09:12, 10 листопада 2021

Скорочення працівників та низькі доходи: у Волиньраді аналізували проблеми фінансування закладів культури

Відбулися бюджетні слухання з аналізу перспектив функціонування обласних комунальних закладів культури в умовах обмеженого бюджетного фінансування.

Про це повідомляють на сторінці Волинської облради у «Фейсбук».

Не тільки мистецьку, а й фінансово-господарську діяльність театрів, бібліотек, філармонії та коледжу культури і мистецтв разом з керівниками цих закладів аналізували заступники голови обласної ради Юрій Поліщук та Григорій Пустовіт, керуючий справами апарату ради Дмитро Дубняк, голова бюджетної комісії Орест Маховський, депутати облради Володимир Бондар, Юрій Ройко, Ярослав Матвійчук, Ольга Омелько та Андрій Бокоч.

Як зазначив голова бюджетної комісії Орест Маховський, держава щороку скорочує розмір дотацій для обласного бюджету, тим самим готуючи до ситуації, коли область буде змушена жити лише на ті асигнування, які сама заробляє. Доведені на наступний рік бюджетні межі, це той максимум, на який спроможна обласна скарбниця. Тому, заклади культури, як і решта комунальних установ, повинні в умовах нових викликів знайти нові можливості. Саме таку стратегію роботи при обмеженому фінансуванні у 2022 році і мали представити керівники мистецьких організацій.

Новопризначений очільник коледжу культури і мистецтв Тарас Войтович констатував, що наступного року закладу забракне близько 3 мільйонів гривень на зарплатню, стипендії та енергоносії. Він зазначив, що аби втиснутися в межі фінансування, у закладі оптимізували структуру, відмовились від виплати оздоровчих адмінперсоналу, а також працюють над запровадження заочної форми навчання на платній основі.

Директори обласного театру ляльок та музично драматичного театру були одностайними у твердженні, що театральне мистецтво не спроможне вижити у ринкових умовах. З чим депутати погодилися не цілком, оскільки основна діяльність закладів спрямована на отримання доходів, і чимало залежить від вмілого менеджменту. Директор лялькового театру Данило Поштарук запевнив, що на призначене фінансування установа у наступному році усе ж проживе, бо вдалися і до скорочення штатів, і до економії, а також домоглися 100 % вакцинації персоналу, що дозволить працювати в умовах жорсткого карантину.

А от до очільника музично-драматичного театру у членів бюджетних слухань було значно більше питань. Із стратегічних заходів Анатолій Глива назвав лише роботу над новим репертуаром, який, на його думку, допоможуть закладу втриматися на плаву. Одночасно, збільшувати власні надходження наступного року театр не планує. Депутат Юрій Ройко зауважив, що за останніх 5 років обласний бюджет удвічі збільшив фінансування театру – з 11 до 22 мільйонів гривень, натомість за це й же період театр спромігся наростити свої заробітки лише на 10 %. Іншу статистику озвучив член бюджетної комісії Володимир Бондар. З’ясувалося, що у порівнянні з іншими обласними театрами, у Волинському – найменша кількість вистав, найдешевші квитки, найнижча орендна плата і найвища дотаційність з бюджету. Депутати обласної ради одностайно дійшли висновку про відсутність в установі виразного менеджменту. Відтак, урадили, що до 1 грудня керівник повинен представити ефективний антикризовий план. В іншому разі розглядатимуть питання про кадрову заміну а управлінні театром.

Рекомендації з посилення комерційної та управлінської складової отримав і керівник обласної філармонії. Сергій Єфіменко зобов’язався врахувати зауваження і у найкоротші терміни поліпшити фінансові показники.

Щодо обласних бібліотечних установ – наукової, юнацької та дитячої, то їхні керівники розповіли, що в умовах карантинних та фінансових обмежень книгозбірні вдаються до різноманітних новацій, які дозволять ефективно працювати. Йшлося, зокрема, про проектну діяльність, яка дозволяє оновлювати техніку, надання інтернет-послуг та збільшення відсотку віртуального читача. На що нарікали, так це на відсутність кошів для передплати періодичних видань та поповнення бібліотечних фондів. Депутати рекомендували виправити ситуацію за допомогою електронних версій періодики та книг, що суттєво заощадить на цій статті видатків.

Директорка Волинського краєзнавчого музею, у структурі якого ще 7 музейних об’єктів обласного значення, запевнила, що у межах передбаченого фінансування установи працюватимуть ефективно. Оксана Важатко розповіла, що цьогоріч вдалося завершити реконструкцію сірого і білого будиночків Косачів у Колодяжному. Що ж до Олицького замку, то не чекаючи його реставрації музей уже розробляє новий туристичний маршрут та об’єкти музейного показу, аби з новим туристичним сезоном палацовий комплекс приносив дохід. Депутати обласної ради також висловили пропозицію створити координаційний центр з реалізації проекту реставрації Олицького замку, оскільки якість організація процесів обласною державною адміністрацією обласну раду, як власника об’єкту, не влаштовує.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: