17:30, 29 Липня 2020

Ситуація з ураженням волинських лісів шкідниками досі складна

Аналізуючи результати відомчого нагляду фахівців охорони і захисту лісу лісогосподарських підприємств Волинського ОУЛМГ, лісопатологів державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Херсонлісозахист», а також   досліджень науковців Поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства в лісах Волині, констатують: лісопатологічна ситуація в області ще досить складна.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинського ОУЛМГ.

Масове ослаблення деревостанів, спричинене довготривалими кліматичними аномаліями та кардинальними порушеннями водного живлення лісів, зумовили суттєве збільшення популяції шкідників та поширення небезпечних хвороб деревостанів. У першу чергу, це відбувається внаслідок  кліматичних змін.

2009-2016 роки: в цей період було надзвичайно спекотне літо з мінімальною кількістю опадів. Літо – сезон, коли дереву, що росте, необхідна волога. І її не було достатньо. Раніше, кілька років поспіль, у лісових масивах Волинської області проходили вітровали та буреломи, що ускладнило лісопатологічну ситуацію.

2016-2018 роки: у  соснових лісах лісогосподарських підприємств Волинського ОУЛМГ (як і в лісових насадження інших областей) стрімко почала збільшуватися популяція шкідника хвойних порід – верхівкового короїда та його супутника – шестизубчатого короїда.

Ще навесні 2016 року спеціалістами лісогосподарських підприємств були закладені перші пробні площі в осередках верхівкового короїда.

Загальна площа осередків верхівкового короїда на час закладки пробних площ (01.05.2016 року) становила 1305 гектарів.

Проблема, з якою зіштовхнулися лісівники, була фактично нова. Рішення необхідно було приймати оперативно. І діяти.

Так, перш за все, для обстеження лісових насаджень з метою уточнення меж та визначення достовірності площ розповсюдження осередків верхівкового короїда та інших шкідників, виявлення нових осередків, вивчення методів боротьби з 2015 року на території підвідомчих підприємств працює наукова група  Поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації.

Лабораторні дослідження лісопатологічних зразків проводились зазначеною науковою групою та фахівцями ДП «Херсонлісозахист».

Для більш детального обстеження лісових масивів в 2017 році Волинським ОУЛМГ було придбано професійний квадрокоптер «ФАНТОМ-4 ПРО», котрий з висоти дає змогу виявити найсвіжіші осередки всихання соснових насаджень.  Для вивчення видового складу шкідника закуплено та вивішено 1000 феромонних пасток.

Протягом 2016-2020 років у всіх лісогосподарських підприємствах обласного управління лісового та мисливського господарства  було проведено понад 80  тематичних семінарів з виїздом у лісові масиви за участю представників місцевої влади, громадських організацій, науковців, засобів масової інформації.

З метою висвітлення проблеми видано буклети та вивішено аншлаги та панно в місцях відпочинку людей та вздовж автомобільних шляхів.  Як один з методів біологічної боротьби, кожного року вивішується більше 10 тисяч шпаківень для приваблення корисних птахів.

Працівники прес-служби управління створили документальну стрічку, де наглядно відображається стан всихання соснових насаджень. Фільм знімався як із землі, так із допомогою квадрокоптера – саме вигляд осередків та площі їх розповсюдження з висоти реалістично відображають ситуацію із розповсюдженням шкідників соснових насаджень.

Стало зрозуміло, що при невчасному прийнятті кардинальних санітарних заходів лісопатологічна ситуація могла перерости в стан надзвичайної лісогосподарської чи, можна сказати, техногенно-екологічної ситуації. Висновки науковців та лісівників однозначні – без своєчасного вирубування вражених ділянок та оперативної ліквідації порубкових залишків, поширення шкідників не зупинити. У той час аналогічним шляхом уже активно йшли лісівники Республіки Білорусь та Польщі.

Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства   заходи з поліпшення санітарного стану лісів здійснювало шляхом проведенням  вибіркових і суцільних санітарних рубок, повною ліквідацією  порубкових решток в осередках верхівкового короїда.

І такий метод виправдав себе.

Із 2018 року площа вражених верхівковим короїдом насаджень стала зменшуватись.

Станом на сьогодні вона становить 3088 гектари.

Фахівці Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства і надалі працюють над збереженням лісових насаджень від знищення, пошкодження, ослаблення та іншого негативного впливу всіх шкідників та хвороб лісу.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: