17:06, 12 Грудня 2021

Санітарні рубки біля Берестечка: хто рубав та скільки. ВІДЕО

Берестечківське лісництво

Берестечківське лісництво

Поблизу Берестечка протягом останніх декількох років значно порідів ліс. Місцеві жителі захвилювалися, що такими темпами від лісу нічого не залишиться. Лісівники ж пояснюють, що це санітарні рубки та рубки головного користування.

Інтернет-видання «Волинь Online» вирішило дослідити більш детальніше, хто і скільки лісу рубає. Йдеться про ділянку лісу площею 983 гектари кадастровим номером 0720885800:00:001:0045.

Як нам пояснили у Горохівському лісомисливському господарстві, з 2012 року ця ділянка належить до земель лісового фонду, яка розміщена у кварталі 244-260 (Берестечківське лісництво).

Ми попросили надати нам всю інформацію про рубки, розпочинаючи з 2017 року. Отож, за період 2017-2021 років на цій ділянці проводили рубки головного користування та рубки формування та оздоровлення лісів. Виконавцями цих рубок було семеро підприємців та одне підприємство.

Берестечківське лісництво (квартал 244-260)

Насамперед, надаємо визначення, що це за рубки.

Рубки головного користування проводять з метою заготівлі деревини у стиглих та перестійних насадженнях, в основу яких покладене дотримання принципів безперервного, невиснажливого і раціонального використання лісових ресурсів, збереження умов відтворення високопродуктивних стійких деревостанів, їх екологічних та інших корисних властивостей. Під час заготівлі деревини не дозволяють вирубування та пошкодження дерев і чагарників, занесених до Червоної книги України, насінників, плюсових та інших дерев, що мають виняткове значення для збереження біорізноманіття. Є вибіркова, поступова, комбінована, суцільна системи рубок.

Рубки формування та оздоровлення лісу проводять з метою поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей, лісогосподарськими підприємствами (постійними лісокористувачами) проводять лісогосподарські заходи (рубки догляду за лісом, санітарні рубки, лісовідновні рубки в деревостанах, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості, рубки, пов’язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів, рубки переформування, ландшафтні рубки тощо).

Зауважимо, що на вказаній ділянці лісу проводили саме суцільні рубки головного користування та санітарні вибіркові, прочищення, освітлення, прохідні рубки та рубки одиноких дерев.

Місцевий житель Берестечківської громади Сергій Бойко зняв для нас відео та фото, аби показати, скільки вирубали лісу.

Скільки рубали лісу протягом п’яти років біля Берестечка

2017 рік

В електронному реєстрі лісорубних квитків на заготівлю деревини немає жодної рубки, натомість у відповіді на запит нам зазначили, що було чотири рубки головного користування (на площі 5,7 га) та 18 рубок – формування та оздоровлення лісів (на площі 33,3 га), 12 з них – це санітарні вибіркові рубки. Загальний дозволений запас деревини до заготівлі – 4889 куб. м.

2018 рік

Так само у реєстрі не вказана жодна рубка, однак, як йдеться у відповіді на запит, у 2018 році провели дві рубки головного користування (площа – 3,6 га) та 19 рубок формування та оздоровлення лісів (площа – 37,7 га), з них – 11 санітарних рубок. Загальний дозволений запас деревини до заготівлі – 3815 куб. м.

Берестечківське лісництво (квартал 244-260)

2019 рік

У 2019 році провели одну рубку головного користування на площі 2,8 га.  А також 20 рубок формування та оздоровлення лісів (60,3 га), з них – 15 санітарних рубок. У реєстрі із цих 20 рубок можна знайти лише 17 з них – це 56 га. Загальний дозволений запас деревини до заготівлі, як йдеться у відповіді на запит, – 5394 куб. м.

Як свідчать дані реєстру, рубки проводили ФОП Ханенчук Віктор Йосипович, ФОП Брюховецька Валентина Миколаївна, ФОП Стефінів Богдан Іванович та ФОП Бондар Валерій Леонтійович.

Берестечківське лісництво (квартал 244-260)

2020 рік

У 2020 році провели три рубки головного користування на площі 6,7 га.  А також було 30 рубок формування та оздоровлення лісів на площі 120,1 га, з них – 22 санітарні рубки. Із 30 рубок формування та оздоровлення лісів, у реєстрі вісім нам не вдалося знайти. Разом з тим у реєстрі є шість рубок, про яких не згадували у відповіді на запит. Загальний дозволений запас деревини до заготівлі – 6411 куб. м.

Рубки, як про це йдеться в реєстрі, проводили ФОП Ханенчук Віктор Йосипович, ФОП Стефінів Богдан Іванович, ФОП Бондар Валерій Леонтійович та ФОП Рощина Роман Павлович.

2021 рік

У 2021 році провели чотири рубки головного користування (площа 8,8 га) та 22 рубки формування та оздоровлення лісів (71,3 га). Загальний дозволений запас деревини до заготівлі – 5792 куб. м. Із цих рубок 16 з них не вдалося знайти в реєстрі. Натомість у реєстрі є 14 рубок, про які нам не вказали у відповіді на запит. Рубки проводили ФОП Бондар Валерій Леонтійович, ФОП Кривун Олексій Олексійович, ФОП Стефінів Петро Ігорович, ТОВ «Бренвель».

Зразок лісорубного квитка на карті електронного реєстру лісорубних квитків на заготівлю деревини. Квартал 246, відділ 8. Площа – 3 га. Запас деревини 670 куб. м. Статус рубки – розпочата. Виконавець рубки ФОП Бондар Валерій Леонтійович

Вирубували, в основному, такі дерева, як дуб, сосна та граб.

Що робити, якщо на карті лісорубного квитка немає, а рубка у лісі відбувається

Як ми вже зазначили вище,  про 74 рубки про які нам Горохівське лісомисливське господарство зазначило у відповіді на запит, ми не знайшли інформації у реєстрі.

Як йдеться на сайті електронного реєстру лісорубних квитків на заготівлю деревини, якщо рубка відбувається, а лісорубного квитка на карті немає, Вам потрібно звернутися до лісництва чи лісгоспу, на території якого Ви перебуваєте та повідомити про рубку, яка не відображена на карті.

На сьогодні у реєстрі доступні дані по Чернігівській, Полтавській, Рівненській, Київській, Волинській, Тернопільській, Закарпатській, Житомирській, Сумській, Миколаївській, Вінницькій, Херсонській, Черкаській, Одеській, Дніпропетровській, Хмельницькій, Чернівецькій, Львівській, Донецькій, Івано-Франківській, Луганській, Кіровоградській, Запорізькій, Харківській областях та АР Крим.

Весь перелік лісорубних квитків у форматі PDF доступний на сайті у рубриці «Витяг з реєстру».

У загальному переліку можна обрати «Переглянути» та детально ознайомитися з тим чи іншим лісорубним квитком та ділянками, на яких відбувається чи відбуватиметься заготівля деревини, а також переглянути на онлайн-карті.

Оновлення даних про лісорубні квитки та рубки в реєстрі відбувається один раз на добу та включає дані за попередню дату, отримані до 17:00.

Берестечківське лісництво (квартал 244-260)

Що відомо про виконавців рубок

За допомогою даних аналітичної системи «You control», ми переглянули, що відомо про виконавців цих рубок.

ФОП Ханенчук Віктор Йосипович

Зареєстрований у селі Піски Луцького району (колишнього – Горохівського). Працює вже чотири роки, основна діяльність – лісозаготівлі.

ФОП Брюховецька Валентина Миколаївна

Зареєстрована у селі Горохів, працює вже 3,5 роки, основна діяльність – лісозаготівлі.

ФОП Стефінів Богдан Іванович

Зареєстрований у смт Перегінське на Івано-Франківщині. Займається лісозаготівлями вже майже 13 років.

ФОП Стефінів Петро Ігорович

Зареєстрований у смт Перегінське на Івано-Франківщині. Займається лісозаготівлями майже шість років.

ФОП Бондар Валерій Леонтійович

Зареєстрований у селі Пірванче Луцького району (колишній – Горохівський), працює вже майже 15 років. Основна діяльність – Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, серед діяльності також – лісозаготівлі.

ФОП Рощина Роман Павлович

Зареєстрований у Горохові, займається лісозаготівлями вже майже 12 років.

ФОП Кривун Олексій Олексійович

Зареєстрований у селі Ясень Івано-Франківської області, займається лісозаготівлями понад 21 рік.

ТОВ «Бренвель»

Підприємство зареєстроване у Ковелі, працює вже 12 років, основний вид діяльності – постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, серед інших видів діяльності і лісозаготівлі. Засновник – Козак Наталія Вікторівна з Києва. Телефон у підприємства ідентичний із фірмою «Волинь-Екотепло», яке займається також постачанням пари, гарячої води та кондиційованого повітря.

Довідково. Лісорубний квиток – дозвіл на заготівлю деревини. Містить інформацію про місце та обсяг заготівлі. Документ видають обласні управління лісового та мисливського господарства. Загальна площа лісових ділянок України становить 10,4 млн га. Лісистість країни становить 15,9 %. До сфери управління Держлісагентства належить 7,6 млн га лісів (73 % лісового фонду України).

Берестечківське лісництво

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: