19:22, 29 Березня 2023

Шість років після обстрілу Генерального Консульства Польщі в Луцьку: як забули ім’я замовника та що робить слідство

Фото «Радіо Свобода»

Фото «Радіо Свобода»

Рівно шість років минуло з дня, коли у Луцьку обстріляли Генеральне Консульство Республіки Польща. Винних досі не знайшли. А з роками справу перекваліфікували – замість розслідувати теракт тепер розслідують умисне пошкодження чужого майна.

Деталі про цю справу досліджувало інтернет-видання «Волинь Online».

Дуда вимагав рішучої реакції на обстріл генконсульства

Шість років тому Луцьк потрапив у заголовки як всеукраїнських, так і польських медіа. Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що «значення атаки на польське генконсульство в Луцьку абсолютно не можна применшувати і вимагає рішучої реакції».

Всі польські консульства тоді на деякий час закрили. Разом з тим, у Польщі розуміли, що це провокація. Наприклад, Польське агентство преси цитувало слова керівника Бюро національної безпеки Польщі Павла Солоха «Без сумніву, це провокація. Натомість питання звучить: хто і з якою метою? Знаємо контекст, триває агресія росії проти України».

Російський слід тоді знайшли і українські спецслужби.

Як СБУ назвала винного, про якого потім всі забули

Відразу через два дні після обстрілу генконсульства, 31 березня 2017 року, СБУ повідомила ім’я замовника.

«У 00:08 29 березня в адміністративне приміщення Генерального Консульства Республіки Польща у Луцьку влучив постріл з ручного прoтитанкoвoгo гранатомета. А в 10:15 того ж дня група у складі приблизно ста oсіб намагалася перекрити рух автотранспорту на трасі «Львів – Рава-Руська». Час і спосіб приведення акцій свідчать про координацію обох провокацій з метою загострення українсько-польських міждержавних стосунків та оперативної обстановки усередині держави», – йшлося у повідомленні на сайті СБУ.

Зараз це повідомлення з сайту видалене, однак за допомогою спеціальних програм його можна відновити.

«Як встановили оперативники спецслужби, замовником реалізації протиправного задуму російських спецслужб є лідер радикальної громадської організації «Наждак» Микола Дульський, який переховується на території рф, і якого розшукують українські правоохоронці за погрозу вбивства. М. Дульський – відомий агент впливу російських спецслужб, який за гроші веде активну антиукраїнську діяльність з 2015 року», – зазначала тоді у своєму повідомленні СБУ.

Однак, як виявляється, згодом повідомлення зникло з сайту, а про «замовника» швидко чомусь забули.

Чи оголосили підозру Дульському, якого СБУ оголосила замовником, та чому теракт перестав бути терактом

В Управлінні Служби безпеки України у Волинській області повідомили, що слідчий відділ Управління за зазначеним фактом проводив досудове розслідування в межах кримінального провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258 КК України (ред. – терористичний акт).

Водночас, 18 травня 2021 року, на підставі постанови прокурора Волинської обласної прокуратури про зміну кваліфікації кримінального правопорушення у згаданому кримінальному провадженні з ч. 1 ст. 258 КК України на ч. 2 ст. 194 КК України (ред. – умисне знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду в особливо великих розмірах) та визначення його підслідності, кримінальне провадження було скероване до слідчого відділу Луцького районного управління поліції ГУ НП у Волинській області.

У Луцькому районному управлінні поліції пояснили, що зараз проводять розслідування кримінального провадження.

«Як внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, 29 березня 2017 року близько 00 год. 08 хвилин невстановлена особа, перебуваючи поблизу розгалуження вулиці Глушець в м. Луцьку, із застосуванням ручного протитанкового гранатомета РПГ-22 здійснила постріл по приміщенні Генерального Консульства Республіки Польща в м. Луцьк, що за адресою м. Луцьк, вул. Дубнівська, 22Б, пошкодивши при цьому фасад будівлі».

Як пояснили у Волинській обласній прокуратурі, правову кваліфікацію кримінальних правопорушень у кримінальному провадженні за фактом обстрілу будівлі Генерального Консульства Республіки Польща у місті Луцьк змінили у зв’язку з тим, що у ході досудового розслідування не встановили намірів здійснення відповідних дій з метою вчинення терористичного акту. Підслідність у цьому кримінального провадженні визначена на підставі норм статей 216, 218 КПК України.

Керівник Луцької окружної прокуратури Юрій Луцик зазначив, що досудове розслідування на цей час триває, у провадженні здійснюються слідчі (розшукові) дії спрямовані на встановлення усіх обставин кримінального правопорушення. Також він проінформував, що відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій у провадженні несе слідчий.

У Офісі Генерального прокурора повідомили, що це кримінальне провадження у них на контролі не перебуває.

Як виявляється, підозри нікому не оголошували. Отже, судячи з відповідей поліції та прокуратури, Дульському не оголосили підозри. Чи це все помилка спецслужб?

Ми також спробували отримати коментарі польського МЗС, однак відповіді не отримали.

На всі питання – одна відповідь

Інтернет-видання «Волинь Online» спробувало, окрім офіційних запитів, поспілкуватися також з прокуратурою на цю тему.

Вдалося поговорити з заступником керівника Луцької окружної прокуратури Русланом Кузьмічем.

«Я тоді ще не працював, не пам’ятаю», – сказав він. І додав стандартну відповідь, яку, чи не найчастіше, чують українські журналісти «Пишіть запит». Бо, мовляв, треба запитувати дозволу процесуального керівника і слідчого, щоб щось розголошувати. І взагалі напряму він не може спілкуватися, бо «для цього є прес-служба».

«І Вам ніхто і не дасть нічого, бо Ви ж не учасник процесу», – наголосив Руслан Кузьміч.

На пояснення, що запити ми вже другий рік пишемо всюди – від СБУ до поліції і нічого нового не дізналися Руслан Кузьміч заявив «Таємниця слідства».

Так, у справі залишається багато питань.

Чому теракт перестав бути терактом? Як це не встановили намірів здійснення відповідних дій з метою вчинення терористичного акту, якщо нікого досі не знайшли? Невже багато осіб в Україні має ручний протитанковий гранатомет РПГ-22? Що сталося з Дульським? Чому СБУ видалила ці повідомлення про його причетність? Ці і ще багато питань ми б поставили під час інтерв’ю відповідальним особам, але будь-які спроби домовитися про такі потрібні інтерв’ю завершуються відмовками, відписками тощо.

Ми готові поспілкуватися з тими, хто має відповіді на наші питання та опублікувати це в наступній частині матеріалу.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: