17:26, 25 Серпня 2022

Туберкульоз на Волині: лікарі пояснюють чому не варто заспокоюватися через зниження захворювання

Фото: Associated Press

Фото: Associated Press

На Волині у 2022 році лікарі відмітили спад захворюваності на туберкульоз. За словами медичної директорки Волинського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру Наталії Чурсіної, це обумовлено кількома причинами. Вона пояснила: через від’їзд людей та спад діагностики є вірогідність поширення хвороби в майбутньому.

Цифри про захворюваність

За інформацією Наталії Чурсіної за шість місяців 2022 року кількість хворих на туберкульоз на Волині менша, ніж за той самий період минулого року. Цьогоріч туберкульоз діагностували у 225 пацієнтів. З них 31 – у Володимир-Волинському районі, 26 – у Камінь-Каширському, 67 – у Ковельському та 101 у Луцькому районі та у місті Луцьк. За той самий період у 2021 році таких випадків було 279. Всього у 2022 році зафіксували 278 хворих з активним туберкульозом, включаючи рецидиви. У 2021 році цей показник становив 346 людей.

«Тішитися зарано. Зниження виявлення обумовлено декількома причинами: відбувся значний спад діагностики захворювання у зв’язку з військовими діями та з незавершеною реформою охорони здоров’я, коли обов’язок первинного виявлення захворювання покладено на сімейного лікаря. І, звичайно ж, великою міграцією населення», – зазначила лікарка.

Що з діагностикою

Наталія Чурсіна повідомила: медики зіткнулись з новими для них проблемами при діагностуванні. Зокрема йдеться про психологічні та організаційні труднощі.

«Ми намагаємося подолати труднощі проведенням семінарів, лекцій, різними формами просвітницької роботи. Але головне – створення умов для швидкого і ефективного діагностування і лікування туберкульозу», – сказала фтизіатриня.

І додала, що водночас є й зрушення в плані діагностики хвороби. В області вже є спеціальне обладнання «джин-експерт», з допомогою якого проводять швидке генетичне дослідження наявності туберкульозу.

«Обладнання діагностує хворобу з будь-якого біологічного матеріалу: зразка мокроти, плевральної рідини, спинно-мозкової рідини. Все залежить від того, де є прояв хвороби», – зазначила лікарка.

Наразі в області доступна діагностика у всіх районах – у Камінь-Каширському, Нововолинську, у Луцькій міській лікарні, в Маневичах , у місті Володимир та у Волинському обласному фтизіопульмонологічному медичному центрі.

Ціна лікування

І діагностика туберкульозу, і його лікування для пацієнтів – безоплатні. Однак, закладам за них сплачує Національна служба здоров’я України.

«Для держави діагностика коштує понад 30 доларів за один картридж, тобто за одне дослідження. Медикаменти пацієнти також отримують безоплатно. Водночас, ціна всього лікування – шалена і це треба пам’ятати та ставитися до процесу дуже відповідально», – наголосила Наталія Чурсіна.

Вона також зазначила, що наразі всі необхідні препарати для пацієнтів в області є в наявності. Всі вони закуплені коштом держави.

Причини зупинки лікування

На думку лікарки, одна з причин того, що люди припиняють лікуватись, полягає у тому, що пацієнти не усвідомлюють вартості лікування. Інша причина – нерозуміння наслідків зупинки лікування.

«У цьому явищі багато складових, а саме лікування туберкульозу – довготривалий процес. Воно може розтягнутися на декілька місяців, а може і на роки. Але завжди треба пам’ятати, що туберкульоз – вилікований. Люди помилково вважають, що туберкульоз – це вирок», – сказала Наталя Чурсіна.

Однак, вилікуватись реально, якщо виконувати всі призначення, та співпрацювати з командою фахівців. За словами фтизіатрині, припинивши прийом ліків, пацієнти виробляють стійкість туберкульозу до якісних препаратів.

«Ефект псують і алкогольна залежність, і наркотична… Деякі пацієнти не знаходять спільної мови з лікуючим або з сімейним лікарем чи бояться стигматизації, тобто негативної реакції суспільства на особу з цим діагнозом. Все це може призвести до негативних наслідків», – уточнила вона.

Якщо хворий почав лікування і кинув його з будь якої причини – не переніс препарат, чи почав зловживати алкоголем, чи вирішив, що вже здоровий і тому припинив прийом ліків — ефекту не буде. Адже препарат, який використовувався у схемі раніше, практично перестає діяти.

«Виникає звикання та стійкість організму до антибіотиків і побороти туберкульоз стає майже неможливо. Хочу наголосити, що лікування туберкульозу це не лише про збереження власного здоров’я та життя, а й про безпеку близьких. Треба тільки своєчасно його виявити і правильно, ретельно лікувати, дотримуючись усіх необхідних призначень», – додала Наталія Чурсіна.

Лікарка також наголосила на тому, що людям не варто зловживати антибіотиками широкого спектру при лікуванні інших хвороб. Адже, якщо препаратом лікували, для прикладу, пневмонію, то при лікування туберкульозу цей препарат потім може не бути ефективним.

Психологічна допомога при лікуванні

Під час лікування на поміч приходить держава та суспільство. За словами Наталії Чурсіної, пацієнтам пропонують медико-соціальний супровід, аби спонукати їх не покидати лікування на пів дорозі.

«На Волині таким супроводом займаються представники Товариства Червоного Хреста. Для порівняння – на сусідній Рівненщині цю функцію виконує Благодійна організація «Мережа 100 % життя Рівне». До супроводу входить роздача пацієнтам продуктових наборів, постачання ліків та контроль за їхнім прийомом, консультація психолога, та надання інших соціальних послуг», – повідомила лікарка.

Вона пояснила: багато з тих, хто захворів на туберкульоз, мають певні психологічні проблеми. Зараз у фтизіопульмонологічному центрі Луцька є два психологи, які допомагають пацієнтам впоратися з проблемою.

«Консультації психолога часто потребують ті, хто не сприйняли лікування чи погано його переносять, хто має якісь свої особисті життєві обставини. Багато хто приховує діагноз, бо важко повідомити про хворобу в родині, або навпаки просять саме психолога поговорити з рідними про наявність проблеми. Є психолог і на соціальному супроводі від «Червоного хреста» – там теж працюють амбулаторно з пацієнтами», – сказала Наталія Чурсіна.

За роз’ясненнями медичної директорки, пацієнтам необхідно детально роз’яснювати, чому лікування необхідне, як саме воно проходитиме тощо. Найчастіше такі роз’яснення тривають 40-50 хвилин і довше, декому потрібно пояснювати кілька разів. Витрачений на роз’яснення час компенсується скороченням терміну лікування та особистою безпекою.

Соціальні групи та профілактика

Наталія Чурсіна пояснила: наразі туберкульозом хворіють всі верстви населення. Одного здорового способу життя не достатньо, аби не захворіти.

«В умовах війни легше буває десь підхопити інфекцію, часто хвороба трапляється через стрес або післястрес. Перед тим, як перевіряти пацієнтів на наявність туберкульозу, лікарі ретельно дізнаються, чи справді всі ознаки вказують на це захворювання», – уточнила лікарка.

В якості профілактики і самоконтролю зараз кожен може пройти анкетування на онлайн-ресурсах. Там важливо чесно відповісти на запитання про наявні симптоми і в підсумку бот видасть, варто вам звертатись до фтизіатра чи ні.

Якщо ризик зараження високий, є кашель і мокротиння, то можна безпосередньо звернутись до фтизіатрів. Там одразу ж безкоштовно обстежать, призначать лікування за рахунок програми медичних гарантій. Або ж можна звернутися до сімейного лікаря, який так само має скерувати до фтизіатра або обстежить пацієнта на своєму рівні.

Пройти анонімне анкетування можна тут. 

Історія як приклад

Житель Волині Віктор, який просив не називати його прізвище, про свою хворобу дізнався до десяти років тому. Звернутись до медиків його спонукав кашель, постійно підвищена температура та стрімка втрата ваги.

«Для того, щоб позбавитися туберкульозу, байдуже – чутливого чи стійкого, лікар дає протитуберкульозні препарати, яких, на жаль, в схемі лікування не менше чотирьох. Всі необхідні ліки були призначені і Вікторові. Препарати, які він приймав, – потужні антибіотики. Через це у чоловіка спостерігалися і запаморочення, і блювота, і діарея», – розповіла Наталія Чурсіна.

З її слів, в процесі лікування іноді таке трапляється через побічні дії препаратів. Зазвичай з ними вдається впоратися. Але в цьому випадку усі наші зусилля були марними. Приходилося відмовлятися від препаратів і у нього виробилась стійкість до усіх випробуваних ліків.

«На той час був лише один дуже ефективний препарат, який, з нашого міркування, міг би допомогти – «Бедаквілін», але держава його тоді ще не закупляла. За цей час він отримував лікування вже протягом чотирьох років. Тоді пацієнт прийняв нестандартне рішення: взяв кредит і купив препарат самотужки, бо, як він тоді сказав, життя дорожче за будь-які гроші», – пояснила лікарка.

Вона уточнила, що в сучасних умовах з’явився новий якісний препарат «Деламанід». Його також закупляють коштом держави.

Що повідомили в НСЗУ

За інформацією Національної служби здоров’я України, пацієнт з туберкульозом отримує безоплатно 100 % послуг, які вказані йому клінічно. У це входять і лабораторно-інструментальні дослідження, і саме лікування і ліки з Національного переліку лікарських засобів. Весь обсяг пакету можна знайти на сайті Національної служби здоров’я України. 

З початку року за Програмою медичних гарантій НСЗУ виплатила законтрактованим медзакладам Волинської області за послуги з допомоги пацієнтам з туберкульозом понад 21,5 млн грн. За червень – 2 062 068 грн.

Матеріал створено в рамках проєкту «Гарантовано!».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: