16:20, 28 Вересня 2018

Розповіли про спроможність волинських об’єданих територіальних громад

Радник Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування Анатолій Матвіюк розповів про спроможність волинських об’єданих територіальних громад.

Про це інформує Волинський Центр розвитку місцевого самоврядування, який створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

Наразі 40 громад Волині мають прямі бюджетні відносини з Державним бюджетом та визнані спроможними постановами Кабінету міністрів України.

Згідно з аналізом, який провели експерти Центрального офісу реформ при Мінрегіоні, у 9 громад видатки на утримання апарату управління є нижчими 20 % – показника, рекомендованого експертами ЦОР. У 14 громад цей показник не перевищує 30 %, у 16 громад – 50 % . І лише у двох громадах цей показник вищий: у Сереховичівської громади – 66,4 % і у Велицької громади – 70,1 %.

Перевищення показника питомої ваги адмінвидатків у власних доходах не може свідчити про однозначну фінансову неспроможність громад. Окрім того, варто глибше розглядати чинники, що зумовлюють такий показник. Наприклад, Сереховичівська громада у цьому році оновила комп’ютерну техніку, провела швидкісний Інтернет, здійснила ремонтні роботи приміщень сільради. Такі витрати теж віднесені до витрат на утримання апарату управління. Важливими також є функції і повноваження, які здійснюють працівники апаратів місцевих рад. До прикладу, у Голобській ОТГ у штаті апарату ради входять і працівники ЦНАПу, що безумовно підвищує показник питомої ваги адмінвитрат.

Потрібно зважати й на те, що 25 громад повноцінно функціонують у нових умовах менше року – лише з першого січня. Отже, ще не в повній мірі оцінили і використали резерви збільшення доходів і оптимізації власних витрат.

Також варто звернути увагу на показники росту власних доходів громад. Наприклад, Поворська ОТГ більш ніж удвічі збільшила надходження від місцевих податків – 209 % (!) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У Голобської ОТГ цей показник склав 181,3 %, у Зимненскій ОТГ – 170,7 %.

Усі громади Волині забезпечують необхідний набір послуг для своїх громадян: надають адміністративні послуги, утримують мережу освітніх і культурних закладів. Лише 5 громад, у відповідності до розпорядження КМУ № 647-р від 5 вересня 2018 потребували додаткових коштів освітньої субвенції, з них – 4 нових, утворених 2017 року, і Голобська, що у кінці 2017 року доєднала дві сільські ради. Тому зараз вони вирішують завдання з оптимізації своєї освітньої мережі. У той же час навіть небагаті громади, маючи на своїй території ефективну мережу освітніх закладів (наприклад, Велицьк, Велимче), отримають за результатами року економію освітньої субвенції, яку можуть використати на покращення матеріально-технічного забезпечення шкіл.

Важливо пам’ятати, що Волинська область віддавна є дотаційною і має у своєму складі досить економічно слабко розвинутих територій. Тому більша частина громад потребує часу і праці, щоб змінити становище – і вони уже його змінюють. Це видно з динаміки росту місцевих доходів, впроваджених інфраструктурних проектів тощо.

«Тому не варто демотивувати людей, що взяли на себе відповідальність міняти життя у своїх громадах, особливо тих, хто лише розпочав цей шлях, узагальненнями про масову неспроможність волинських громад», – підкреслив радник.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: