офіційним святом. Треба пам’ятати сторінки нашої історії. Важливо, щоб молодь не забувала про цей день. Зараз зростає покоління, яке не було присутнім та, навіть із масмедіа, не знає про ці події. Такі заходи як це виконують, насамперед, освітньо-виховну роль, – доєдналася до вітального слова Зарина Дацик, начальник відділу молоді та спорту міської ради.

Присутні почули славнозвісний уривок із поеми «Кавказ» Тараса Шевченка, який ще називають «Борітеся – поборете», у виконанні Катерини Артимук, спеціаліста Центру національно-патріотичного виховання дітей та молоді у місті Луцьк.

«Мені було 11 років, коли почався майдан. Я боялася, бо не розуміла, що відбувається. Завдяки таким заходам як цей, щоразу більше розумію про події 2013-2014 років. А ще сьогодні я відчула дух єднання небайдужих громадян», – відзначила Вероніка Міщук, керівниця Молодіжного центру Волині.

До мікрофону також підходили небайдужі лучани, що були очевидцями подій революцій та ділилися своїми враженнями та спогадами.

«Прокидаюся щоранку і запитую в себе, як готова діяти задля України? Ввечері, перед сном, знову питаюся, що сьогодні зробила? Відповідати треба чесно. Так формується усвідомленість за долю нашої країни», – відзначила Яна Романюк, керівник Волинського молодіжного центру YouthСфера.

Формат, в якому було відзначено пам’ятний День Гідності та Свободи цьогоріч, започаткований вперше. Організатори намагалися відтворити історичний вигляд революційного наметового містечка, нести патріотичну і соціально-виховну місію. На заході вшанували пам’ять героїв Небесної Сотні хвилиною мовчання, запалюванням свічок та покладанням квітів до фотостенду на майдані. Окреме місце мала фотовиставка зі світлинами подій 2013-2014 років із Києва та Луцька.

Для мене сьогодні день пам’яті, який став точкою незабуття, точкою неповернення до минулого, до того шляху, яким йшла Україна раніше. Ми заплати високу ціну. Це особливо відчула наша сім’я. Нема нічого ціннішого за життя. Але люди йшли на смерть із чітким розумінням: або сьогодні, або ніколи. Брали відповідальність розбудити свідомість українців, – розповіла Олена Стрільбіцька, двоюрідна сестра Сергія Байдовського, Героя Небесної Сотні.

Не обійшлося без «майданівських» бутербродів із гарячим чаєм, які цього дня були особливо смачними. Холодний листопадний день став по-дружньому теплим, адже його наповнили спогади, емоції та братерське єднання мешканців міста.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: