18:53, 24 Травня 2022
Що не так з декомунізацією Меморіалу у Луцьку
Напередодні Дня пам’яті та примирення у Луцьку очистили Меморіал Вічної Слави від радянської символіки та замінили дату початку Другої світової війни. Однак зробили це з порушенням тендерного законодавства.
Про те, як очищали Меморіал, скільки це коштувало бюджету міста та чому департамент житлово-комунального господарства порушив законодавство з’ясовувало інтернет-видання «Волинь Online».
Без сумніву, провести демонтаж радянської символіки потрібно було вже давно. Та все ж для визначення виконавців декомунізації важлива реальна конкуренція, натомість міськрада вирішила не оголошувати тендер, а укласти прямі договори з підрядниками.
Наприкінці квітня департамент житлово-комунального господарства Луцькради підписав три договори, щоб декомунізувати Меморіал Вічної Слави. Два договори департамент підписав із колективним малим підприємством «Гранітбудексклюзив» – на суму 149,9 тисячі гривень та 49,97 тисячі гривень. Перший договір від 22 квітня передбачав послуги поточного ремонту пам’ятних знаків на меморіалі, другий від 27 квітня – надання послуг із демонтажу написів на пам’ятних знаках на меморіалі. Третій договір уклали 21 квітня із підприємцем Леонідом Микитюком – за 22 тисячі гривень він мав виготовити дві цифри, а саме напис 39.
27 квітня у Луцькраді повідомили, що уже розпочали демонтаж комуністичної та іншої антиукраїнської символіки на Меморіалі.
«За кілька днів наземний демонтаж буде завершений. Уже замовили вишку зі Львова, щоб вирішити питання із зіркою на стелі. До першого травня підрядник обіцяє замінити цифри початку війни з 1941 на 1939 рік», – йшлося у повідомленні.
Як повідомили у наступній новині на сайті Луцькради, 17 великих металевих медалей та орденів, а також буквені написи демонтували працівники КМП «Гранітбудексклюзив» на Меморіалі Вічної Слави.
29 квітня на Меморіалі замінили дату початку Другої світової війни.
А вже 6 травня департамент ЖКГ Луцькради розірвав договір з підприємцем Леонідом Микитюком, який мав виготовляти цифри, через неможливість виконання цього договору та через декілька днів уклав з ним новий договір щодо купівлі предметів для відзначення та вшанування пам’ятних дат на Меморіалі Вічної Слави в місті Луцьку (цифри 39).
10 травня також департамент розірвав обидва договори з КМП «Гранітбудексклюзив». І вже 12 травня департамент ЖКГ уклав знову договір з КМП «Гранітбудексклюзив». Цього разу вже на суму 199,867 тисячі гривень на послуги з благоустрою на Меморіалі Вічної Слави в місті Луцьку (демонтаж та монтаж написів на пам’ятних знаках). Строк виконання до 1 червня. Але – послуги, нагадаємо, вже надавали у квітні.
Інтернет-видання «Волинь Online» запитало у підприємця Леоніда Микитюка, чи заплатили йому за роботу, яку він виконував і чому така ситуація з договорами.
«Ой там зовсім інша ситуація, Ви не так зрозуміли, все наразі має бути добре. Вибачте, я не розголошую. Мають заплатити. Міськрада має заплатити. Там все добре», – сказав він.
Із КМП «Гранітбудексклюзив» за вказаним у договорі номером телефону нам не вдалося сконтактувати – номер недійсний.
Також ми звернулися до департаменту ЖКГ Луцької міської ради, аби нам пояснили, чому послуги надавали без договору, а також, чому були розділені на декілька закупівель.
Директор департаменту ЖКГ Микола Осіюк зазначив, що така ситуація через казначейство:
«Там вийшла просто нова постанова і казначейство сказало, що відповідно до нової постанови не заплатить, треба по-іншому переназивати. І ми просто поміняли назви і по-новому договір уклали. Там же сума не змінилася. З тими самими уклали договір, як вимагало казначейство, так і зробили. Але, на жаль, жодна копійка не вийшла навіть. Не заплачено жодної копійки за ці роботи і не знаємо, чи заплатимо, бо не випускають гроші».
А те, що спочатку з КМП «Гранітбудексклюзив» укладали два договори, а тепер один, він пояснює робочими нюансами:
«Там, дивіться, зразу планували по-іншому, думали, що може ці зірки просто відірвемо, а потім почали робити і в процесі роботи воно не так трохи. Ми думали, що зірки приклеєні, а вони виявилися аж засверлені, зірки демонтували, відбили плити, на місце плит нові виготовили, поставили, зірки, ордени тощо зберігаються на підприємстві спецкомбінат».
Окрім того, ми надсилали ще офіційний запит, де запитували, яким чином послуги надавали без договору. На це департамент нам відповів, що відкриті торги не оголошували, а організація виконання робіт проводилася відповідно до договірних зобов’язань, датованих 27 квітня 2022 року. Через об’єктивні причини угоди зняли з реєстрації 10 травня 2022 року.
Як зазначила у коментарі керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак, постанова до закупівель безпосереднього значення не має. Постанова № 590 діє ще з 2021 року та стосується оплати в умовах воєнного стану , в березні-травні внесли кілька змін, доповнюючи перелік того, що може бути оплачене в першу чергу. Казначейство оплачує зараз те, що є першочерговим. У постанові послуги з благоустрою є у переліку першочергових платежів, тому департамент зробив це з прив’язкою до благоустрою.
«Спочатку вони поділили предмет, уклавши різні договори, але, мабуть, в казначействі сказали, що з таким предметом не проплатять, бо це не першочергове, постанова для казначейства дає перелік того, що фінансується спочатку, все інше – при наявності вільних коштів. З самого початку це був поточний ремонт. Тепер уклали договір на послуги з благоустрою. Це послуга, отже, поріг – 200 тисяч гривень, коли потрібно було б робити відкриті торги. Вартість послуги – 199,867 тисячі гривень – вимагає провести спрощену закупівлю (якщо, звісно, в Замовника не було підстав укласти прямий договір, скориставшись ч. 7 ст. 3, коли спрощена не проводиться, наприклад, була нагальна потреба). Оскільки зі звіту не видно, чому Замовник уклав прямий договір, а не провів спрощену, є ймовірність, що це безпідставне уникнення спрощеної закупівлі. За вказане уникнення може бути штраф у розмірі від 25,5 тисячі гривень», – пояснює експертка.
Вона наголошує, що є ознаки розбиття предмету закупівлі з метою уникнення відкритих торгів – вартість робіт з демонтажу, монтажу та цифр становить більше 200 тисяч.
На що саме витрачали гроші
Як йдеться у кошторисі, який ми отримали у департаменті ЖКГ Луцькради, кошти витрачали на поточний ремонт пам’ятних знаків, на демонтаж написів на пам’ятних знаках на Меморіалі Вічної Слави та на придбання двох цифр.
39,3 тисячі гривень витратили на поточний ремонт пам’ятних знаків. Зокрема:
16,2 тисячі гривень витратили на ремонт пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам – це демонтаж металоконструкцій, свердлення отворів, установлення арматури, монтаж металоконструкцій, фарбування, розбирання облицювання стін з гранітних плит, облицювання стін гранітними плитами, готування цементних розчинів, плити лабрадорит тощо.
4,44 тисячі гривень – ремонт пам’ятного знаку Василю Мойсею – це розбирання облицювання підлог з гранітних плит, улаштування покриттів з гранітних плит, цементні розчини тощо.
18,67 тисячі гривень – поточний ремонт шпилю. Це розбирання облицювання стін з гранітних плит, відбивання штукатурки, ґрунтування, облицювання стін гранітними плитами, готування цементних розчинів, заміна парапетних плит, різання плит, навантаження сміття вручну та перевезення сміття тощо.
120,29 тисячі гривень витратили на демонтаж написів на пам’ятних знаках на Меморіалі Вічної Слави. Зокрема демонтаж дрібних металоконструкцій, відбивання штукатурки, ґрунтування, облицювання стін гранітними плитами, готування цементних розчинів, навантаження та перевезення сміття та пам’ятних знаків тощо.
Всього на ремонт згідно кошторису витратили 159,59 тисячі гривень. Ця сума з незрозумілих причин відрізняється від тієї, яка вказана в договорі з КМП «Гранітбудексклюзив» – 199,867 тисячі гривень. Також окремо витратили 22 тисячі гривень на придбання цифр.
Ми намагалися дізнатися, у чому причина в директора департаменту ЖКГ Миколи Осіюка, але він спочатку сказав, що відповість за декілька годин, а потім просто перестав відповідати на дзвінки. Ми телефонували багато разів та писали повідомлення, однак відповіді, у чому причина не отримали. Однак готові опублікувати його коментар.
Що відомо про виконавців робіт
КМП «Гранітбудексклюзив» працює вже понад 19 років у місті Кременець Тернопільської області. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель, а також займаються різанням, обробленням та оздобленням декоративного та будівельного каменю, торгівлею будівельними матеріалами тощо.
Статутний капітал підприємства становить 500 гривень. Аналітичний сервіс «YouControl» визначає такий статутний капітал, як недостатній та наголошує, що невідповідність фінансових ресурсів обсягам здійснюваної діяльності, згідно із рекомендаціями Національного банку України може свідчити про фіктивність компанії. Малий статутний капітал не може вважатись гарантією надійності партнера.
Департамент ЖКГ Луцькради регулярно замовляє послуги у КМП «Гранітбудексклюзив» – наприклад, у 2021 році саме це підприємство здійснювало поточний ремонт на Меморіалі Вічної Слави та поточний ремонт фонтану у Центральному парку.
Нагадаємо, свого часу саме з цією фірмою Луцька міська рада укладала договір про будівництво пам’ятника Степану Бандері в Луцьку. Роботи тоді мали бути виконані до кінця листопада 2018 року. Однак пам’ятник так і не з’явився у Луцьку через фінансові питання та суперечки, де має бути пам’ятник.
Процес усунення радянської символіки з українських міст дуже важливий та повинен відбуватися оперативно. Однак, коли йдеться про витрачання бюджетних коштів, не менш важливою є повна відповідність закону та наявність реальної конкуренції. В умовах воєнного стану особливо важлива економія бюджетних коштів. Окрім того громада має бути впевнена, що її ресурси витрачають ефективно.
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізовується ГО “Рівненський центр “Соціальне партнерство”, за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy”
усіх хто не задоволений забрати на фронт
це усе потрібно було зробити давно а не чекати коли натовчуть мордою в цю кучу гімна історичного