22:10, 15 Жовтня 2020
Скільки місць на Волині у складі ДВК райцентрів отримали партії та кандидати
У межах чотирьох громад в районних центрах Волинської області утворили загалом 228 дільничних виборчих комісій. Найбільше представництво у їх складі отримала партія «Слуга народу» – 483 особи.
“ОПОРА” проаналізувала кількісний склад та партійну структуру дільничних виборчих комісій, утворених міськими виборчими комісіями в межах міських громад, що є районними центрами Волинської області – Володимир-Волинської, Камінь-Каширської, Ковельської та Луцької.
Луцька міська громада
У межах Луцької міської громади утворили найбільшу кількість комісій – 109 (із них 83 міських та 26 – сільських; 21 мала, 17 середніх та 71 велика). У Луцьку, зокрема, 74 ДВК працюватиме на звичайних дільницях, ще 9 – на спеціальних.
За поданням голови включили 555 членів комісій, загалом же до складу ДВК увійшло 1593 особи.
До складу 109 дільничних виборчих комісій також увійшла найбільша кількість осіб від партій «Слуга народу» – 183, ВО «Батьківщина» – 176 та «Європейська Солідарність» – 152 члени ДВК. Ще 100 осіб включили від «Опозиційної платформи – За життя», 101 особу – за поданням партії «За майбутнє», 86 – від ВО «Свобода», 68 – від «Громадянського руху «Свідомі», 17 – від «Сили і Честі» та 8 – від «Нашого краю».
Щодо подань від кандидатів на посаду міського голови, то 96 членів включили до складу комісій за поданням Ігоря Поліщука («За майбутнє»), 51 – за поданням Алли Надточій («Громадянський рух «Свідомі»).
Таку інформацію вдалось отримати представникам “ОПОРИ” в результаті аналізу додатків до постанови № 55 Луцької міської виборчої комісії від 9 жовтня 2020 року.
Водночас, відзначимо, що при аналізі списків ДВК, отриманих від комісії, “ОПОРА” виявила низку невідповідностей вимогам Кодексу.
Зокрема, комісії утворили із відхиленням від передбаченої законом кількості осіб. Згідно із частиною 8 статті 204 Виборчого кодексу України у разі якщо у встановлений частиною четвертою цієї статті строк подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії не надійшли або до складу дільничної виборчої комісії запропоновано менше осіб, ніж встановлено частиною третьою цієї статті (відповідно для малих виборчих дільниць – менше 10 осіб, для середніх виборчих дільниць – менше 12 осіб, для великих виборчих дільниць – менше 14 осіб, для виборчих дільниць з кількістю виборців, що не перевищує 200 осіб, – менше 4 осіб у складі комісії), дільнична виборча комісія утворюється у визначені частиною першою цією статті строки відповідною територіальною виборчою комісією за поданням голови цієї територіальної виборчої комісії у мінімальній кількості, встановленій частиною третьою цієї статті, з обов’язковим включенням до складу комісії кандидатур від суб’єктів подання, зазначених у частині першій цієї статті.
Натомість низку ДВК утворили не в мінімальному складі. Таким чином, є 69 ДВК великих дільниць із особовим складом більшим за мінімум (14 осіб): кількість членів у комісіях коливається у межах 15-18 осіб.
Ще 10 ДВК середніх дільниць також мають більший за передбачений мінімум (12 осіб) склад: 13-16 осіб.
Серед малих ДВК є дві, більші за мінімальний склад – до них включили аж по 12 осіб. Також утворено 2 спецдільниці із «аномальною» кількістю членів – 11 та 13 осіб (замість 10-ти).
Окрім того, у 38-ми ДВК один або два представники керівного складу (голова, заступник, секретар) включенні за поданням голови ТВК. Цю ситуацію ОПОРІ прокоментувала голова Луцької міської ТВК Марія Парфенюк («За майбутнє»).
«Від суб’єктів подання у встановлений термін надійшла дуже мала кількість подань на членів ДВК. До 9 жовтня нам потрібно було утворити дільничні виборчі комісії і, оскільки ніякої квоти цей Виборчий кодекс не передбачає на подання керівного складу, ми утворювали керівний склад виходячи із досвіду. Ми передзвонювали до людей – вони не хотіли брати керівні посади і відмовлялися, а деякі люди, які були за поданням від ТВК, були згідні. Але ми повідомляли партії, що ось на дільниці за вашим поданням є стільки людей, а керівну посаду ніхто не хоче. Тоді, щоб запустити процес ми набрали декілька голів і секретарів. Голів не багато є, ну і пару секретарів (за поданням голови ТВК , – ред). Секретар – самі знаєте – не кожна людина буде згідна на цю роботу. Але коли партії мають людей, ми готові зробити заміни. Члени комісії від ТВК підуть просто членами комісії, а від партії можемо зробити заміни, щоб партійні мали керівні посади», – повідомила Марія Парфенюк.
Відповідно до частини 6 статті 204 Виборчого кодексу України голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних суб’єктів подання, визначених частиною першою цієї статті. У частині 1 статті 204 Кодексу йдеться про те, що право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають: місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголосили на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання; місцева організація політичної партії, яка уклала угоду про політичну співпрацю на відповідних місцевих виборах з депутатською групою, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори; місцеві організації політичних партій, від яких зареєстровано кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) рад; кандидати у депутати сільських, селищних, міських (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) рад; кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.
За словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі “ОПОРА” Тетяни Юзвяк, включення до керівного складу ДВК осіб, кандидтури яких були запропоновані головою ДВК, а так само збільшення кількісного складу ДВК понад мінімальний склад комісії на етапі утворення складу комісії законом не передбачено. А от вже після утворення ДВК Кодекс передбачає процедури замін у керівному складі, а також збільшення кількісного складу ДВК у разі наявної необхідності належно провести вибори (ч. 8 ст. 204, ч. 6-7 ст. 208 Виборчого кодексу України).
Окрім того, зауважимо, що “ОПОРА” отримала списки після звернення до комісії, оскільки вони не були оприлюднені до 11 години наступного ранку після прийняття комісією відповідного рішення, як того вимагає Кодекс згідно із частиною 4 статті 37.
Натомість відповідно до частини 7 статті 204 Виборчого кодексу України рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.
Володимир-Волинська міська громада
У межах громади утворили 26 дільничних виборчих комісій. Із них – 5 ДВК малих дільниць, 13 середніх та 7 великих, а також одна ДВК спеціальної виборчої дільниці. Окрім того, у мінімальному складі утворили лише 1 дільницю та 1 спецдільницю.
На включення до складу ДВК суб’єкти подання запропонували 391 особу. Загалом подання здійснили 3 кандидати на посаду Володимир-Волинського міського голови та 9 політичних партій (включаючи місцеві організації та партії, що мають фракції у парламенті). Оскільки запропонованих кандидатур різними суб’єктами вистачило для формування повноцінного складу виборчих комісій, голова ТВК подання не здійснювала.
Таким чином, загалом найбільша кількість членів ДВК включені за поданням партій ВО «Батьківщина» та «Європейська Солідарність» – по 52 особи та «Слуги народу» – 51. Ще 50 членів включені від «За майбутнє», 44 – від «Опозиційної платформи – За життя», 21 – від «Громадянської позиції», 23 – від ВО «Свобода», 24 – від «Сила і Честь» та 19 – від «Об’єднання «Самопоміч».
Щодо кількості членів ДВК від кандидатів, то таких включили 55 осіб. Із них – 23 від Ігоря Пальонки («За майбутнє»), 22 – від Максима Клим’юка (самовисування), та 10 – від Олексія Панасюка («Об’єднання «Самопоміч»).
Камінь-Каширська міська громада
У межах міської громади створили 51 дільничну виборчу комісію. Склад окремих комісій сформували із 17 осіб, і таких комісій утворили 5. Натомість найменше членів ДВК– 5 осіб – буде працювати лише в одній комісії, котра організовуватиме вибори на виборчій дільниці із кількістю виборців менше 50.
Окрім того, є 6 ДВК по 16 членів, 10 ДВК – по 15, 6 ДВК – по 14, 12 ДВК – по 13, 8 ДВК – по 12 та 3 ДВК по 11 членів. Ще одна ДВК із кількістю виборців менше 50 включила 5 членів.
Щодо особового складу, то під час подачі документів суб’єкти подання запропонували 705 кандидатур для включення до складу 51 ДВК. Відтак, комісія усіх включила.
Найбільшу кількість членів ДВК мають «Слуга народу» – 147, ВО «Батьківщина» – 106 та «Європейська Солідарність» – 100. Далі йдуть члени ДВК від «За майбутнє» (99 осіб), ВО «Свобода» (51 особа), «Опозиційна платформа – За життя» (48 осіб). Ще по 34, 20 і 15 членів ДВК включили від Української Народної партії, Аграрної партії України та «Сили і Честі» відповідно.
Щодо членів ДВК за поданням кандидатів на посаду Камінь-Каширського міського голови, то таких включили 85 від трьох кандидатів. Зокрема, 13 членів ДВК включили за поданням Юрія Каденчука («Сила і Честь»), 26 – Юрія Соколова (самовисування) та 46 – Миколи Шворака (Українська Народна Партія).
Ковельська міська громада
На дільницях у межах громади працюватиме 42 ДВК: 7 на малих, 16 на середніх та 19 на великих, у тому числі дві комісії працюватимуть на спеціальних виборчих дільницях. Зауважимо, що усі комісії утворили в мінімальному допустимому складі.
Загалом до складу ДВК увійшла 531 особа. На включення їх представників до складу комісій від партій надійшло 499 подань, ще 32 особи стали їх членами за поданням голови ТВК.
Найбільше представництво у складі ДВК матиме партія «Слуга народу» – 102 особи. Ще 83 особи стали членами комісій за поданням «Європейської Солідарності», 79 – від ВО «Батьківщина», та по 42 від партій «За майбутнє» та Аграрної партії України. 41 член комісії представлятиме ВО «Свобода», 32 – Українську Народну Партію, 19 – «Об’єднання «Самопоміч» та 7 – «Опозиційну платформу – За життя».
Щодо членів комісій, включених за поданням кандидатів, то таких у комісіях працюватиме 52 від двох претендентів на посаду очільників громади. Зокрема, за поданням Ігоря Семенюка (самовисування) в комісії включили 42 члени, а за поданням Олега Уніги («Слуга народу») – 10 членів ДВК.
Тож загалом до складу ДВК у громадах із районними центрами, не враховуючи подань від кандидатів, найбільше членів включили від партії «Слуга народу» – загалом 483 особи. ВО «Батьківщина» має 413 членів ДВК, «Європейська Солідарність» – 387, «За майбутнє» – 292 , ВО «Свобода» – 201, «Опозиційна платформа – За життя» – 199, Аграрна партія України – 62, Українська народна партія – 66, «Сила і Честь» – 56, «Об’єднання «Самопоміч» – 38. Натомість партії «Громадянський рух Свідомі» (68 осіб), «Громадянська позиція» (21 особа) та «Наш край» (8 осіб) мають своїх представників у ДВК лише одного з районних центрів.
Залишити відповідь