15:30, 17 Липня 2023

росія оголосила про припинення «зернової угоди»

російська сторона у понеділок направила Туреччині, Україні та ООН свої заперечення щодо продовження «зернової угоди» та де-факто припинила її дію.

Як передає «Укрінформ», про це повідомляє «Інтерфакс» із посиланням на офіційного представника мзс рф марію захарову.

«росія сьогодні офіційно повідомила турецьку та українську сторони, а також Секретаріат ООН про заперечення проти продовження угоди», – сказала захарова.

За її словами, «найближчим часом буде опубліковано заяву МЗС із детальними роз’ясненнями російської позиції».

Речник президента рф пєсков підтвердив припинення дії зернової угоди. Він нагадав, що де-факто «чорноморські домовленості припинили свою дію сьогодні», а далі передав аргументацію президента рф. Згідно з нею, «частина цих чорноморських домовленостей, яка стосується росії, не виконана досі, тому її дія припиняється».

«Як тільки російська частина домовленостей буде виконана, російська сторона повернеться до реалізації цієї угоди, негайно», – сказав пєсков журналістам.

Як повідомлялося напередодні, останнє судно в рамках укладеної за посередництва ООН угоди, яка дозволяє безпечно експортувати українське зерно в Чорне море, вийшло з Одеського порту вранці в неділю перед закінченням терміну продовження угоди 17 липня.

Чорноморська зернова угода була укладена в липні 2022 року. Задля цього підписали два документи: за участю ООН, Туреччини і України й окремо – ООН, Туреччини й росії.

путін неодноразово погрожував не продовжувати угоду, вимагаючи зняття санкцій та перешкод для російського експорту.

Головною вимогою москви було відновлення доступу «россельхозбанку» до міжнародної міжбанківської мережі SWIFT, з якої ЄС виключив росію у червні 2022 року за вторгнення росії в Україну.

ЄС розглядає можливість підключення дочірньої компанії «россельхозбанку» до SWIFT, що дозволить здійснювати транзакції з зерном і добривами.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган повідомив, що минулого тижня генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш надіслав листа путіну. У листі Гутерреш запропонував москві продовжити угоду на кілька місяців, щоб надати ЄС час для підключення дочірньої компанії «россельхозбанку» до SWIFT.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: