18:53, 22 листопада 2024
Священник, чоловік луцької посадовиці та інші ФОПи: як в Підгайцівській громаді дороги ремонтували
«Те що я священник не стосується цього питання. І взагалі не хотів би спілкуватися з журналістами, бо вони проблему не досліджують, а лише пишуть що їм заманеться» – каже нам один із ФОПів, які ремонтують дороги у Підгайцівській громаді на Волині. Дуже часто тут з підприємцями укладають прямі угоди, бо, щоб оголосити тендер та вибрати найнижчу ціну, вартість робіт не «дотягує» чотири-вісім гривень до 200 тисяч.
Як і хто ремонтує дороги у Підгайцівській громаді читайте у статті «Волинь Online».
Бюджетні, тобто кошти платників податків, мають витрачатися за певними процедурами, передбаченим тендерним законодавством. Воно, зокрема, встановлює, що до певних сум можна обирати виконавця на пряму, а якщо вище так званих порогів (100 тисяч гривень для товарів, 200 тисяч для поточних ремонтів і 1,5 мільйона гривень для капітальних), то потрібно проводити конкурентний тендер. На жаль, багато місцевих влад цим маніпулюють, і більшість договорів підписують на суми наприклад 199 991 гривень тощо. Усе, щоб коштів обраній фірмі чи підприємцю виплатити по максимуму, а тендер не проводити. Такі закупівлі мають великі корупційні ризики. Вони також зовсім не сприяють економії бюджетних коштів.
Так допорогово ремонтують дороги, до прикладу у Берестечківській, Прилісненській, Олицькій, Ратнівській а також і у Підгайцівській громаді, закупівлі якої, ми досліджували у цій статті. Адже, якщо відкрити Прозорро і вибрати код «4523…», яким закодовано будівництво та ремонт доріг, то побачимо цікаву картину. Практично всі угоди підписані без тендеру, тобто виконавця вибрали напряму. А суми більшості договорів близько 199,9 тисячі гривень.
У кого ж замовляють ремонти? У громаді є постійні виконавці, які отримують левову частку грошей.
Зокрема часто укладають договори з ФОП Обертас Сергій Анатолійович. Як дізнаємося з електронних декларацій, — він є чоловіком начальниці відділу фінансів виробничої сфери та аудиту Луцької міської ради Ірини Обертас. Зареєстрований у селі Лище Підгайцівської громади.
Серед його клієнтів найголовніший – Підгайцівська сільська рада. Крім того, підписано кілька контрактів із КП «Луцьке підприємство електротранспорту», луцькими департаментами ЖКГ та Молоді і спорту.
Що цікаво, майже кожна закупівля бюджетників у ФОП Обертас на суми близькі до порогу — 199 994 гривень, 199 991 гривень і тому подібне.
У червні 2024 року Підгайцівська громада уклала чотири договори із Обертасом – вони стосувалися поточного ремонту вулиць та площадки. Всього ж у 2024 році було вже 13 таких закупівель, на загальну суму майже 2,6 мільйона гривень.
Ще один активний підрядник – священик, ФОП Нестер Руслан Борисович. Абсолютно всі бюджетні договори у нього або із Підгайцівською сільською радою, або відділом капбудівництва сільської ради. Суми закупівель теж допорогові, наприклад, 199 594 гривні, 199 911 гривні тощо. Лише за 2024 рік з ним уклали 24 договори, на загальну суму майже 4,8 мільйона гривень.
Надає послуги лише для Підгайцівської сільської ради і ФОП Торунов Олександр Іванович. Загальна їхня сума становить теж майже 4,8 мільйона гривень. Це при тому, що ФОП зареєстрований лише у січні 2024 року. А вже у лютому отримав перший контракт на ремонт дороги. До речі, одразу в цей останній зимовий місяць відремонтував ділянки на вулицях Медова в селі Гаразджа, Привітна, Гірколижна, Східна тощо в селі Лище, Окружна та Теремнівська в Липинах тощо. Чи було це ефективно робити взимку теж лишається загадкою?
Також лише для Підгайцівської громади виконує роботи і ФОП Хаблюк Микола Миколайович, екс-депутат ради. Сума контрактів за останні три роки – 11,8 мільйона гривень. Всі ці договори – на ремонти доріг із Підгайцівською громадою. Відзначимо, що коли пороги закупівель були 50 тисяч (інакше треба було проводити спрощену закупівлю), то укладали договори на суму до 50 тисяч гривень. Тобто ремонти доріг в громаді підлаштовують не під потреби, а під закупівельне законодавство, так щоб уникати конкуретних закупівель.
Теж переважно всі договори з Підгайцівською сільрадою і в ФОПа Годюка Назарія Петрович. Особливу увагу звертаємо на договори, укладені наприкінці 2023 року. Ці закупівлі дорожних ремонтів зацікавили робочу групу по моніторингу закупівель Волинської ОВА.
За результатами моніторингу група виявила завищені ціни в оприлюднених закупівлях (без використання електронної системи) . Підгайцівська сільська рада у період з 19 грудня 2023 року по 22 грудня 2023 на сайті Прозоро оприлюднили закупівлі (без використання електронної системи) 10 послуг з експлуатаційного утримання вулиць і доріг у населених пунктах, аварійно-відновлювальні роботи (поточного ремонту) на загальну суму 1,9 мільйона гривень. Термін надання послуг – до 31 грудня 2023 року. Сім закупівель з поточного ремонту доріг, які потрапили під моніторинг, уклали з ФОП Годюк Назарій Петрович на загальну суму – 1,3 мільйона гривень.
Під цей моніторинг потрапив тоді і ФОП Галяс Євгеній Олександрович. У нього також договори до 200 тисяч гривень. Три закупівлі на загальну суму 585,5 тисячі гривень потрапили під моніторинг.
Всі договори лише з Підгайцівською сільрадою і у ТОВ «Торговий дім «Максітрейд». Якщо точніше – сім договорів на загальну суму майже 1,4 мільйона гривень.
Конкурентні торги
Серед цього «моря» договорів на ремонти до 200 тис. гривень є декілька відкритих торгів. При цьому, конкуренції на них останнім часом немає, майже завжди там лише один учасник.
Наприклад, 19 вересня 2023 року із ПП «Ространс» сільрада уклала договір на виконання поточного ремонту (аварійно-відновлювальні роботи) асфальтобетонного покриття по вул. Готельній в селі Струмівка.
Очікувана вартість торгів була 1,527 мільйона гривень. Єдиний учасник, ПП «Ространс», запропонував суму 1,503 мільйона гривень, тобто економія лише 1,6 %, а це мало.
Серед вимог тендерної документації, аби учасник звернувся до Замовника і ознайомився з проектом, під підпис (Акт обстеження). Зазвичай такі вимоги прописують, щоб наперед знати, хто претендує на участь. Якщо ви «не свій», такий акт вам можуть і не підписати. Якщо хтось оскаржить такі вимоги до контролюючих органів, то з великою ймовірністю його скаргу задовільнять. А якщо ні, дискримінаційна норма лишиться.
Вимагали також сертифікати ІСО. Проблема в тому, що такі сертифікати не усі фірми мають, від них ніякої особливо користі немає, а ще вони коштують грошей. Вимоги зайвих документів Замовником найчастіше свідчать про його небажання справжньої конкуренції на тендері.
Ще один приклад капітальний ремонт вулиці Шкільна в селі Підгайці.
Тут конкурували два учасники – ТОВ «Житлобуд-2» та ПП «Ространс». Першого обрали переможцем, проте під час моніторингу закупівлі аудитори виявили порушення при перевірці його документів Замовником. Тому зобов’язали усунути порушення шляхом припинення зобов’язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору. Проте сільська рада оскаржила висновок у суді. Першу інстанцію програли, апеляцію теж (03.07.2024 р. рішення апеляційного суду). Можливо ще буде касація. (Справа № 140/27194/23).
До слова, «Житлобуд-2», за даними інформаційно-аналітичної системи «You control», належить Леоніду Стефановичу, екс-депутату облради.
Що кажуть у Підгайцівській громаді та ФОПи, що роблять ремонти доріг без тендерів
Заступник Підгайцівського сільського голови Леонід Гроголь зазначив нам у коментарі, що прямі закупівлі скорочують термін виконання тих всіх робіт. Всі ці роботи проводять на звернення жителів громади.
«Це у належному стані підтримуються певні дороги. Тендери – це коли робити вже більш щось масштабне. Коли рахувати згідно норм ДСТУ – це немалі кошти виходять. Громада не може робити все капітальними ремонтами. Ми підтримували в межах поточних ремонтів, щоб воно не знищилося і щоб потім не прийшлося через певний період робити за всі кошти, бо у громади їх не буде достатньо, щоб зробити», – зазначає заступник.
Чому окремі ФОПи виконують роботи лише для Підгайцівської громади, а деякі відразу після реєстрації ФОПом укладають договори з громадою, Гроголь каже, що не знайомий з усіма підприємцями, але є проблема, що немає кому працювати – через війну немає людей.
«Тут роботи необмежений край. Великі об’єкти є, ми проводили тендери, взагалі ніхто не заходить, бо немає ресурсу людського, щоб це ставати робити. Це з усім, з ремонтом техніки так само, стоїть місяцями, бо немає, кому робити. Вже не говорячи за будь-які інші питання. Не можна генератор знайти людей, щоб підключили».
Ми перевірили цей факт за допомогою системи «Prozorro» – за два 2023-2024 роки було лише два тендери, які стосуються саме проведення робіт у Підгайцівській громаді, де не було жодного учасника.
Що ж стосується тендерів на ремонт вулиць Готельна та Шкільна, заступник пояснює, що всі ці договори контролює Антимонопольний комітет. За словами Леоніда Гроголя, на вулиці Шкільній давно завершені роботи і громада відстоює свої інтереси, аби діти безпечно доїжджали до школи, бо це центр села.
«У ряду усіх цих причин, судових рішень, інколи є об’єкти, які неможливо закінчити при певних погодних умовах, при перевірках будь-яких цього ніхто не враховує. З однієї сторони виглядає, що влада погана, але коли ти береш комплексно все, ти розумієш, що якщо ти не закінчиш і той договір стане мертвим грузом і невідомо, коли та дорога почне функціонувати повноцінно, то тоді стає інше питання».
Леонід Гроголь також показав дороги громади, деякі з них гарно відремонтовані, деякі ремонтують поточним та ямковим ремонтом, деякі – просто насипають щебенем. Він пояснює це тим, що немає коштів, аби відразу зробити всі дороги, а вулиць у громаді більшає – люди будують нові будинки там, де не було раніше дороги. Такі нові дороги поки що грейдерують.
«Один рік насипали, другий, третій, уже четвертий можна класти асфальт на ту дорогу. Тобто робиться основа», – пояснює заступник.
ФОПи, які виконували роботи для Підгайцівської громади, як правило, нічого не пам’ятають, не хочуть розповідати, не мають офісу та є всі місцевими.
Наприклад, ФОП Торунов Олександр Іванович сказав, що всі роботи робив сам, працівників та офісу він не має.
ФОП Нестер Руслан Борисович зазначив, що громада його знаходить сама, коли потрібно виконувати якісь роботи. На питання, чи він місцевий священник, сказав, що не місцевий, але те, що він священик не стосується його роботи з громадою і спілкуватися він про це не хоче. І взагалі він не хоче спілкуватися з журналістами, бо вже має негативний досвід, коли «журналісти не досліджують, а лише пишуть те, що їм заманеться». Втім, Руслан Нестер нам розповів, що частину роботи виконував сам, а частину – з підприємцями, в яких орендує техніку, наймає на підряд чи купує матеріали. Він наголосив, що має усі необхідні договори, але на загал показувати їх не хоче.
«І проплати йдуть офіційно через банк. Сільська рада на кожен об’єкт наймає технагляд. По цінах перевіряли вже різні організації різного плану. Вартість відповідає повністю. Людей знову планував наймати, але як немає роботи, то не можу постійно платити, то ж нічим їх втримати, то мені простіше з ними скласти угоду (цивільно-правового характеру – авт.). А зараз то взагалі ніхто не хоче офіційно, бо їх військкомат зразу забере. Мені не потрібний офіс, для чого він мені. Хіба ФОПові треба офіс», – каже підприємець-священик.
ФОП Обертас Сергій Анатолійович зазначив, що він працює у тій сфері, тому до нього звертаються та питають, чи є люди, аби виконати певні роботи. Працівників він наймає на сезон, офіс має. А от роботи іноді виконують самі, а іноді – наймають субпідрядників. Як відбувалося у Підгайцях – він не пам’ятає.
«Це треба піднімати дивитися, бо, крім них, є ще купа об’єктів. В основному, старалися робити своїми силами, я вам вже по всіх (ред. – об’єктах) точно не скажу», – зазначає Обертас.
ФОП Годюк каже, що сільрада сама до нього звертається і переважно він працює з Підгайцями, бо йому так зручніше, оскільки він місцевий. Сам виконує ці ремонти, бо на той момент він мав декілька працівників, субпідрядникам не віддає.
«Зараз немає нікого, бо немає роботи, почалася війна і все поступово зменшувалося.
Те, що у 2023 році моніторинг виявив у одній з закупівель завищені ціни, каже, що цим всім займається бухгалтер, а він вже не пам’ятає, але як дуже треба, то будуть піднімати документи. Зараз немає офісу і зараз взагалі не працює і не планує.
Коли ми зателефонували до ФОПа Галяса Євгенія Олександровича, офіс якого розташований у Києві, підняла трубку його представниця і попросила дати їй годину часу, бо вона не може зараз розмовляти. Під час наступного дзвінка вона з’єднала нас з підприємцем. Він спочатку сказав, що громаду вони знайшли через тендер. Однак після зауваження, що там прямі договори і до оголошення тендеру не вистачає 4-8 гривень (залежно від договору), він сказав, що йому треба порозмовляти зі своїм прорабом:
«Бо я сиджу в офісі, як менеджер в Києві і у нас не один ФОП, бо робіт багато робиться. Це мені треба дізнатися. Але по 200 тисяч на дорогу – це не дуже багато, це ж бригада працює і закупівля матеріалів».
До слова, деякі роботи згідно з документами проводили в грудні 2023 року. Тоді йшов як не сніг то дощ. Такі умови, очевидно, не дуже сприятливи для ремонтування доріг. Підприємець каже, що громада попросила – вони зробили. Хто ж цей прораб, який керував ремонтом у Підгайцівській громаді і має знати, як виконували ці роботи, Галяс не став говорити.
Через декілька днів підприємець повідомив нам, що розмовляв з хлопцями, які виконували роботи у Підгайцівській громаді:
«Вони кажуть, що об’єкти нормально зроблені, по техогляду все класно. Громада сама звернулася до нас, бо колись ми вже робили один об’єкт у тій громаді. А ціни нормальні. Нам замовили, ми і не думали, по тендеру він чи ні, ми ж будівельна компанія», – каже підприємець.
Із ФОПом Хаблюком Миколою Миколайовичем ми не змогли зв’язатися. За словами Леоніда Гроголя, Хаблюк зараз служить в Збройних силах України.
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Матеріал підготовлено в рамках проєкту РЦСП “Розширення можливостей місцевих громад для реалізації антикорупційної політики”, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy
Залишити відповідь