22:16, 03 Червня 2024

Спалені книги та «Життя на межі»: другий «Книжковий Арсенал» в умовах повномасштабної війни у фото

Дискусії про роль України у світі майбутнього, запах спалених російськими варварами у Харкові книг та незламність: вдруге в умовах повномасштабної війни відбувся «Книжковий Арсенал».

ХІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» тривав 30 травня – 2 червня у Мистецькому арсеналі у Києві.

Цьогоріч у межах фестивалю відбулося понад 160 дискусій, публічних розмов, кінопоказів, перфомансів та інших подій. «Книжковий Арсенал» зібрав понад 100 українських видавництв та п’ять книгарень. Кожна книгарня курувала стенди в певній категорії: Book.ua представила секцію «Художня література, книги англійською мовою»; Readeat — «Художня література»; Сенс — «Нон-фікшн»; Top Comics — «Мальописи»; Книжковий Лев — «Арт-книга».

Також представили десять виставкових проєктів і чотири книжкові колекції, які осмислюють непрості досвіди, що стаються з українками та українцями у війні.

Відвідали фестиваль 35 тисяч осіб.

З урахуванням минулорічного досвіду впровадили додаткові заходи безпеки для відвідувачів та учасників, крім того, вдалося вжити заходів для продовження фестивалю в умовах відключення енергопостачання.

Фокус-тема цьогорічного фестивалю – «Життя на межі».

«Там, на межі, де життя стикається зі смертю, воно ще ясніше окреслює свої кордони. Ще ясніше відчуває, де воно завершується і починається небуття. Де починає тиснути тиша ніщо.

На межі відбувається те, що змінює все. Вона — не периферія якогось центру, вона і є центр. Немає ніякого протиставлення центру і межі, бо межа і є центром. Її ритм — це ритм серця. Вона качає кров, від якої живе весь організм.

Межа — це там, де все починається, а не закінчується.

На цій межі наш світ не зникає. Він там народжується», – пояснювали куратори фокус-теми Тетяна Огаркова та Володимир Єрмоленко.

Важливою ознакою фестивалю став стенд із книжками, які були знищені російською ракетою у Харкові. Книги на цьому стенді, обпалені, із запахом горілого, голосно нагадували відвідувачам — війна триває. Війна не лише проти людей, а й проти культури й мови.

Попри те, що видавництва та книгарні поки не оприлюднили переліки найпопулярніших книг фестивалю, можна було зауважити чимало відвідувачів, які придбали новий роман письменника-військовослужбовця Артема Чеха «Пісня відкритого шляху», книжку репортажів з війни «Бахмут» від українського письменника Мирослава Лаюка, де подані історії людей, які захищають нашу країну.

«Події фокус-теми, літературної програми, професійної програми, програми для/про дітей та підлітків, спеціальної програми Українського ПЕН та спеціальної програми фестивалю «П’ятий Харків» — не лише стали місцем зустрічі однодумців, а й дали змогу учасникам і гостям Фестивалю наблизитись до важливих тем, стати дотичними до формувань нових сенсів та поговорити про досвіди, свої та суспільні», – зазначають організатори.

Яким був цьогорічний «Книжковий Арсенал» дивіться у фоторепортажі інтернет-видання «Волинь Online».

Павло ПЕРЕВЕДЕНЕЦЬ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: